هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نکاتی برای خانه تکانی نوروزی

گروه معماری و دکوراسیون: خانه‌تکانی یکی از آداب و رسوم  ایرانیان است که چند نوبت و اغلب در آغاز هر فصل به آن اقدام می کرده‌اند. با آمدن اسلام به ایران و انجام فریضه روزه، خانه‌تکانی قبل از ماه رمضان هم به آن ایام اضافه شد ولی به‌مرور زمان این خانه‌تکانی های سال فراموش شد و امروزه فقط برای عید نوروز، خانه‌تکانی می کنند که کمتر خانمی از آن چشم‌پوشی می‌کند زیرا این اعتقاد وجود دارد که با نو شدن طبیعت، خانه و زندگی هم باید رنگ و روی تازه بگیرد تا انسان هم به تبع آن نو شود. زیرا خانه بعد از خانه‌تکانی سرشار از انرژی مثبت شده و آرامش خاصی را منتقل می‌کند. دور ریختنی‌ها دور ریخته می‌شود، وسایل کهنه رنگ می‌شوند، کالای نو خریده می‌شود، پارچه‌هایی با رنگ و طرح جدید جایگزین می‌شوند و چیدمان اتاق‌ها تغییر می‌کند. با آمدن نخستین روز فروردین، بوی بهار و عید در خانه می‌پیچد. در ادامه  راه و رسم و چیدمان نوروزی را مرور می‌کنیم:
خانه‌تکانی می زند به کمرت!
بدون شک کمردرد بزرگ‌ترین مشکلی است که زنان خانه‌دار هنگام خانه‌تکانی با آن مواجه می‌شوند. معمولاً کمردرد روزهای آغاز سال نو خانم خانه را آزار می‌دهد. جابه جا کردن و یا بلند کردن اجسام سنگین بدون رعایت اصول صحیح، مهم‌ترین عامل ابتلا به کمردرد است که گاه تا آخر عمر فرد ‌مبتلا‌‌را‌رنج می‌دهد.
در این ایام خانم‌ها فشار مضاعفی به جسم خود‌ وارد می‌آورند، درصورتی‌که با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توان قدم‌به‌قدم تمام امور مربوط به نظافت و تمیز کردن منزل را بدون به خطر انداختن سلامت و تندرستی جسم انجام داد.
برای آنکه دچار کمردرد نشوید بهتر است هنگام برداشتن اجسام از روی زمین یا جابه‌جا کردن آنها، پشت خود را صاف نگه‌دارید و قوز نکنید بلکه زانوها را خم کرده و برای تحمل وزن جسم به عضلات پای خود تکیه کنید.این کار موجب می‌شود فشار ناشی از وسایل سنگین به‌جای کمر به مفصل ران منتقل‌شده و از گرفتگی‌های عضلانی و دردهای ناگهانی عضلات به‌ویژه کمر جلوگیری‌ ‌شود. همچنین اگر جسم سنگینی را از زمین بلند کرده‌اید، برای چرخش به جهت خاصی، هرگز بالاتنه خود را از محل کمر به آن سمت نچرخانید، بلکه تمام بدن را از محل پاها به آن سمت برگردانید.
متخصصان توصیه می‌کنند اشیای سنگین را به‌سرعت و با یک حرکت سریع و ناگهانی از روی زمین بلند نکنید. هرگز درحالی‌که جسم دیگری را توسط یکی از دست‌هایتان بلند کرده‌اید، سعی نکنید با دست دیگر جسم سنگین دیگری را بلند کنید.اگر اصرار دارید هر دو بار را همزمان حمل کنید، ابتدا باری را که در دست دارید زمین بگذارید و سپس هر دو جسم را به طور همزمان و با هم بلند کنید. توصیه می‌شود همیشه به هنگام بلند کردن اجسام سنگین، اول پاها را به‌اندازه عرض شانه‌ها باز کنید و بعد جسم مورد نظرتان را بلند کنید. این عمل باعث حفظ تعادل بدن می‌شود.مراقب باشید
اغلب‌ ‌مسمومیت‌ها در آستانه نوروز مربوط به مواد شوینده و بهداشتی است. همان موادی که‌ ‌اغلب زنان خانه‌دار برای انجام عملیات خانه‌تکانی از آن استفاده می‌کنند. ظاهراً‌ ‌زنان به‌عنوان مدیر امور داخلی منزل بیشترین مسئولیت را در نظافت خانه دارند، شاید‌ ‌به همین دلیل نیز بیشترین موارد مسمومیت مربوط به زنان است. هر چند بیشتر بیماران سرپایی بوده‌اند اما سال گذشته حدود ۹۳ مورد بستری ناشی‌ ‌از مسمومیت مواد شوینده در بیمارستان لقمان ثبت شد که به نسبت سال قبل افزایش پیدا کرده بود.
بخار متصاعد شده از ترکیب جوهر نمک و وایتکس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است‌ و خانم‌ها باید از ترکیب این دو ماده جلوگیری کنند .کاربرد فراوان مواد شوینده و پاک‌کننده از جمله جرم‌گیرها و مواد سفیدکننده در منازل موجب انتشار برخی از ذرات شیمیایی خطرناک در حمام، آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی می‌شود که استفاده و تداوم این مواد به همراه آب گرم اثر منفی آن را دوچندان می‌کند. مواد شیمیایی فوق‌الذکر دارای ترکیبات آلی فراری هستند که به‌سرعت در فضا منتشرشده و دارای اثرات سوء متعدد از جمله سوزش چشم و آلرژی‌های مختلف تا سرطان هستند.
زنان خانه‌دار از مصرف مواد شوینده در فضاهای بسته خودداری ‌و ‌ماسک‌های تنفسی و دستکش حتماً مورد استفاده قرار بگیرد. ضمناً از یاد نبرید یکی دیگر از راه‌های خودکشی برق است. شست‌وشوی لوازم برقی مانند لوستر، چراغ‌ ‌روشنایی کلید پریز و غیره موجب موارد زیاد برق‌گرفتگی در روزهای پایانی سال است. لازم است اول برق وسیله برقی را قطع کنید و بعد آن را تمیز کنید.
آسم در خانه تکانی
حملات بیماری آسم از جمله مواردی است که در شب عید در اورژانس‌ها زیاد دیده می‌شود. امروزه اغلب زنان برای شستشوی سرویس‌های بهداشتی خود از مایع‌های شیمیایی‌ ‌نظیر انواع سفیدکننده‌ها‌ ‌و جوهر نمک استفاده می‌کنند و ازآنجاکه سرویس‌های‌ ‌بهداشتی در فضای بسته و کوچک قرار دارند قرار گرفتن زیاد در این فضاهای‌ ‌بسته می‌تواند آسیب زیادی را به ریه افراد وارد کند‌.‌ همچنین استفاده از این شوینده‌ها باعث تشدید بیماری در افراد مبتلا به بیماری آسم می‌شود.
دکتر مسعود موحدی دبیر انجمن آسم و آلرژی ایران معتقد است: به هنگام استفاده‌ ‌از شوینده‌های شیمیایی، استفاده از ماسک بسیاری ضروری است اما وجود هواکش و باز کردن‌ ‌پنجره‌ها در این زمینه، می‌تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی‌ها جلوگیری‌ ‌کند‌.
ناجی افسانه‌ای
هیچ خانمی دوست ندارد در ایام عید پوست ترک‌خورده یا حساسیت پوستی داشته باشد. دستکش در این موارد نقش ناجی افسانه‌ای را دارد. سعی کنید تا آنجا که ممکن است از تماس مستقیم دست‌ها با انواع مواد شوینده و پاک‌کننده خودداری کنید.
اکثر مواد شوینده ازPH استاندارد برخوردار نیستند و به همین دلیل می‌توانند سبب تحریک پوست دست شوند.اگر پوست حساسی دارید بهتر است ابتدا یک دستکش نخی و سپس روی آن یک دستکش لاستیکی دست کنید. زیرا گاهی اوقات پوست به لاستیک دستکش حساسیت نشان می‌دهد.
سقوط آزاد
گاهی در صفحه حوادث خبر ناخوشایند سقوط مرد خانواده را به همراه فرش از پشت‌بام می‌خوانیم. بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان حوادث و‌ ‌سقوط‌ ‌از ارتفاع در این ایام‌ ‌افزایش می‌یابد‌. ‌دست و پای‌شکسته از صحنه‌های تکراری روزهای خانه‌تکانی است.
البته تنها پشت‌بام خطر ندارد، نردبان نامطمئن هم به همان اندازه می‌تواند خطرناک باشد. در صورت استفاده از نردبان یا چهارپایه باید از سطح اتکایی آن با زمین کاملاً مطمئن شد و از نوع استاندارد و نردبان دو‌ ‌طرفه استفاده کرد. کارشناسان ایمنی توصیه می‌کنند که در زمان پاک‌ ‌کردن شیشه و پنجره‌های منزل احتیاط لازم ضروری است و از رفتن روی نرده‌ها یا‌ ‌قرنیزهای آن باید جدا خودداری کرد‌.