هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حلقه گمشده در طراحی دکوراسیون

 خانه باید جای آرامش و سكون باشد. شهرهای شلوغ و پرمشغله امروزی خانه را به یگانه محل امن برای آسودن تبدیل می‌كند و البته غیر از این هم نباید باشد. بااین‌حال آرامش خانه نیازمند توجه و مراقبت است.دکوراسیون داخلی خانه زمانی عالی و خوب و لایق قدردانی است که انسان در آن احساس امنیت و آرامش داشته باشد، نه اینکه فقط اسمش خانه باشد.
بدون توجه به برخی نكات آرامش خانه دستخوش بی‌نظمی و ناهنجاری می‌شود و در مقابل رعایت برخی اصول آرامش بصری و روانی را مهمان خانه‌های كوچك امروزی می‌كند. بنابراین ابتدا باید حساب آرامش رفتاری را  از آرامش خانه جدا كرد چرا که بهترین و زیباترین خانه‌ها نیز اگر ساكنانش با یكدیگر دعوا، كج‌خلقی، و لجبازی كنند از آرامش و امنیت روانی تهی می‌شوند.
در خصوص اهمیت آرامش در دکوراسیون به سراغ دکتر علیرضا سبط؛ مدیرعامل شرکت " الماس گمشده " رفتیم تا در مورد حلقه گمشده آرامش در طراحی دکوراسیون گفتگوی کوتاهی داشته باشیم :
لزوم توجه به آثار نظم در یک دکوراسیون امن و آرام  از دیدگاه شما چیست؟
 انسان‌ها به‌وسیله دیدن با محیط اطراف خود رابطه برقرار کرده و با زیبایی‌ها و نازیبایی‌ها آشنا می‌شوند. محیط‌هایی که سرشار از زیبایی است ناخواسته باعث نشاط و شادابی انسان می‌شود و از غم و اندوه وی می‌کاهد و درست برعکس این موضوع یعنی اگر محیطی نامنظم و آشفته باشد روح را آشفته و روان را به هم می‌ریزد. برای احساس آرامش نیازمند یک مکان آرام هستیم و.بیشترین جایی که ما با آن مواجه هستیم منزل و محیط کار است. یعنی اگر شخصی که از صبح تا شب درگیر کار است و وارد خانه‌ای شود که بسیار منظم و مرتب است ناخودآگاه خوش‌خلق خواهد شد و برخورد مناسب تری با اطرافیان  خواهد داشت. پس یک خانه منظم با دکوراسیون متناسب می‌تواند بر خُلق و خوی ما موثر باشد. متأسفانه یکی از آیتم های مهمی که بیشتر مردم آن را فراموش می‌کنند، تأثیر شدید محیط بر خلق و خوی انسان‌هاست. در بیشتر موارد انسان‌هایی که بی‌ادب و بدون متانت هستند ، متأسفانه خانه آشفته و نازیبا دارند و به‌اصطلاح منزلشان نیز مانند روحشان به هم ریخته است . در یکی از مشاوره‌هایم  دقیقاً شاهد بودم که خانه سرد و بی‌روح چگونه زوج را خسته و از هم دور کرده بود و با تغییر دکوراسیون روح تازه‌ای بر خانه و کاشانه آنها وارد شد و در نهایت با کمی تغییر و  دقت در دکوراسیون توانستیم زندگی آن دو زوج را متحول کرده و رونقی دوباره ببخشیم.
آیا دکوراسیون اصولی هزینه‌بردار است ؟
کاملاً اشتباه است که مردم تصور می‌کنند دکوراسیون هزینه سنگینی دارد چون چیدمان نیازمند سلیقه است و در یک خانه با قراردادن یک گلدان با برگ های سبز در یک مکان مناسب می‌توانیم روح تازه‌ای به آن ببخشیم ، یا حتی با افزودن یک تابلوی گرم و زیبا محیطی لذت‌بخش را تجربه کنیم .
آیا توجه به دکوراسیون محل کار در افزایش بهره وری موثر است ؟
متأسفانه برخی از مدیران معتقدند؛ فقط باید مکان‌هایی از دفتر و شرکت که ارباب‌رجوع دارد شیک زیبا باشد و محیط کار کارمندان اصلاً مهم نیست. این همان اشتباهی است که باید تغییر کند محیط آرام برای  کارمندان شرکت بسیار مهم تراز توجه به ارباب‌رجوع است زیرا رفتار مناسب یک کارمند ارباب‌رجوع را شادتر و رضایتمند می‌کند و بدیهی است که شرایط محیط کار نه تنها بازده , بلکه رضایت و نارضایتی و میزان استرس را تحت تأثیر قرار داده  و بر عملکرد افراد تأثیر می‌گذارند.
آیا برای  داشتن دکوراسیون مناسب نیازمند یک مشاور طراحی داخلی هستیم ؟
جدای از سلیقه شخصی، افراد باید به دکوراسیون حرفه‌ای و البته تأثیر این دکوراسیون توجه داشته باشند. یک فرد ممکن است دوست داشته باشد تمام خانه را سفید کند یا بخواهد تمام فضا را قرمز کند که در این مورد باید به میزان مناسب رنگ توجه داشت . در این مرحله باید یک مشاور توانمند وارد عمل شود و مراجعه‌کننده را توجیه کند که هر چیز دل بخواهی معیار زیبایی نیست. یک دکوراسیون آرام و امن نیازمند توجه به تک‌تک اجزای دکوراسیونی است و نباید شخصی رفتار شود .
برای زوج های جوان که قصد خرید وسایل  سنگین و پر هزینه دارند، چه توصیه‌ای دارید؟
بعضی وسایل اضافه و پر خرج هیچ کاربرد و کارآیی ندارند و فقط محیط خانه را شلوغ و سنگین می‌کنند . شاید یک زوج جوان دوست دارند یک میز 4 نفره داشته باشند اما باید بررسی کنند که آیا برای فضای کوچک آپارتمان آنها مناسب است البته هیچ مشاوری نمی‌تواند افراد را مجبور کند که تناسبات را رعایت کنند، لاجرم باید شخص خودش امتحان کند و هزینه گزافی متحمل شود تا به صحبت های مشاور برسد .صحبت با یک مشاور دکوراسیون هزینه‌تراشی نیست بلکه جلوی هزینه‌های بیخودی را می‌گیرد . البته هدف یک مشاور فراهم ساختن خانه‌ای آرام و امن برای خانواده‌هاست.