هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آشپزخانه کارآمد

گروه معماری و دکوراسیون: آشپزخانه یکی از مکان های مهم خانه است که باید به دکوراسیون آن اهمیت زیادی بدهید.ممکن است آشپزخانه‌تان کوچک باشد اما  آشپزخانه کوچک شما با‌ اعمال چند تغییر مختصر و جزئی به‌راحتی می‌تواند به یک آشپزخانه بزرگ و کاملاً کارآمد تبدیل شود. تنها کافی است کاری کنید که آشپزخانه کوچک شما بزرگ‌تر و دلباز‌تر به نظر آید. برای این‌کار برای شما ایده‌هایی داریم که با انجام آن به نتیجه‌ای مطلوب و رضایت‌بخش خواهید رسید.
راهکارها
1. برای وسایل و تجهیزات آشپزخانه از قبیل یخچال، ماشین لباسشویی، ظرفشویی و... سعی کنید تا حد امکان انواع ظریف و در مقیاس کوچک خریداری کنید. اگر تمام وسایل موجود در آشپزخانه مقداری ظریف‌تر و کوچک‌تر از سایز طبیعی خود انتخاب شوند، در نهایت به مقدار زیادی در فضا صرفه‌جویی می‌شود..
2. استفاده از رنگ‌های ملایم و روشن به بزرگ‌تر به‌نظر رسیدن آشپزخانه کمک می‌کند. زیاد ‌نور را منعکس می‌کنند و سبب روشن‌تر شدن فضا می‌شوند. برای مثال همراه با کابینت‌های کرم رنگ برای دیوارها از رنگ بژ استفاده کنید و یا اگر تمایل به‌ استفاده از رنگ‌های خنثی ندارید می‌توانید از رنگ سبز ملایم یا آبی و یا زرد روشن استفاده کنید.
3. از کابینت‌هایی با در‌های آینه‌ای در آشپزخانه استفاده کنید زیرا این‌کار سبب می‌شود آشپزخانه شما وسیع‌تر به نظر برسد هم‌چنین می‌توانید به‌جای این‌کار برای تعدادی از کابینت‌ها از در‌های شیشه‌ای استفاده کنید و برای داخل آنها از ظروف کریستال و شیشه‌ای استفاده کنید تا درخشش آنها سبب روشن‌تر شدن فضای آشپزخانه شود.
4. بیشتر از وسایلی که قابلیت نصب و آویختن به‌دیوار را دارند از قبیل سرویس کفگیر ملاقه، جاروشارژی و ...  استفاده کنید تا فضای کشوها و روی کابینت‌ها بیهوده هدر نرود و صرف وسایل دیگری شود.
5. یک یا دو کابینت را از کف تا سقف آشپزخانه در نظر بگیرید تا هم قفسه‌های بیشتری برایتان مهیا شود و هم سقف آشپزخانه بلند‌تر به نظر آید.
6. حتماً قسمت بالای کابینت‌ها را با نصب هالوژن نورپردازی کنید تا زمانی که آنها را روشن می‌کنید فضا شیک و روی سطح کابینت‌های تحتانی روشن شود.
7. برای کفپوش آشپزخانه از پارکت یا سرامیک‌های طرح‌دار استفاده کنید و یا کفپوش ساده فعلی را نقاشی کنید و کفپوش طرح‌دار سبب می‌شود تا پهنای آشپزخانه شما بیشتر از آنچه هست به‌نظر آید. هم‌چنین اگر تمایل دارید از قالیچه در آشپزخانه خود استفاده کنید توصیه می‌کنیم یک قالیچه با طرح بسیار ساده و نقش و نگار کم را برای این‌فضا انتخاب کنید.
8. کمی بیشتر در‌ خصوص وسایلی که در آشپزخانه دارید موشکافی کنید و ببینید از کدامشان بیشتر استفاده می‌کنید و از کدام یک از آنها کم و یا اصلاً استفاده نمی‌کنید! در بسیاری از آشپزخانه‌ها برخی از وسایل وجود دارند( مثل قهوه‌ساز یا...) که خانم خانه تنها برای زیبایی آن‌ را در معرض دید قرار داده است درحالی‌که از آنها استفاده نمی‌کنند و یا خیلی کم استفاده می‌کنند! باید به شما بگوییم که این‌کار نه‌تنها تأثیری در زیبایی آشپزخانه شما ندارد بلکه سبب شلوغی و گرفته شدن فضای آشپزخانه شما نیز می‌شود.تنها وسایل پراستفاده را در دسترس قرار دهید و وسایل دیگر را داخل کمد و کابینت‌ها بگذارید. هرچه آشپزخانه شما خلوت‌تر باشد بزرگ‌تر به‌چشم می‌آید.
9. برای پنجره‌ها از پرده‌های کوتاه و کم‌چین استفاده کنید تا نور خورشید برای ورود به آشپزخانه مسدود نشود.
با کمک این 9 روش ساده خواهید دید که آشپزخانه کوچک شما به چه‌میزان بزرگ و دلباز به نظر خواهد آمد و از کار کردن و گذراندن وقت خود در آن احساس خستگی نخواهید کرد.