هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عمارت ارباب هرمز موزه ادیان می شود

گروه معماری و دکوراسیون: عمارت قاجاری «ارباب هرمز» در فلکه‌ چهارم تهران‌پارس، پارک پلیس و باغ اناری که سال‌ها «ارباب جمشید» و فرزندان او (هرمز و آرش) در آن زندگی می‌کردند، اکنون تنها یادگار باقی‌مانده از این خان زرتشتی است که قدیمی‌ترهای تهران‌پارس خاطرات خود را با آن مرور می‌کنند، خاطراتی که حالا به‌خاطر 20 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری، ممکن است در یک چشم برهم زدن فرو ریزد.
این بنای قاجاری سال‌ها پارکینگ ماشین‌های شهرداری، انبار پارک پلیس و مکانی برای استراحت کارگران افغانی بوده، یادگاری‌ها، ترک‌ها، لکه‌های سیاه، نوشته‌هایی مانند «اتاق آوارگان افغانی» و شعرهایی که روی دیوارها به‌چشم می‌خوردند، همه از بی‌توجهی متولیان و مسئولان به این عمارت و مهجور ماندن این بنا در قلب پارک پلیس حکایت می‌کردند. حتی پس از ثبت شدن آن در فهرست آثار ملی در سال 1384.
اما حدود چهار سال پیش، سازمان زیباسازی شهرداری تهران به فکر ساماندهی این بنا افتاد و طرح مرمت آن را تهیه و اقدامات اجرایی مربوط به آن را آغاز کرد. از حضور نداشتن کارشناس و ناظر رسمی میراث فرهنگی در زمان تهیه‌ طرح مرمت تا اجرایی شدن و آغاز مرمت این بنای تاریخی که بگذریم، حالا پس از پیشرفت 85 درصدی مرمت این بنای تاریخی، اجرایی شدن پروژه‌ ساخت یک «پارک آبی» در فاصله‌حدود 50 متری عمارت، یک تهدید برای این بنای قاجاری محسوب می‌شود.
به گفته‌ کارشناسان میراث فرهنگی، این پروژه می‌تواند پایه‌های این بنای تاریخی را به‌سرعت سست کند و باعث شود تا عمارت یک‌باره فرو ریزد.
تاکنون پیمانکاران این پروژه، حفره‌ای بزرگ برای عبور و تمرکز آب در محوطه ایجاد کرده‌اند و دیوارها تا ستون‌های طبقه‌ دوم عمارت «ارباب هرمز» رسیده‌اند. احمد مسجدجامعی در مواجهه با این اتفاق از نایب‌رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران خواست تا این پروژه را در نبود کارشناسان میراث فرهنگی، پیگیری کند تا دست‌ کم حریم منظری این عمارت قاجاری مخدوش نشود.
محمد سالاری که در زمان بازدید مسجدجامعی از این عمارت حضور داشت، موظف شد تا نقشه‌های پروژه‌ «پارک آبی» را بازبینی کند و پیگیری‌های لازم را با هدف مخدوش نشدن حریم منظری عمارت قاجاری «ارباب هرمز» انجام دهد.
احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران پس از بازدید از عمارت ارباب هرمز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: این بنا حدود 150 سال پیش ساخته شده است.
وی تصریح کرد: در ادامه یکی از افراد خوشنام خانواده ارباب هرمز حدود 120 سال پیش این بنا را خریداری می‌کند و در آن ساکن می‌شود و در آن سال‌ها اقداماتی برای حفظ این میراث انجام می‌دهد.
مسجدجامعی با اشاره به حوضی که درون این عمارت است، گفت: این حوضچه منشاء تقسیم آب بوده است.
رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه عمارت ارباب هرمز دارای موقعیت تاریخی است، افزود: در داخل بنا ستون‌ها و سر ستون‌هایی وجود دارد که ارزش معمارانه دارد.
وی ادامه داد: در کار مرمت کاری این بنای تاریخی سعی و تلاش شده فضای داخلی و بیرون گذشته آن حفظ شود.
مسجد جامعی اظهار داشت: در حال حاضر چند طرح برای استفاده از این بنای تاریخی با اشاره به موقیعت آن پیشنهاد شده است که یکی از آنها این است که این بنا نگارخانه شود که البته ما هم طرحی را به مسئولان منطقه 4 ارائه کرده‌ایم که این بنا می‌تواند موزه ادیان شود.