هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاهش 60 درصدی تسهیلات مسکن مهر

بزرگ‌ترین چالشی که آزادسازی مسکن مهر با آن روبه‌روست، این است که وام‌های بانکی پس از چند دست خریدوفروش هنوز به نام اولین مالک است.البته این موضوع در کنار واحدهای بدون سند اهمیت بسیاری پیدا کرده است .این موضوع را با کارشناسان و مشاوران املاک در میان گذاشتیم و نظرات آنها را جویا شدیم:
مالک اولیه ضامن وام است
عباس نویدی اصل - کارشناس مسکن در گفتگو با پیام ساختمان با بیان اینکه متأسفانه اولین ثبت‌نام کننده مسکن مهر، صاحب وام محسوب می‌شود، به پیام ساختمان گفت: این وام‌ها باعث شده که خریدار جدید ، ضمانت قانونی یا سفته‌ای نزد بانک پرداخت‌کننده وام نداشته باشند . وی افزود: مشکل بزرگی که گریبانگیر مسکن مهر شده ، خریدوفروش یک واحد به چند نفر است اگرچه رئیس اتحادیه مشاوران املاک به‌صراحت گفته است؛ از زمان آزادسازی معاملات مسکن مهر تاکنون تنها چند مورد خریدوفروش مسکن مهر صورت گرفته است اما واقعیت گویای وضعیت دشوار در انجام معاملات مسکن مهر است . در واقع خریدار واحدهای مسکن مهر باید به‌جای مالک اول، بابت وام سفته در گرو بانک بگذارد.
نویدی اصل ادامه داد: مشکل از اینجا شروع می‌شود که مشاور املاک تنها یک تعهد محضری از خریدار بابت پرداخت اقساط وام دریافت می‌کند که نمی‌تواند خریدار را به پرداخت اقساط ملزم کند و فروشنده به‌عنوان کسی که وام را دریافت نموده است،ملزم به پیگیری و پرداخت اقساط وام می‌شود.
خریداران، مالک اصلی را هم نمی‌شناسند
محسن یزدانی – کارشناس مسکن با بیان این مطلب که متأسفانه دولت، آزادسازی مسکن مهر را  بدون بررسی زیرساخت های قانونی انجام داد، گفت: شاید خود دولت باخبر نباشد که بسیاری از فروشندگان دچار دردسرهای زیادی شده‌اند و مطمئناً بحران های  دیگری نیز در راه است .وی افزود: دولت به دنبال اعلام شیوه‌نامه جدیدی در خریدوفروش مسکن مهر است تا بر این اساس سازوکار مشخصی در خریدوفروش واحدهای نیمه‌کاره و به پایان رسیده وجود داشته باشد اما تعداد زیادی از این واحدها تاکنون به فروش رفته است که حتی خریداران، مالک اصلی را هم نمی‌شناسند و تنها یک واسطه این کار را انجام داده است.
تعهد محضری محکم است
علی عباس توکلی – مشاور املاک در پرند نیز به پیام ساختمان گفت: متأسفانه به دلیل فقدان سند ما نمی‌تواینم واحد را به نام خریدار بزنیم و این موضوع باعث می‌شود که یک واحد به چندین نفر فروخته شود . وی افزود: البته تمام کاسه کوزه‌ها سر مشاور املاک می‌شکند درصورتی‌که ارائه سند دست مشاور املاک نیست. توکلی در پاسخ به این سؤال که شما چرا به دریافت تعهد محضری از خریدار در قبال پرداخت وام رضایت می‌دهید، گفت: از آنجایی که تعهد محضری محکم است ما حساسیت لازم به خرج نمی‌دهیم .
تقاص کارهای مشاوران را می‌پردازیم
مریم کمان‌ابرو- فروشنده با بیان اینکه برای واحد خود با دردسرهای بزرگی روبه رو شده‌ام، گفت: به خاطر به اینکه وام به نام مالک اول است ، باید تا زمان پیگیری‌های قانونی مالک اولیه قسط وام‌ها را پرداخت کند که نوعی بی‌انصافی است  و ما باید تقاص کارهای مشاوران املاک را بپردازیم .