معماران داخلی ما می‌توانند

شمار نشریه : 179

آرزو افشارزاده: معماری داخلی، یک حرفه، یک هنر و یک صنعت در دنیا به شمار می رود که ایجاد فضاهای داخلی ساختمان به منظور انجام فعالیت‌های روزمره یعنی زندگی و کار از جمله مهم‌ترین وظایف آن است. بخش زیادی از زندگی ما در فضاهای داخلی بناها سپری می‌شود، آنچه به یک بنا روح می‌بخشد، فضای داخلی آن است. بنابراین می‌توان گفت کیفیت فضای داخلی از یک طرف تأثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیت‌های ما در آن دارد و از طرف دیگر نگرش، احوال و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در رابطه با تعریف معماری داخلی و آموزش آن با دکتر عبدالرضا محسنی عضو هیئت‌علمی دانشگاه هنر گفتگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
پیام ساختمان: معماری داخلی و تفاوت آن با طراحی داخلی را به اختصار توضیح دهید؟
امروز بحث معماری داخلی دارای جذابیت فراوانی شده، علتش هم این است که معماری داخلی با سرعت می‌تواند مشکلات پنهان معماری را حل کند. معماری داخلی هم به صورت مستقل وهم پیوسته می‌تواند با معماری همراه باشد. معماری داخلی بسیار زودبازده است و اگر بتواند  مشکلات دیده نشده در معماری را با راه‌های زودبازده حل کند، یک فرایند کامل معماری صورت می‌گیرد. وقتی معماری داخلی مستقل است نوع فعالیت می‌تواند هر لحظه تغییر کند. در معماری داخلی عناصر را ریز تر و با دقت بیشتری می‌بینیم، عناصر پایانی در معماری داخلی دیده می‌شود. در طراحی داخلی بیشتر طراحی اتفاق می‌افتد. ولی پیوستگی معماری داخلی با معماری قطعی است. به همین دلیل interior desighn  و interior architecture disgin  وجود دارد. در طراحی داخلی زودبازدهی وجود دارد. اما در معماری داخلی تغییراتی هم در معماری به وجود می‌آید که ادامه خود معماری است.در معماری داخلی ممکن است تعاریف و کاربری تغییر کند اما خود معماری ثابت است. مثلاً در یک نمایشگاه ممکن است تمام غرفه‌ها بر اساس صنعت مبلمان طراحی شود،فردای آن روز یک صنعت دیگر قرار است به ارائه محصولات خود بپردازد که یک طراح و معمار داخلی می‌تواند این کار را انجام دهد.
پیام ساختمان: وضعیت آموزش طراحی داخلی در دانشگاه‌های ما چگونه است؟
در سه چهار دهه پیش، آموزش طراحی داخلی به صورت علمی در دانشکده هنرهای تزیینی آموزش داده می‌شد، اما بعدها بحث معماری مطرح شد ولی معماری داخلی دیگر مطرح نشد.
در دهه سوم بعد از انقلاب در سال 1384 دانشگاه هنر احیا شد و این رشته دوباره در سطح کارشناسی ارشد آموزش داده شد. چون اساتیدی برای دوره کارشناسی، لازم است که متخصص باشند و همچنین مکان کاربری متفاوت و کارگاه‌های خاصی هم برای این رشته باید وجود داشته باشد.
در چند سال اخیر دانشگاه سوره هم رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری داخلی ایجاد کرد و حدود سه سال پیش انجمن صنفی مبلمان با دانشگاه جامع علمی و کاربردی قراردادی منعقد کرد که در زمینه دکوراسیون و مبلمان هم به فعالیت بپردازد. رشته‌ای به نام مهندسی  مبلمان ودکوراسیون تأسیس شد  که  در مقطع کاردانی در حال فعالیت است.
پیام ساختمان: پیش‌نیازها در معماری داخلی چیست؟
معماری داخلی مجموعه‌ای  از هنرهای تجسمی به علاوه فن است. در این رشته تمام اجزای کار هنری باید رعایت شود اما کار مهندسی نیز باید اتفاق بیفتد. به همین علت است که دانشجوی کارشناسی ارشد معماری داخلی، هم دروس گرافیک وعکاسی دارد، و هم استراکچر وفضا ودروس تخصصی .
پیام ساختمان: معماری داخلی در دنیا چه جایگاهی دارد؟
معماری داخلی در دنیا جایگاه عظیمی دارد. در فرانسه در دوره‌های مختلف، معماری مشخصاتی دارد که همه آنها را نگهداری کرده‌اند. مثلاً در مبلمان شهری، حتی یک دیوار یک نما از معماری است و تمام تلاش مسئولان شهری این است که نگه داشته شوند. اما داخل آن کاربری جدیدی دارد. نمای ساختمان ایستادگی دارد اما کاربری آن تغییر کرده است.در کشورهای پیشرفته طبق قوانین دولتی معمار داخلی حق دارد کاخ را تبدیل به موزه کند.اما منظر شهری آن را نمی‌تواند دست بزند.نمونه آن در ایران موزه آبگینه است که هانس هولان معمار خارجی خانه‌ای قدیمی را به موزه‌ای فرهنگی تبدیل کرد.
پیام ساختمان: در حال حاضر وضعیت معماری داخلی در فروشگاه‌های کشور خودمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
اگر به صنعت فرش بپردازیم، این کالا  بسیار بد نمایش داده می‌شود. در صورتی که  این کالا آن قدر باارزش است که طراحان صنعتی و داخلی باید در نمایش دادن آن کمک کنند. به نظر من برند محصولات ما بسیار باارزش تر از یک برند فرانسوی، آمریکایی یا انگلیسی است. ما باید به جایی برسیم که آنها را خوب نمایش دهیم تا خود آن به عنوان یکی از عناصر معماری داخلی باشد، اما اخیراً به خاطر اتفاقاتی که افتاده و ورود برندها آزادشده، برندهای معتبری که در سطح کشور فروشگاه دارند طراحان داخلی خود را از کشور خودشان می‌آورند. در صورتی که این قابلیت در کشور خود ما وجود دارد، دانشگاه‌های ما باید افراد نخبه تربیت کنند تا وقتی یک برند معروف می‌خواهد در شعبه ایران  برندی را معرفی کند به این نتیجه برسد که در ایران افرادی وجود دارند که می‌توانند بر اساس تفکرات صاحب فروشگاه طرحی را اجرا کنند. اکثر کشورهای خارجی فقط اجرای معماری داخلی را به ایرانی‌ها می‌سپارند.
معماران داخلی ما باید بدانند که می‌توانند و این اعتمادبه‌نفس را داشته باشند که می‌توانند بهترین کارها را ارائه دهند و ارزش افزوده نیز ایجاد کنند.