هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

2 هزار بنگاه املاک بدون پروانه در تهران

نشست خبری رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران دوشنبه 28 بهمن 92 با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف برگزار شد که عقبایی در این نشست  به سوالات خبرنگاران در زمینه برخورد با مشاوران املاک متخلف، دلایل رکود مسکن، آزادسازی مسکن مهر، نرخ کمیسیون، کد رهگیری و ... پاسخ داد.
پلمپ 900 بنگاه املاک بدون پروانه
عقبایی در مورد برخورد با مشاوران املاک متخلف گفت : اتحادیه با مشاوران املاک طبق  بند های 27 و 28 نظام صنفی برخورد می‌کند. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 2000 بنگاه املاک بدون پروانه کسب در تهران مشغول فعالیت هستند، گفت: از 17 دی ماه تا 17 بهمن با اجرای طرح ضربتی برخورد با مشاوران املاک متخلف حدود 900 بنگاه املاک بدون پروانه پلمپ شده است .
رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در مورد طرح ضربتی گفت: این طرح شامل شناسایی ،برخورد ،اقدام و ارسال پرونده و در نهایت اعمال و برخورد قانونی با متخلفان است .
عقبایی با تاکید بر اینکه ما در برخورد با مشاوران املاک غیرقانونی کوتاه نخواهیم آمد، تصریح کرد برخورد با مشاوران املاک غیرقانونی هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود و تخلفات بنگاه‌ها  طبقه‌بندی‌شده است و هر تخلف جرمی دارد که در صورت احراز برخورد خواهد شد .
مشاور املاکی قیمت‌ را  تا 20 درصد افزایش می‌دهد
وی  با بیان اینکه مشاوران املاک کمترین تأثیر را در افزایش قیمت رهن و اجاره و خریدوفروش ساختمان دارند، گفت: مردم نسبت به امور بسیار آگاه هستند و برای خرید یا اجاره یک ملک چندین ماه تحقیق می‌کنند و در مقابل قیمت های نامتعارف واکنش نشان می‌دهند .
عقبایی ادامه داد: بنده به‌عنوان رئیس اتحادیه معتقدم اگر یک مشاور املاکی قیمت‌ها را بالاتر بگوید فقط می‌تواند این رقم را تا 20 درصد افزایش دهد نه بیشتر. مثلاً ممکن است خانه‌ای که یک میلیون تومان قیمت دارد را یک میلیون و دویست هزار تومان عنوان کند اما بیشتر از این نمی‌تواند افزایش دهد .وی در مورد حق کمیسیون نیز گفت: از رسانه‌ها می‌خواهم به دلایل علمی و آماری اکتفا کنند و حق کمیسیون مشاوران را دلیل گرانی ندانند .
وی در خصوص طرح های دولت گفت: مبنای قیمت مسکن به دو صورت فقه و اصول قانون اساسی است و طرح‌هایی مانند فروش اجباری خانه‌های خالی ، طرح های پلیسی و تعزیرات جوابگو نیست .
روزانه  10 مشاور املاک انصراف می‌دهند
وی با اشاره به مطالب برخی نشریات در مورد افزایش تعداد مشاورین املاک ، گفت: به علت رکود در بازار مسکن روزانه 7 تا 10 مشاور املاک از شغل خود  انصراف می‌دهند و ما فقط 1 یا 2 مشاور املاک جدید پذیرش می‌کنیم .