ایرانی بخرید حتی با قیمت بیشتر

شمار نشریه : 179

شیرآلات بهداشتی یکی از ملزومات ساختمان است که ما هر روز با آن ارتباط داریم. شیرآلات بهداشتی در انواع مختلف آن از واشری و اهرمی تا چشم الکترونیکی به دلیل جلای فلزی از زیبایی خاصی برخوردار است و تنوع فراوان دارند. بااین‌حال در زمان نوشیدن آب یا شستن دست و صورت، بهداشتی بودن آن اهميت دارد و اولین مؤلفه برای خرید شیرآلات هم همین نکته است. در گذشته تنها شیرهای واشری موجود بود، اما اکنون انواع مختلف شیرآلات را می‌توان در سه گروه واشری، اهرمی و چشمی تقسيم‌بندي كرد.
در سال‌هاي اخير قیمت‌ها به دلیل افزایش هزینه‌های تولید به‌ویژه بالا رفتن قیمت فلز برنج با افزایش روبه رو شده است. افزايش قیمت ارز نیز در شیرآلاتی که به قطعات وارداتی نیازمندند- مانند کارتریج شیرهای اهرمی تاثیر گذار بوده است. این روزها بلایی گریبان بازار را گرفته و آن هم استفاده از سرب نرم در ساخت بدنه داخلی این شیرآلات است که مستقیماً در سلامتی انسان تأثیر سوء می‌گذارد.آلیاژ برنج گران‌تر از سرب است لذا برخی تولیدکنندگان تا حد امکان از سرب استفاده می‌کنند تا هزینه تولید خود را کاهش دهند. با توجه به این نکته که  می‌دانند مشتری با نگاه به شیرآلات نمی‌تواند آن را تشخیص دهد، ازاین‌رو می‌توانند محصول غیراستاندارد را ارزان‌تر بفروشند. اما مصرف‌کننده باید بداند تنها مشکل این شیرآلات غیربهداشتی بودن آنها نیست كه سرب را وارد آب آشاميدني مي‌كند، بلکه به دلیل ریزش سرب بدنه شیرآلات دچار پوسیدگی می‌شود و در واقع این خریدار است که زیان واقعی را تجربه می‌کند. مشکل جایی دردناک‌تر می‌شود که خریدار شیرآلات، مصرف‌کننده شیر نیست، و تنها در زمان خرید به سود بیشتر و ساخت یک واحد مسکونی با قیمت تمام‌شده کمتر فکر می‌کند.
متأسفانه با بالا گرفتن تب صادرات این موضوع شدت بیشتری گرفته است. صادرات به کشورهای عراق و افغانستان مزید بر علت شد و تولیدکنندگان ایرانی به‌جای تولید شیرهای باکیفیت و رقابت با ترکیه و چین در این بازارها به تولید ارزان و بی‌کیفیت رو آورده‌اند، صادرات شیرآلات غیراستاندارد باعث شد تا در عراق قوانین سخت وضع شود و امروز موانع زیادی برای صادرات وجود دارد.در این آشفته‌بازار اگر در بورس‌های شیرآلات چرخی بزنیم با حجم زیادی از شیرآلات وارداتی مواجه می‌شویم که به نام ایتالیايي و اسپانیايي فروخته می‌شوند و در واقع تولید کشور چین هستند و اگر چه گران‌تر ولی فاقد استانداردهای لازم هستند. این در حالی است که شیرآلات استاندارد داخلی به دلیل نظارت سازمان استاندارد از این مسئله مصون هستند. البته واقعیت آن است که چه بخواهیم و چه نخواهیم گرایش به سمت مصرف کالاهای خارجی در کشور ما وجود دارد و آثار و عوارض سوء آن در همه جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور قابل مشاهده است. تاکید برای مصرف کالای ایرانی فقط توصیه‌ای برای مصرف‌کنندگان نیست بلکه تولیدکنندگان و فروشندگان هم می‌بایست به این مهم اهتمام کامل داشته باشند. تولیدکنندگان با ارائه محصولات با کیفیت و طراحی متنوع و فروشندگان با ارائه اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر و کمی چشم‌پوشی از سود بالای کالاهای خارجی می‌توانند با همکاری بیشتر و حفظ منافع متقابل برای هر سه طرف این معامله راه را هموار نمایند. ولی از آنجایی که شیرآلات داخلی از نظر طراحی بسیار ساده و تا حدی از مد افتاده هستند رقابت در بخش مشتریانی که به دنبال کالاهای دکوراتیو و طراحی خاص هستند را از دست داده‌اند. این در حالی‌ است که رقابت در این فضا ساده‌تر و سودآور‌تر است. اکثر شیرآلات ایرانی خود را در سطح عمومی جامعه و به‌عنوان کالای ارزان جایگاه‌یابی نموده‌اند و برندشان از نگاه عموم مردم این‌گونه شناخته می‌شود و تغییر جایگاه برای آنها امکان‌پذیر نيست. اما برندهایی که این توانایی را دارند و مردم آن را به‌عنوان کالای لوکس قبول كرده‌اند، می‌توانند با ارائه محصولات با طراحی‌های خاص و متنوع پا جای پای برندهای خارجی بگذارند و ضمن پاسخگویی به نیاز آن بخش بازار و ارائه سود مناسب به فروشندگان محصول ایرانی با کیفیت و متناسب با نیاز مصرف‌کننده را ارائه كنند.
ارائه‌دهنده مقاله:
شركت آروشا (شيرآلات شودر)
آگهی در صفحه 3