شركت‌هاي ايراني ريسك‌پذير نیستند

شمار نشریه : 179

مدير نمايشگاه بین‌المللی بغداد يكي از بازدیدکنندگان ششمين نمايشگاه بين‌المللي انرژي هاي تجديدپذير و بهره‌وري انرژي بود. صادق حسين سلطان، از حضور كمرنگ شركت‌هاي ايراني در عراق  ناراضي است و آن را به مشكلات امنيتي و همچنين عدم ریسک پذیری شركت‌هاي ايراني نسبت مي‌دهد. در حاشیه برگزاری نمایشگاه انرژی های نو با مدیر نمایشگاه بین‌المللی بغداد انجام داده‌ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست:
پيام ساختمان: ارزيابي‌تان از اين نمايشگاه چیست؟
نمايشگاه تهران از جمله نمايشگاه‌هاي مهم و بين‌المللي در زمینه انرژي‌هاي تجديدپذير است. در بازديد نمايشگاه از توانمندي‌هاي شركت‌هاي ايراني مطلع شدم و ديدم كه شركت‌هاي ايراني توانايي بالايي دارند و از آنها دعوت مي‌كنيم  تا در عراق سرمايه‌گذاري كنند و تجربیاتشان را در اختيار  شرکت های عراقی قرار دهند. 
پيام ساختمان: دورنماي ارتباط بين دو كشور در زمينه مبادله فناوري‌هاي تجدید را چگونه مي‌بينيد و چه مقدار از اين پتانسيل مشارکت تاکنون اجرايي شده است؟
روابط ايران و عراق در سطح بالايي است اما  به دلایلی، حضور شرکت های ایرانی در عراق آن‌گونه كه انتظار داشتيم، مشهود نیست. مثلاً در بخش نمايشگاهي چند نمايشگاه به‌صورت مشاركتي در بصره، بغداد و اربيل برگزار كرديم، اما حضور شرکت های ایرانی چشمگیر نبود.
پيام ساختمان: مشكلات پيش رو در این زمینه چیست؟
شركت‌هاي ايراني ريسك‌پذيري بالايي ندارند و به دليل مشكلاتي مانند امنيت و مشكل ورود و خروج وارد بازار عراق نمي‌شوند اما شركت‌هاي تركيه‌اي وارد شده‌ و بازار عراق را در دست گرفته‌اند. انتظار داريم شركت‌هاي ایرانی هم مانند تركيه‌اي ها وارد بازار کار عراق شوند و پروژه‌هاي عمرانی را در دست بگيرند و تجربیاتشان را در اختيار ما قرار دهند.