هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   157   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اردیبهشت در دشتهای لاله

گروه معماری و دکوراسیون:اردیبهشت شاید تنها فرصت شما برای سر زدن به دشت لالهها باشد اما برای تماشای این لالههای رنگارنگ بهاری نیاز نیست حتماً راهی سفری دور در نقطهای خاص شوید. ایران خاک لاله خیزی دارد که در هر گوشهاش دامنی از لالههای سرخ و زرد و سفید را به پاهایتان خواهد ریخت، البته اگر مهمان دستان پرسخاوت و با طراوتش باشید. فقط لازم است بدانید عمر این گیاه زیبا سه هفته بیشتر نیست، پس وقت زیادی برای تصمیمگیری ندارید.با ما همسفر شويد:

حسین آباد سمنان

حسین آباد را باید در شمال شرقی استان سمنان ببینید. این روستا با شاهرود حدود 200 کیلومتر، با مرکز دهستان رضوان حدود 7 کیلومتر و با مرکز بخش میامی 123 کیلومتر فاصله دارد و با آب و هوای معتدل خود یکی از گردشگر پذیرترین روستاهای سمنان به شمار میرود. به خصوص که دشت شقایقها و دشت آفتابگردانهای این منطقه شهرت جهانی دارند و خیلی از گردشگران دنیا در سفر به سمنان به این دو دشت سری میزنند.

آنچه این دشت را از نمونههای مشابه متمایز میکند، وجود آبشارها، چشمهها و گونههای درختان جنگلی خاصی است که در اطراف آن قرار دارد.

دشتهای چهارمحال و بختیاری

اگر اهل غرب کشور هستید دشتهای سرسبز و پرگل چهارمحال و بختیاری را به شما پیشنهاد میکنیم. هوای لطیف مرغزارهای سرسبز و کوهسارهای سربلند و مغرور ایران بهترین محل برای رویش لالههای واژگون گل بومی سرزمین ایران است.

این دشت زیر پوششی رنگارنگ از لالههای سرخ رنگ و واژگون، در 12 کیلومتری چل گرد و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ آرمیده است. هوای لطیف، سبک و پاک دشت و پوشش گیاهی بسیار غنی و ارزشمند آن چشم و دل هر بینندهای را مینوازد. طبیعت سحرآمیز و جاذبههای طبیعی افسونگر این مسیر در ورود به دشت لالهها شما را شگفتزده و مبهوت زیبایی این دشت خیالانگیز و رویایی خواهد کرد.

لاله واژگون دهاقان

کمیابترین نوع لاله واژگون «زرد رنگ» در منطقه آستانه دهاقان در استان اصفهان رشد میکند.

منطقه گردشگری، تفریحی آستانه یکی از مناطق انگشت شماری است که دارای لالههای واژگون زرد رنگ است. این در حالی است که نوع قرمز و نارنجی رنگ این نوع لاله در بسیاری از مناطق رشد میکند، اما نوع زرد رنگ آن متفاوتتر و کمیابتر از بقیه گونههای آن است که در دهاقان رشد میکند.

 دشت لالههای گچسر

این دشت زیبا در گچسر در بخش آسارا از توابع کرج قرار دارد. روستای گچسر در 65 کیلومتری جاده کرج-چالوس و در شمال شرقی شهر کرج واقع شده و هر ساله در دشتی نزدیک این روستا جشنواره ای به نام جشنواره لالهها برگزار میشود.

دشت لالههای واژگون شرق لرستان

دشت وسیع لالههای واژگون یکی از مناظر و زیباییهای منحصر به فرد و زیبای مناطق شرقی لرستان است که در الیگودرز قرار گرفته است.این مناظر زیبا از 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز شروع و تا  فراز دامنههای زاگرس ادامه مییابد. روستاهای زیادی از جمله دالانی از جمله مناطقی هستند که هر ساله میزبان گردشگران و تماشاکنندگان دشتهای زیبای لاله واژگون میباشند.

یکی از رویش گاههای لاله واژگون دشت دالانی الیگودرز با دو هزار و 900 هکتار وسعت در یکی از ارتفاعات منطقه حفاظت شده اشترانکوه میباشد.قرار گرفتن این دشت زیبا در ارتفاعات اشترانکوه و احاطه شدن توسط کوههای دیگری همچون مورزرین، قالی کوه، شاه کول و نسارتخت زیبایی آن را صد چندان کرده است.مجموعه این مناظر چشم نواز و بی بدیل باعث شده همه ساله خیل عظیم گردشگران و دوستداران طبیعت از سراسر کشور به این منطقه سرازیر شوند.

 در نهایت اگر تهرانی یا اهل همین اطراف هستید و وقت سفر به این مناطق را ندارید، میتوانید سری به دومین جشنواره لالهها در باغ مشاهیر قزوین بزنید و اردیبهشت تان را به در کنید. این جشنواره تا نیمه اردیبهشتماه پذیرای قدوم مهربان شماست. گفتم مهربان، چون یادتان باشد که هر کجا رفتید، قصد چیدن این گلهای زیبا را نکنید که در صورت ارتکاب این عمل، به ازای چیدن هر گل 30 هزار ریال جریمه خواهید شد.