تولید آسفالت با انرژی کم

شمار نشریه : 179

کشور بریتانیا به این نتیجه رسیده که اگر آسفالتی با انرژی کم تولید کند طی 10 سال آینده عددی بالغ بر 46.2 میلیون پوند در هزینه‌های جاده‌سازی صرفه‌جویی کرده است. این تکنیک مدیون 3 سال تحقیق و بررسی به کمک تارمک (نوعی آسفالت ساخته‌شده از قیر و زغال‌سنگ) و کربن می‌باشد.
در این نوع آسفالت سنگ دانه و قیر را در دمای کمتر از 190-180 درجه سانتی‌گراد باهم مخلوط و حرارت می‌دهیم. مارتین ریلی- مدیرعامل شرکت بازرگانی آسفالت تارمک- می‌گوید: این پروژه به کمک کربن این امکان را به ما خواهد داد که موانع سر راه خود برای رسیدن به آسفالتی با انرژی کم در ابعاد وسیع را کنار زده، مصرف انرژی را کم و میزان CO2 رهاشده را کاهش دهد.
تولید و بهره‌برداری از این ماده شاید مقداری زمان ببرد اما به کسانی که به ما اطمینان دارند این مژده را خواهیم داد که با گام برداشتن در این مسیر به زودی تولید داغ به روش سنتی را کنار زده و نوآوری را به بازار عرضه خواهیم کرد.
اگر به این مهم دست پیدا کنیم، می‌توانیم طی دهه آینده بالغ بر 21 درصد از کل بازار آسفالت بریتانیا را قبضه کرده و 46.2 میلیون پوند هزینه را در کنار 260000 تن CO2 طی فرایند تولید، ذخیره کنیم.
دکتر نیزار غازی ره، مدیر پروژه سرمایه‌گذاری بر روی LTA (آسفالت با انرژی کم) را به پیمانکاران بسیار مفید و مقرون به صرفه خوانده است.
در حال حاضر آسفالت بزرگراه وست میدلنز (West Midlands) به عنوان نمونه آزمایشی از این نوع بوده و تا 14 منطقه معتبر و پر اهمیت نیز ارائه خواهد شد. همچنین امید است تا سال 2015 تولید آن به 300000 تن نیز برسد.
ترجمه : مهدی رنجبر