هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دلال‌بازی در ساختمان موج می‌زند

گروه ساخت‌وساز: همان طور که صنعت ساختمان جدا از تک‌تک ساختمان‌های ما نیست، ساختمان هم چیزی جز تک‌تک مصالح و تجهیزات نیست، و اگر در ساخت و سازها از مصالح بی‌کیفیت استفاده شود، هیچ سازنده و مهندس طراح و ناظری نمی‌تواند اوضاع را سر و سامان دهد. در ادامه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از پروژه‌های ساختمانی سطح شهر به پروژه‌ای مراجعه کردم که مالک آن به شدت نسبت به کیفیت و البته کمیت مصالح ساختمانی گله‌مند بود!
چی میخوای؟
داخل ساختمان شدم. پیرمردی در حال چرت بعد از ناهار بود. همین که صدای پای من را شنید، بلافاصله قبل از اینکه چشمش را باز کند، قلوه‌سنگی برداشت من هم که از ماجرا ترسیده بودم با صدای بلند دو بار گفتم خبرنگارم، خبرنگار. هاج‌وواج من را نگاه می‌کرد. «اینجا چی کار داری؟! چی می خوای؟!» توضیح دادم که من خبرنگار پیام ساختمان هستم و هر دو هفته یک بار گزارشی از پروژه‌های ساختمانی سطح شهر تهیه می‌کنم. این بار به صورت اتفاقی به ساختمان شما آمده‌ام. کمی گاردش را باز کرد و گفت: بقیه کجا هستن؟ من هم پاسخ دادم که باید بگویم هیچ کس نیست و تنها آمده‌ام. دلیل پریشانی‌اش را پرسیدم که پاسخ داد: از حدود پنج ماهی که ساختمان‌سازی را شروع کرده‌ام با مشکل سرقت مصالح دست و پنجه نرم می‌کنم. الآن هم که شما آمدید ترسیدم که نکند باز هم مشکلی پیش بیاید.
شنا خلاف جهت
نخستین چیزی که توجهم را به خودش جلب کرد این بود که آشپزخانه بر خلاف ساختمان‌های جدید، به شکل سنتی ساخته  شده بود و تقریباً هیچ تفاوتی با یک اتاق نداشت. پیرمرد در این رابطه گفت: از زمانی که ایده ساخت سرپناه در انسان شکل گرفت، هدف اساسی و اولیه جلوگیری از هجوم حیوانات وحشی و محافظت از انسان در برابر رخدادهای طبیعی از جمله باد و باران بود. بنابراین می‌توان گفت هدف اولیه آرامش انسان بود و تا به امروز هم این هدف به قوت خود باقی است. بنده هم از آنجایی که ساختمان را برای خودم می‌سازم، ترجیح می دهم در آن احساس آرامش کنم نه اینکه در معرض دید و نظر مردم باشد. به هزار و یک دلیل فرهنگ ایرانی با آشپزخانه اپن سازگار نیست.
سفال 18 سانتی به جای 20 سانتی‌
پس از حرف‌های به حق مالک، از او در مورد کیفیت مصالح  ساختمانی پرسیدم که پاسخ داد: قبل از اینکه به بحث کیفیت بپردازیم، به کمیت می‌پردازم. انگشت اشاره‌اش را به سمت سفال‌هایی که در گوشه ساختمان چیده شده بود گرفت و گفت: این سفال‌ها طبق آنچه که فروشنده گفته است و ما خریداری کرده‌ایم، باید ارتفاعش 20 سانتی‌متر باشد اما متأسفانه بیش از 80 درصد آنها ارتفاع 18 سانتی‌متری دارند.
وی با بیان اینکه آدم باید به تخفیف‌های بی‌اندازه شک کند، گفت: قبل از اینکه بار را خریداری کنم، اعلام کردند که چنانچه شکستگی سفال‌ها بیش از 5 درصد بود، بار را تحویل می‌گیریم و پول را تمام و کمال پس می‌دهیم، اما از آنجایی که شکستگی سفال‌ها تا قبل از خالی کردن بار مشخص نمی‌شود، نمی‌توان اظهارنظر کرد. پس از اینکه بار خالی شد به جرئت می‌گویم که بالای 15 درصد سفال‌ها شکسته بود. وقتی موضوع را به اطلاع فروشنده رساندم، عنوان کرد که پول حمل سفال‌ها را از پولتان کم می‌کنیم و بقیه را پرداخت می‌کنیم. یعنی حدود 150 هزار تومان بابت گناه نکرده باید بپردازم.
سیم‌های چینی
وی در ادامه به انتقاد از سیم‌های برق پرداخت و افزود: تا دلتان بخواهد سیم‌های چینی در بازار وجود دارد که از حداقل کیفیت هم برخوردار نیستند. این سیم‌ها با کوچک‌ترین فشار پاره شده و به راحتی فرسوده می‌شوند، علاوه بر این به گفته کسانی که در این زمینه تخصص دارند، این سیم‌ها بخش عظیمی از انرژی را به گرما تبدیل می‌کنند و باعث افت فشار برق می‌شوند.
وی اضافه کرد: بسیاری از پیمانکاران برای صرفه‌جویی در ساخت ارزان، این سیم‌ها را استفاده می کنند اما پس از مدت کوتاهی باید سیم‌کشی ساختمان به طور کامل تعویض شود.
نقشه‌های هم شکل
از او در مورد نقشه‌کشی ساختمان پرسیدم، در جواب گفت: واقعاً طراحی و نقشه‌کشی‌ها افتضاح است. یکی از دفاتر خدمات فنی و مهندسی برای من نقشه ساختمان را طراحی کرده که فاقد هر گونه ابداع و نوآوری است. به نظر من هم بخشی از این مشکل ناشی از وابستگی تمام و کمال مهندسان به کامپیوتر است. یعنی طراحی‌ها را از دریچه ذهنشان بررسی نمی‌کنند و در بسیاری مواقع نقشه‌های یک ساختمان را برای ساختمان دیگر ترسیم می‌کنند.
زیر ساختمان حریم خصوصی است
وی در مورد گودبرداری ساختمان و نحوه انجام کار هم گفت: زمانی که کار گودبرداری آغاز شد، مجری پروژه به دلیل احاطه‌ای که بر خاک منطقه داشت، عنوان کرد که باید از روش‌های مهار بندی استفاده شود. به محض کوبیدن اولین میخ در دیواره گود، همسایه اعتراض کرد: " صدای پتک‌تان قلبم را آزار می‌دهد، شما اجازه ندارید در زیر خانه من انکرنصب کنید،" به این ترتیب مانع از کار ما شد.
وی ادامه داد: از یک طرف مجری ساختمان از ریزش گود در صورت عدم مهار بندی مطمئن بود و از طرف دیگر مالک ساختمان مجاور به هیچ عنوان راضی نمی‌شد که ما کارمان را انجام دهیم، حتی با اجاره یک خانه در طول مدت گودبرداری هم موافقت نکرد که آنجا ساکن شود؛ چاره‌ای نداشتم جز اینکه علیرغم رضایت او، کارم را انجام دهم. ولی او هم بیکار ننشست، با کلانتری تماس گرفت و از من شکایت کرد؛ از بخت بد من تا حدودی هم از قانون سر در می‌آورد، به همین دلیل عنوان کرد که این همسایه به حریم خصوصی من تجاوز کرده است. هر چه من توضیح دادم که این کار به خاطر جلوگیری از ریزش دیوار پیرمرد است، فایده نداشت و کلانتری هم عنوان کرد که تا حل موضوع باید کار تعطیل شود.
وی افزود: با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، عنوان کردند که حرف همسایه درست است اما باید تعهد بدهد که اگر ساختمانش ریزش کرد، هیچ ادعایی نداشته باشد.که او هم حاضر به این کارشد، اما موضوع به همین جا ختم نشد چرا که ممکن بود در اثر این گود‌برداری ساختمان ریزش کند و تلفات جانی را شاهد باشیم، که در آن صورت اصلاً نه او برای پاسخگویی باقی می‌ماند نه من، خلاصه کلام اینکه با ریش‌سفیدی چند نفر،همسایه راضی به مهار بندی گود شد.
یونولیت پر از فایده است
از او در مورد یونولیت و مشکلات آن پرسیدم که پاسخ داد: یونولیت یکی از بهترین مصالح ساختمانی است و مزایای بی‌شماری از جمله سبکی، سرعت اجرای بالا و از همه مهم تر ارزانی دارد. هیچ‌چیز خطرناک تر و مفید فایده تر از آتش وجود ندارد یونولیت هم همانند تمام کارها باید به نحو درست اجرا شود، اینکه هجمه‌ای علیه یونولیت راه افتاده است، کار برخی تولیدکنندگان است. برخی از اینکه مردم ارزان‌تر بسازند ناراحت می‌شوند، در صورتی که بسیاری از مصالح ساختمانی دارای فوم و یونولیت هستند؛ بنابراین باید به دنبال استفاده  مناسب و در صورت نیاز اصلاح آن باشیم.
وی در پایان به انتقاد از سیستم حاکم بر صنعت ساختمان پرداخت و گفت: دلال بازی در صنعت ساختمان موج می‌زند. این دلال بازی از طراحی و اجرا گرفته تا نظارت، خرید و فروش مصالح و املاک دیده می‌شود. چنانکه به محض ساخته‌شدن یک فروشگاه در این خیابان، قیمت املاک ما بالا و پایین شد. الآن من چهار ماه است که مهندس ناظر را ندیده‌ام و باید خودم بالای سر ساختمان بایستم و نظارت کنم.