هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تاثیر هدفمندی دوم بر بازارمسکن

درحالی‌که دولت تلاش دارد در سال آینده فضای اقتصادی را آرام کرده و فاز دوم هدفمندی را به دور از تنش‌ها و ضعف های فاز نخست به اجرا در آورد، کارشناسان اقتصادی نسبت به تأثیر اجرای فاز دوم هدفمندی و تبعات افزایش قیمت حامل های انرژی بر روی کالاهای استراتژیک دیگر از جمله مسکن هشدار می‌دهند.این اظهارنظرها البته با توجه به تجربه فاز نخست اجرای هدفمندی بیان شده است.
در زمان اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها آنچه در بازار مسکن اتفاق افتاد، رشد قیمت مسکن ناشی از دو عامل بود؛عامل اول افزایش هزینه‌های زندگی  بود که صاحبان مسکن را مجبور به افزایش قیمت و اجاره‌بها کرد تا هزینه‌های افزایش‌یافته را از این طریق جبران کنند. البته در این میان عامل حفظ ارزش دارایی‌ها به تبع افزایش قیمت ارز نیز باید لحاظ شود. موضوعی که به دلیل افزایش قیمت ارز اتفاق افتاد و مردم نیز در عکس‌العمل به این مسئله که باعث کاهش ارزش دارایی‌هایشان بود برای دارایی های خود ارزش‌گذاری را به سطوح بالاتر قیمتی انتقال دادند. دومین عامل موثر بر افزایش قیمت البته رشد نقدینگی و هزینه تولید مسکن بود که در پی آن هزینه تولید مسکن افزایش پیدا کرد و البته خود مسکن به‌عنوان یک صندوق پس انداز دارایی شد که در زمان افت ارزش پول ملی مناسب‌ترین صندوق پس انداز برای صاحبان نقدینگی بود.
سید مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان  با بیان این مطلب که افزایش قیمت حامل های انرژی صد درصد در بخش های اقتصادی مختلف اقتصادی تأثیرگذار است  ،گفت: البته این افزایش قیمت را در بازار مسکن نیز شاهد خواهیم بود .البته این افزایش هرچند حداقلی است اما گریزناپذیر است .
بیت‌الله ستاریان- تحلیلگر بازار مسکن با بیان این مطلب که تنها وجود مؤلفه اجرای فاز دوم هدفمندی نمی‌تواند باعث گرانی قیمت مسکن شود، به پیام ساختمان گفت: هیچ کس منکر تأثیر فاز دوم یارانه‌ها بر بخش اقتصاد و مسکن نیست زیرا با افزایش قیمت حامل های انرژی افزایش قیمت مسکن نیز خواهیم داشت.
سعید لیلاز- کارشناس اقتصادی پیش‌شرطی برای رشد قیمت‌ها در بازار مسکن لحاظ کرده و در این خصوص به پیام ساختمان گفت: درصورتی‌که بازارهای دیگر مانند بورس، ارز و طلا دچار رکود شوند یا به مرحله توقف سرمایه‌گذاری برسند، نقدینگی به سمت بازار مسکن می رود.وی افزود: در این شرایط رشد قیمت‌ها اولین اتفاق در بازار خواهد بود. ضمن اینکه حوادث دو هفته گذشته بورس هم نشان داد که هنوز این بازار قابل‌اتکا نیست.
بنا بر آنچه کارشناسان اقتصادی به آن اشاره دارند، باید گفت؛ واقعیت این است که افزایش قیمت حامل های انرژی تمامی شاخص های اقتصادی و هزینه‌های زندگی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و البته این مسئله با توجه به روند پلکانی قیمت در بازار مسکن دقیقاً در زمانی در حال اتفاق افتادن است که بازار مسکن یک دوره رکود دو ساله را پشت سر گذاشته است.