هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رونمایی از ویرایش آیین نامه مقاوم سازی ساختمان

ویرایش چهارم آیین‌نامه مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله ( استاندارد 2800) با حضور محمد شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی رونمایی شد . همزمان با چهلمین سالگرد گرامیداشت تشکیل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، علاوه بر معاونین و مدیران بخش های مختلف وزارت راه و شهرسازی، مهندسان و کارشناسان متخصص حوزه راه، مسکن و شهرسازی در این مراسم حضور داشتند. با رونمایی از ویرایش جدید آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله ( استاندارد 2800) کارشناسان و متخصصین در بخش های مختلف صنعت ساخت‌وساز کشور، با روند تدوین این استاندارد و ویرایش آیین‌نامه‌های بعدی آن، آشنا شدند.
پیش از مراسم رونمایی از این ویرایش جدید، در سمینار تخصصی معرفی ویرایش چهارم آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله - استاندارد 2800 تحلیل سازه‌ها، بررسی سازه‌های بنایی و ملاحظات ژئوتکنیکی ساختمان‌ها توسط اساتید و کارشناسان حوزه صنعت احداث کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. تهیه و تدوین آیین‌نامه مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد 2800 ایران)یکی از اقدام های موثر مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با همکاری محققین و متخصصین ذی‌ربط به‌منظور احداث واحدهای ساختمانی ایمن و مطمئن بود. نقش مؤثر و سازنده این آیین‌نامه در ترویج ساخت‌وساز ایمن در کشور بر کسی پوشیده نیست و تدوین این آیین‌نامه موجب رونق ضوابط مهندسی در روند ساخت‌وساز کشور و درعین‌حال، تلاش برای اجرای فراگیر آن و جلوگیری از تخلفات ، در کاهش خسارات ناشی از زلزله بسیار تأثیرگذار بوده است.
انتظار مردم این است که با تلاش و پشتکاری که در تهیه و بازنگری استاندارد 2800 انجام می‌شود و با توجه و اهتمام جدی مسئولان در به‌کارگیری نظام اجرایی آن در حوزه ساخت‌وساز کشور، شاهد تکرار مصائب و خسارات غیرقابل‌جبران زلزله در مناطق مختلف کشورمان نباشیم. خوشبختانه امروزه با بهره‌مندی از پیشرفت های علمی در زمینه مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی می‌توان با ساخت‌وساز ایمن مخاطرات ناشی از این بلایای طبیعی را به حداقل ممکن رساند
همزمان با این مراسم بیش از 30 شرکت ایرانی آخرین دستاوردهای خود را در زمینه مصالح ساختمانی از جمله تجهیزات گرمایش و سرمایش، لوله، آجر، روکش های ساختمانی، رنگ، در و پنجره ساختمان های مختلف را به نمایش گذاشتند.
مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی در سال 1350 و بر اساس توافقنامه ای بین وزارت آبادانی و مسکن و برنامه عمرانی سازمان ملل متحد ایجاد شد و وظیفه تحقیق و پژوهش در زمینه ساختمان و مسکن که پیش از آن توسط دفتر مطالعات و معیارهای ساختمانی به مورد اجرا گذاشته‌شده به این مرکز واگذار گردید.