هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساخت شهر پاک با مشارکت آلمان

گروه ساخت‌وساز: به مناسبت مراسم چهلمین سالگرد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و برگزاری همایش مسائل حقوقی در صنعت ساختمان، نشست خبری محمد شکرچی زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با حضور خبرنگاران برگزار شد و آخرین اقدامات مرکز در خصوص برگزاری چهلمین سالگرد تأسیس مرکز و دومین همایش مسائل حقوقی صنعت ساختمان ارائه شد. همچنین اقدامات مرکز در خصوص تدوین سند چشم‌انداز بتن 1404 نیز از موضوعات مهمی بود که در این نشست خبری به آن پرداخته شد.
ضرورت تدوین الگوی شهر‌های پایدار
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان شکرچی زاده با بیان اینکه انتظار مردم این است که مرکز پس از 40 سال به بلوغ رسیده باشد، گفت: چهل سال پیش که مرکز تأسیس شد، تحقیق حتی در دانشگاه‌های ما هم معنی نداشت بنابراین در نظر داریم که در مراسم چهلمین سالگرد مرکز یک گزارش کامل و نقادانه از آنچه داریم، مطرح کنیم. وی با بیان اینکه در زمینه کیفیت محصولات باید یک رابطه تنگاتنگ بین مرکز، دانشگاه‌ها و بخش خصوصی ایجاد کنیم، افزود: در حوزه معماری و شهرسازی با مسائل عدیده‌ای مانند فقدان مبانی توسعه پایدار و بی‌نظمی در شهرسازی مواجه هستیم که ضرورت تدوین الگوی شهر‌های پایدار را مطرح می‌کند. علاوه بر این موضوع حقوق شهروندی نیز بسیار حائز اهمیت است.
جنگ خاموش در جاده‌های کشور
شکرچی زاده در ادامه به تلفات زیاد جاده‌ای در کشور اشاره کرد و گفت: سالانه حدود 20 هزار نفر در جاده‌ها کشته می‌شوند و حدود 25درصد تخت‌های بیمارستان‌ها مربوط به بیماران حوادث جاده‌ای است که امیدواریم با الحاق پژوهشکده حمل‌ونقل بتوانیم گام‌های بلندی در راستای کاهش تلفات جاده‌ای برداریم این در حالی است که برخی از کشور‌ها به سمت تلفات صفر پیش می‌روند. واقعاً تعداد مرگ و میر‌های ما در جاده‌ها به‌منزله یک جنگ خاموش است.
رئیس مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی خاطرنشان کرد: 40 درصد انرژی کشور در ساختمان مصرف می‌شود درحالی‌که این آمار در کشوری مثل هندوستان 25 درصد می‌باشد و ما امیدواریم با همکاری وزارت نفت بهینه‌سازی را ترویج کنیم.
تولید بتن  با مقاومت 50 مگاپاسکال
شکرچی زاده ادامه داد: ما سالانه 60 تا 70 میلیون تن سیمان تولید می‌کنیم که نسبت به میانگین تولید جهانی بسیار بالاتر است اما متأسفانه کیفیت سازه‌های بتنی ما بسیار پایین است. به همین منظور بتن 1404 با مقاومت 50 مگاپاسکال مطرح‌شده که امیدواریم بتوانیم در 12 سال آینده استفاده از این بتن را رواج دهیم.
شروع مستندسازی مسکن مهر
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا گزارشی از کیفیت مسکن مهر به مرکز ارسال شده است، گفت: با توجه به‌سرعت احداث مسکن مهر، برنامه‌ریزی‌های کارشناسی  انجام نشد و اخیراً مشکلات فنی مسکن‌های مهر به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به‌عنوان بازوی اجرایی وزارت راه و شهرسازی ارائه شده است.
شکرچی زاده با بیان اینکه مرکز به دنبال حل مشکلات فنی مسکن مهر است و به همین دلیل مستند‌سازی مسکن مهر هم شروع شده است، گفت: اعتبار 50 هزار میلیارد تومانی برای پروژه‌های مسکن مهر می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد و در بازدید‌هایی که از مسکن مهر داشتم واحدهای مسکونی مهر که به شیوه صنعتی ساخته‌شده‌اند، کیفیت بهتری دارند.وی با بیان اینکه قرار است انبوه‌سازی پایان یابد، افزود: باید از تجربیات ناموفق گذشته در مسکن مهر استفاده کرد.
پروژه شهر پاک با مشارکت آلمان
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به افزایش چند صد برابری قیمت قیر افزود: کمیته فنی و انجمن‌های حرفه‌ای مرکز برای همکاری با بخش خصوصی تشکیل شده است تا از رویه‌های بتن غلتکی برای راه‌سازی استفاده شود.
وی ادامه داد: با توجه به تولید بالای سیمان بیش از نياز مصرف کشور می‌توانیم رویه‌های بتن غلتکی در داخل کشور اجرا نماييم و این امر می‌تواند کیفیت راه‌ها را افزایش دهد اما در حال حاضر شرکت‌های زیادی برای اجرای این فعالیت نداریم كه از سوی وزارت راه و شهرسازی این امر پیگیری می‌شود.
شکرچی زاده با اشاره به جداسازی سیمان بنایی از سيمان مورد مصرف سازه‌ای گفت: در گذشته مرکز تلاش کرد تا سیمان بنایی از سازه‌ای جدا شود اما به دلایل مختلف از جمله عدم جدا کردن قیمت این دو سیمان از طرف تولید‌کنندگان سیمان این کار انجام نشد.وی درخصوص پروژه تحقيقاتي در زمينه طراحي شهرهاي جديد که از سال 2003 میان ایران و آلمان صورت گرفت، گفت: در تلاش هستیم این پروژه که به‌منظور صرفه‌جویی و ایجاد شهری پاک در نظر گرفته می‌شود توسط بخش های دولتی و نیمه‌دولتی با محوریت توسعه پایدار اجرايي شود.
فاصله بین عمل و نظر
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در پاسخ به سؤال دیگری که چرا خروجی کمتری به نسبت فعالیت‌های مرکز دیده می‌شود، گفت: عمده تحقیقات ما در مرحله نظر باقی می‌ماند درصورتی‌که در کشور‌های توسعه‌یافته این فاصله بین نظر و عمل وجود ندارد. ما اعتقاد داریم باید مجریان را در اجرا و حتی تدوین قوانین درگیر کرد چرا که اصلاً خروجی ما در عمل به چهل سال نمی‌خورد. چهل سال قبل خیلی از کشور‌های همسایه وضعیت بدتری نسبت به ما داشتند.