هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

افزایش قیمت آهن و نگرانی بازار

رئیس اتحادیه آهن و فولاد کشور با بیان افزایش ۱۲۰ تومانی قیمت آهن در بازار گفت: نگرانی واحدهای تولیدی از افزایش قیمت سوخت در سال ۹۳ و اجرای فاز دوم هدفمندسازی باعث شده تا این روزها محصولات ذخیره‌شده در انبارها به فروش برسد.
محمد آزاد با اشاره به اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته قیمت آهن تا 30 بهمن‌ماه هیچ تغییری را تجربه نکرد، اظهار داشت: از اول تا هفتم اسفندماه بازار آهن و فولاد به سمت افزایش قیمت‌ها پیش رفت اما باید این نکته را متذکر شوم که هنوز رکود در بازار حاکم است. وی یکی از دلایل افزایش قیمت این روزهای آهن و فولاد را نگرانی مردم از آینده دانست و افزود: با زمزمه‌های اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها و گرانی برخی مواد اولیه، خریداران این نگرانی را دارند که در سال آینده افزایش قیمت‌هایی در حوزه آهن و فولاد به وجود آید و به همین منظور اقدام به خرید می‌کنند. آزاد اضافه کرد: هم اکنون انبارهای آهن‌فروشان تخلیه‌شده و خرید انجام نمی‌شود این در حالی است که کارخانه‌های تولیدی متمایل به فروش محصولات خود هستند زیرا بیش از ظرفیت انبارهای خود ذخیره‌سازی‌ها را انجام داده و در پایان سال نیازمند نقدینگی برای فعالیت‌های اقتصادی خود هستند. رئیس اتحادیه آهن و فولاد با بیان این مطلب که قیمت مواد پتروشیمی در سال آینده افزایش قابل‌توجهی خواهد داشت، تصریح کرد: نگرانی واحدهای تولیدی از افزایش قیمت سوخت در سال 93 و اجرای فاز دوم هدفمندسازی باعث شده تا این روزها محصولات ذخیره‌شده در انبارها به فروش برسد. وی اضافه کرد:گسترش رقابت در سطح بازار باعث می‌شود تا قیمت‌ها رشد کنند به‌نحوی‌که هم اکنون قیمت میلگرد 1640 تا 1650 تومان به‌صورت سلفی در بورس به فروش می‌رسد این در حالی است که قیمت این کالا در بازار 1800 تومان است. آزاد با بیان این مطلب که قیمت میلگرد نسبت به ماه گذشته 120 تومان افزایش داشته است، گفت: تیرآهن نیز به نسبت بهمن‌ماه 50 تا 80 تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. به‌نحوی‌که در حال حاضر این محصول با قیمت هر کیلو 1750 تا 1800 تومان به خریداران عرضه می‌شود.
رئیس اتحادیه آهن و فولاد گفت: هم اکنون قیمت تیرآهن و میلگرد تا حدودی برابر شده است که اگر فعالان بازار اطمینان کافی را از شرایط اقتصاد کشور داشته ‌باشند رونق بازار این محصول نیز بیشتر خواهد شد.