هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مصالح نوین = معماری نوین

مترجم: مهدی رنجبر

تداوم ساخت‌وساز به روش سنتی، امروز پاسخگوی نیاز جامعه در مقوله ساختمان‌سازی نبوده و ایجاد تغییر و تحول در مصالح ساختمانی و تبدیل و جایگزینی آنها با مصالح مدرن امری اجتناب‌ناپذیر است.
امروزه استفاده از فناوری نانو در ساخت مصالح از پیشرفت خوبی برخوردار است. همچنین ویژگی‌های منحصر به فردی را به مصالح می‌بخشد. استفاده از مصالح ساختمانی نوین، زیبایی ظاهری، افزایش عمر مفید، کاهش مصرف انرژی، سبک شدن وزن ساختمان و در نهایت صرفه‌جویی در هزینه را به همراه دارد.
در میان تعداد نه چندان کم مصالح نوین، بتن انتقال‌دهنده نور یا اپتیک به عنوان یکی از مصالح نسبتاً جدید و فوق‌العاده جذاب محسوب می‌شود که به توصیف این ماده ساختمانی می‌پردازیم.
این متریال در سال 2004 توسط معمار 27 ساله مجارستانی به‌نام آرن لوسونزی ابداع و اختراع شد.
این متریال با ترکیب 96 درصد بتن معمولی و 4 درصد فیبر نوری به عنوان یکی از محصولات فوق‌العاده منحصربه‌فرد به‌شمار می رود. فیبر به‌کاررفته در این متریال قادر به انتقال نور در بتنی به ضخامت 20 متر می‌باشد.
همچنین به عنوان بلوک و پانل‌های پیش‌ساخته ساختمانی  مورد استفاده قرار می‌گیرد. فیبر شیشه بانفوذ نور به داخل بلوک سایه‌ای را در آن‌سوی نور ایجاد می‌کند. ناگفته نماند که این فیبر هیچ‌گونه تأثیری بر مقاومت بتن ندارد. این متریال دارای رنگ‌های بسیار متنوعی بوده، اما رنگ خاکستری آن بیشتر کاربرد دارد.