هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رشد قیمت‌ فولاد همراه بارونق بازار

گروه بازار ساختمان : از شماره 176 نشریه پیام ساختمان که  به انعکاس برآیند اندیشه‌های تنی چند از فعالان و صاحب‌نظران در گفتگو با خبرنگار ما ، تنها سه شماره می‌گذرد و اکنون می‌توانید تحقق این بررسی دنباله‌دار و پی گیری بازار فولاد را در گزارش ذیل بخوانید.
انگار همه عوامل دست به دست همه داده‌اند تا بازار فولاد به سمت رونق، و مهم‌تر از آن رشد قیمت‌ها حرکت کند. حالا همه آنان که دستی بر دست می‌زدند و از رکود بازار و نبود تحرک و فقدان مشتری افسوس می‌خوردند، این روزها در صحبت‌های پنهان و آشکار خود به دنبال علت رشد قیمت‌ها و مهم‌تر از آن سقفی که این سیر صعودی خواهد پیمود می‌گردند.
محمدصادق چیت‌ساز عضو هیئت‌مدیره اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد به خبرنگار پیام ساختمان چنین می‌گوید: “چند عامل مهم موجب شده تا هم  قیمت مقاطع فولادی افزایش یابد و هم فروشندگان و مصرف‌کنندگان برای حضور قوی تر در بازار علاقه بیشتری داشته باشند.”
وی معتقد است: “افزایش قیمت انرژی خصوصاً گاز،  و نیز رشد 2 درصدی مالیات بر ارزش افزوده موجب شده تا بیشتر فعالان بازار، سرمایه‌های خود را نقد کرده و اقدام به خرید فولاد از تولیدکنندگان کنند.”  وی می‌افزاید: “همین عوامل و تحرک در بازار موجب شده تا جو روانی بازار به سمت رونق بیشتر حرکت کند.” 
رضایی  از فعالان بازار در این خصوص می‌گوید: “در حال حاضر قیمت فولاد به سرعت درحال رشد است و هر کیلوگرم میلگرد از 1730تومان به 1890 تومان در ظهر روز 6 اسفند رسیده است. رشدی که کمتر در بازار دیده می شود. تیرآهن 14 نیز به شاخه ای 285 هزار تومان افزایش یافته است.”
اسفندیاری نیز با تعجب از این روند می‌پرسد: "عامل این رشد قیمت‌ها چیست و اگر افزایش هزینه‌های تولید مد نظر باشد هم در همین چند روز گذشته این میزان رشد آن، رشد هزینه‌های تولید برای سال بعد را جبران کرده است اما ظاهراً بازار بیشتر از این‌ها تشنه است."
وی تاکید می‌کند: “بازار در شرایطی است که فروشنده عمده اگر بخواهد چند ظرفیت را بفروشد، وجود ندارد چرا که هر فروشنده‌ای می‌داند در هر ظرفیت که می‌فروشند حداقل 5 درصد سود می‌کند از این رو بهتر می‌بیند که مقادیر کمتر را در زمان‌های کوتاه‌تر بفروشند.”
و حالا این بازار آخر سال است و خریدارانی که فولاد را برای سال آینده به مانند کیمیا تقاضا می‌کنند. البته خبرگان بازار می دانند که میزان تقاضا و نیز قیمت فولاد همیشه مانند اکنون نیست و قطعا رشد قیمت ها به این صورت نخواهد بود. نمونه این موارد را در رکودی می توانید ببینید که قریب یک سال بازار فولاد را زمینگیر کرده بود.