هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آقایان اشتباه کرده‌اند

گروه گزارش: در سال های‌ گذشته گروهی از پیمانکاران قراردادهایی را برای ساخت پروژه‌های مسکن مهر امضا کردند اما افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی معادلات آنان را به هم ریخت. مثلاً قیمت هر کیلوگرم میلگرد از 700 تومان به بیش از 2 هزار تومان افزایش یافت به‌نحوی‌که پیمانکاران نمی‌توانستند کارشان را ادامه دهند. بر این اساس تیم کارشناسی وزارت راه و شهرسازی مدلی را طراحی کردند تا همه پروژه‌های باقی‌مانده مسکن مهر شامل افزایش قیمت شود. سقف این افزایش قیمت یک‌صد هزار تومان اعلام شد که شامل واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر می‌شود و واحدهای ساخته و تحویل شده شامل این طرح نمی‌شود. با گذشت یک ماه از صدور این دستورالعمل، به سراغ دو تن از روسای انجمن انبوه‌سازان دو استان رفتیم تا ببینیم از روند اجرای دستورالعمل مذکور رضایت دارند یا خیر؟ علی‌اکبر زورقچیان رئیس انجمن انبوه‌سازان استان مازندران و سید طاهر علوی رئیس انجمن انبوه‌سازان استان البرز پاسخگوی سؤالات پیام ساختمان بودند.
دردی دوا نمی‌شود!
پیام ساختمان: وضعیت اجرای دستورالعمل شماره سه وزارت راه و شهرسازی در استان شما چه گونه است؟
مهندس علی‌اکبر زورقچیان: تا به حال سه مرحله افزایش قیمت ابلاغ‌شده و هر سه مرحله را اداره کل راه و شهرسازی استان اجرا نکرده و اگر هم در جایی اجرایی شده، زمانی بوده که افزایش قیمت از قیمت تعیین‌شده پیش افتاده بود! اگر به‌موقع دستورالعمل‌ها را اجرایی کرده بودند تا الآن مسکن مهر سروسامان گرفته بود. متأسفانه همین الآن هم افزایش قیمت‌ها اجرا نمی‌شود. یعنی دستورالعمل شماره سه هنوز در استان مازندران عملیاتی نشده و حتی دستورالعمل های شماره یک و دو هم اجرایی نشد، چون ادارات کل استان‌ها حتی قدرت تصمیم‌گیری و اجرای بخشنامه‌ها را هم ندارند. به این طریق دردی توسط این دستورالعمل‌ها دوا نمی‌شود چون افزایش قیمت‌ها خیلی بیشتر از این رقم‌هاست. به نظرم برنده کسانی هستند که به‌موقع و همان اوایل کار، قسط های وامشان را گرفتند و مصالح را خریدند و پای‌کار ریختند و کار کردند و گرنه کسانی که کارهایشان باقی‌مانده، می‌دانند که با این قیمت‌ها اتمام کارها امکان‌پذیر نیست.
پیام ساختمان: یعنی به نظر شما دستورالعمل شماره سه و افزایش قیمت‌های ساخت تأثیری در سرعت کار ندارد؟
من تصور نمی‌کنم تأثیری داشته باشد. البته من خودم به‌شخصه پروژه مسکن مهر ندارم ولی در جریان کارهای همکارانم هستم و می‌دانم که اثری نخواهد داشت. این موضوع را هم از طریق نامه‌ای به آقای مهندس مهرآبادی نوشته‌ام که از طریق کانون سراسری در جلسات حضوری به ایشان منتقل خواهد شد.
پیچیده و نامشخص است
پیام ساختمان: دستورالعمل شماره سه روی سرعت عملکرد انبوه‌سازان مسکن مهر تأثیر خواهد داشت؟
مهندس سید طاهر علوی: متأسفانه دستورالعمل های قبلی تأثیری نداشتند ولی اگر دستورالعمل شماره سه بخواهد تأثیرگذار باشد باید خیلی روشن باشد که دقیقاً قرار است چه مقدار و مبلغ قرار است اضافه شود. دستورالعمل جدید خیلی پیچیده‌ است و باید عدد و رقم های آن معلوم و مشخص شود. در شهرستان های مختلف هم هر کدام از آن برای خودشان تفسیر جداگانه‌ای دارند. من در تبریز پروژه‌ای دارم و در آنجا به نحوی این دستورالعمل تفسیر می‌شود که با پردیس متفاوت است و در پردیس هم با پرند متفاوت است! انبوه‌سازانی هم که قصد دارند کار کنند عدد و رقم‌ها برایشان مشخص نیست لذا سرعت کار با قبل فرقی نکرده است. خود من که در حال انبوه‌سازی هستم نمی‌فهمم چه مبلغی اضافه خواهد شد. به نظر من تا این موضوع روشن نشود نمی‌توان به جواب رسید.
پیام ساختمان: چه کسی باید این موضوع را روشن کنند؟
کسانی که حساب‌وکتاب کرده‌اند و این فرمول‌ها را درآورده‌اند باید چیزی روشن، ساده و روان بنویسند که مثلاً برای مسکن مهر باقی‌مانده، فلان مبلغ را می‌دهیم و شما آن را تمام کنید. البته آقایان اشتباهات دیگری هم کرده‌اند.
پیام ساختمان: چه اشتباهی؟ 
من خودم در حال حاضر چند پروژه در دست اجرا دارم. برای یکی از آن پروژه‌ها سال قبل تیرآهن را کیلویی 2200 تومان خریدم و با سرعت کار را انجام دادیم و تمام شد ولی الآن می‌گویند چون کار تمام‌شده، به آن پروژه هیچ مبلغ اضافه‌ای تعلق نمی‌گیرد یا حداکثر متری 5 هزار تومان! یعنی اگر من سال قبل کاری نمی‌کردم و تا امسال پروژه را معطل نگه می‌داشتم الآن متری 80 هزار تومان به آن اضافه می‌شد! این شیوه غلط است.
پیام ساختمان: فکر می‌کنید علت این اختلاف محاسبات در چیست؟
شاید به خاطر این است که معاونان و مشاوران جناب وزیر خودشان به این شکل کار اجرایی نکرده‌ و تجربه عملی ندارند و بیشتر کارمند بوده و کار اداری کرده‌اند. البته این دستورالعمل نسبت به قبل که می‌گفتند هیچ تغییری در هیچ مبلغی صورت نمی‌گیرد بهتر است. خوب است چون قصد دارند حرکتی صورت بگیرد. حتی متقاضیان مسکن مهر بیشتر متوجه قضایا هستند و خودشان می‌گویند چه قدر اضافه‌شده و ما باید کی این مبالغ را واریز کنیم، یعنی متقاضیان هم آمادگی این را دارند که مبالغی اضافه کنند. فقط باید این موضوع مدیریت شود.