هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

راهکارهای علمی و تخصصی جدید در دوره‌های آموزشی

گروه ساخت‌وساز: به روال سال‌های گذشته، ششمین همایش مقررات ملّی ساختمان از تاریخ‌ سوم تا پنجم اسفندماه سال جاری در محل هتل المپیک تهران برگزار و کارگاه‌های آموزشی ویژه متقاضیان ارتقای پایه پروانه اشتغال به‌کار با هدف ارائه شیوه‌های نوین و کارآمد در بخش تئوری‌های ساختمان‌سازی، مقررات قانونی ایمنی در ساخت‌وسازها اجرا شد. در این زمینه خبرنگار پیام ساختمان گفت و گویی با افشار، مجری برگزاری این همایش انجام داده که در پی آید:
هدف  از برگزاری ششمین همایش مقررات ملی ساختمان چه بود؟
هدف از برگزاری این همایش طرح و بررسی راهکارهای علمی و تخصصی جدیدی برای فعالان صنعت ساخت‌وساز است.
برگزاری کارگاه‌های آموزشی این همایش برای کسانی که پیش‌ازاین در این همایش شرکت کردند چقدر تازگی داشت؟
پانل های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی ویژه متقاضیان ارتقای پایه پروانه اشتغال به‌کار با حضور اساتید برجسته دانشگاهی که از سوی سازمان نظام‌مهندسی احراز صلاحیت و تأییدشده بودند، برگزار شد و گرچه به دلیل تنوع‌بخشی به موضوعات تخصصی ساعات دوره‌ها کمی فشرده بود اما بیشتر مهندسان شرکت‌کنندگان از  حضور در این دوره‌ها و محتوای علمی اساتید منتخب رضایت داشتند.
چرا همایش مقررات ملی ساختمان فارغ از دوره‌های آموزشی آن برگزار نشد؟
دفتر مقررات ملّی ساختمان مطابق سال‌های گذشته، برگزاری ششمین همایش و نمایشگاه مقررات ملی ساختمان را با تشکیل سه دبیرخانه علمی، اجرایی و بازرگانی از شهریورماه آغاز کرد اما به دلیل برخی تصمیمات، وزارت راه و شهرسازی تصمیم به تعویق این همایش و برگزاری آن در خردادماه گرفته است .
کیفیت برگزاری دوره‌های آموزشی چگونه ارزیابی می‌شود؟
 ضمن بازرسی مسئولان وزارت راه و شهرسازی در طول برگزاری این دوره‌ها، بلافاصله پس از زمان اتمام دوره مورد نظر از مهندسان شرکت‌کننده آزمون ارزیابی توسط استاد مربوطه اخذ می‌شود.
استقبال مهندسان از این دوره‌ها چگونه بوده است؟
تعداد ثبت‌نام کنندگان اعضای سازمان نظام‌مهندسی استان‌ها و شهرستان‌ها برای شرکت در همایش و کارگاه‌های آموزشی بسیار قابل توجه بود و بازخورد خوبی نسبت به محتوای علمی و کیفیت دوره‌ها از سوی شرکت‌کنندگان داشتیم.
برگزاری پانل های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی این همایش چه دستاوردهایی به همراه دارد؟
 با توجه به تخصصی بودن دوره‌های آموزشی، به نظر می‌رسد موضوعات این دوره‌ها توانسته به ارتقای بینش مهندسان در زمینه‌های مختلف همچون؛ بررسی نارسایی های نظام کنترل و اجرای مقررات ملی ساختمان، ضوابط فنی ساختمان، آشنایی با فناوری های نوین و استانداردهای مصالح ساختمانی و همچنین به ارتقای کیفیت کار مهندسان به‌صورت تخصصی کمک کند.