هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فرصت استثنایی برای نظام مهندسی

گروه گزارش: جلسه تودیع و معارفه روسای جدید و قدیم سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد. در این مراسم هم وزیر راه و شهرسازی همان حرفی را زد که طی شش ماه گذشته 60 بار تکرار کرده و از قرار تا حرفش را به کرسی ننشاند، ول‌کن ماجرا نیست.
كشور بايد به يكپارچگي در مهندسي دست يابد
وزير راه و شهرسازي با تاكيد بر اينكه فرصتی استثنايي براي سازمان نظام‌مهندسی كشور؛ از لحاظ عضويت اعضاي هيئت دولت و رئيس كميسيون عمران مجلس در شوراي مركزي به‌منظور بهبود امور، فراهم شده است، تصريح كرد: يكپارچگي سازمان مهندسي بايد اجرايي شود و در سند 1404 براي كسب مهارت و تربيت مهندسان كارآمد بايد برنامه‌ریزی صورت گيرد.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، عباس آخوندي كه در مراسم توديع و معارفه رئيس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان كشور در محل اين سازمان سخن مي‌گفت با اشاره به اينكه با حضور مهندس هاشمي، مهندس تركان، مهندس زنگنه و بنده  که در وزارت راه و شهرسازي همكار سابق شما محسوب مي‌شوم، فرصتی استثنايي براي ايجاد تغييرات لازم براي بهبود امور فراهم شده است، تصريح كرد: بايد در اين زمان مغتنم، يكپارچگي مهندسي را اجرايي كنيم و نظام چندپاره مهندسي كشور اصلاح شود.
وزير راه و شهرسازي يادآور شد: اگر در اين دوره كاري صورت نگيرد انجام دادن اين اصلاحات در دوره‌هاي بعد سخت‌تر خواهد بود و بنده آمادگي همكاري لازم در اين زمينه را دارم و مهندس هاشمي نيز كمك خواهند كرد و مهندس تركان نيز حمايت مي‌كنند. وي ابراز داشت: وقتي به استان‌ها سفر می‌کنم براي گفتگو با گروه مهندسان نمی‌دانیم با چه گروهي كه معرف نمايندگي مهندسان آن استان هستند ارتباط برقرار كنيم و بايد كشور از مهندسي چندپاره خارج شود.
دکتر آخوندي در بخش ديگري از سخنانش تصريح كرد: تمام مهندسان در سراسر جهان موضوعات درسي مشتركي را مطالعه می‌کنند و سرفصل‌هاي درسي در انگليس و هند و حتي ايران متفاوت نيست اما از لحاظ رتبه‌بندی جايگاه‌هاي متفاوتي مشاهده مي‌شود. پس باید دید چه امتيازهايي موجب مزيت مهندسان ايراني خواهد شد.
وزير راه و شهرسازي تاكيد كرد: بايد براي رسيدن به اين مزيت‌ها در مهندسي براي چشم‌انداز 1404 برنامه‌ریزی كنيم و ويژگي مهندس و سيستم آموزش و تربيت آنها در چشم‌انداز 1404 مشخص شود.
آخوندي گفت: در اين دوره تمايل داشتم تا دولت كمترين دخالت را در ساختار نظام‌مهندسی داشته باشد و سعي شد در انتخاب اعضاي شوراي مركزي نظام‌مهندسی و رئيس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان كمترين دخالت را دولت داشته باشد و به استقلال نظام‌مهندسی به مفهوم هويت بخشي به اين سازمان توجه شود.
50 درصد کرسی شوراها در اختیارمهندسان
در این مراسم تودیع و معارفه، سید مهدی هاشمی، بر خلاف برخی از مدیران که سعی می‌کنند خودشان را از همکاری با دولت قبل مبرا نشان دهند، از کارهای انجام‌شده در دوره مدیریتی خود گفت و بر «تفاهماتی که با دولت نهم و دهم صورت گرفت» تاکید کرد.
رئیس پیشین سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت: در دوره پنجم شورای مرکزی، اقدامات مفید و شایسته‌ای در جهت خدمت به مهندسان رخ داد.
مواردی که سید مهدی هاشمی در سخنان خود به آنها اشاره کرد، عبارت بودند از: تهیه سند چشم‌انداز سازمان نظام‌مهندسی ساختمان پس از گذشت 17 سال و به تبع آن برنامه‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت سازمان، برنامه‌ریزی سالانه در مورد بودجه، تصویب ساختار جدید نظام‌مهندسی در شورای مرکزی که در این دوره به علت مشکلات قانونی ناتمام ماند، راه‌اندازی باشگاه مهندسان، ارتقای نظام‌مهندسی و شأن و جایگاه آن در سطح کشور به‌طوری که 50 درصد کرسی های شوراهای شهرها به عهده مهندسان کشور گذارده شد و انجام تفاهماتی با دولت نهم و دهم در جهت واگذاری بسیاری از تصدی‌گری‌ها به‌نظام مهندسی از جمله پروژه‌های عمرانی که در فاز اول آن پروژه‌های استانی قرار داشت.
با صنعتی سازی فاصله زیادی داریم
اکبر ترکان در مراسم معارفه خود در سازمان نظام‌مهندسی از فعالیت‌های اعضای هیئت‌مدیره در دوره پنجم تقدیر کرد و افزود: در دوره ششم باید شاهد گام‌هایی چون صنعتی سازی، نظام صنعتی و تغییر فناوری یعنی تغییر در متریال ساخت، تغییر در مقررات و آئین‌نامه‌ها باشیم.
مهندس ترکان هدف اصلی نظام‌مهندسی را ساختمان برشمرد نه نظام خانه‌سازی و افزود: صنعتی سازی و تولید انبوه که در سال های اخیر نیز صنعت ساختمان کشور آن را تجربه کرده باید رشد چشمگیری داشته باشد که ما هنوز با آن فاصله زیادی داریم و برای ورود به این متریال جدید باید مهندسان یاری‌رسان باشند.
رئیس نظام‌مهندسی ساختمان کشور درباره نظام مصرف انرژی کشور خاطرنشان کرد: سالانه 700 میلیون بشکه نفت به‌اضافه 180 میلیارد مترمکعب گاز در کشور مصرف می‌شود که با توجه به محاسبات، سالانه 124 میلیارد دلار انرژی در کشور مصرف می‌شود که در مقابل این مصرف انرژی، ارزشی برای کشور ایجاد نمی‌گردد. وی گفت: بودجه امسال کشور از درآمد نفت، 31 میلیارد دلار در نظر گرفته‌شده و 124 میلیارد دلار هدر رفت انرژی وجود دارد. کشور ما نسبت به کشورهای همسایه 3 برابر بیشتر انرژی مصرف می‌کند، پس باید برای جلوگیری از این هدر رفت یک اتفاق شکل گیرد. 40 درصد اتلاف انرژی در حوزه ساختمان رخ می‌دهد که باید در این مورد کارهای بسیاری صورت گیرد.