هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تولید نانوسیمان و بتن رنگی مقاوم

محقق ایرانی موفق به تولید سیمان و بتن رنگی مقاوم با استفاده از دانش نانو فناوری شد. عاصمه مشهدی ملک‌زاده، طراح سیمان و بتن رنگی مقاوم گفت: نانو سیمان‌ها به دلیل مقاومت بالا و خواص ساختاری بهبودیافته، کاربردهای زیادی دارند، به طور مثال از این نوع سیمان‌ها برای ساخت آسمانخراش‌ها، ساختمان‌های نظامی(ضد گلوله) و مناطقی که خورندگی زیادی دارند، استفاده می‌شود.
وی افزود: با استفاده از نانو سیمان‌ها استفاده از سیمان کاهش یافته و این مسئله منجر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای نیز می‌شود.این محقق ایرانی با بیان اینکه دانش نانو در ایران بیشتر به سمت تولید مواد شیمیایی و دارویی گرایش دارد و در زمینه تولید مصالح ساختمانی و سیمانی چندان پیشرفتی نداشته است، گفت: این امر به دلیل گران بودن روش‌های به‌کار گرفته‌شده برای سنتز نانو ذرات و همچنین ارزان بودن مواد اولیه برای تولید سیمان است.
وی اظهار داشت: ما در این طرح سعی کرده‌ایم با استفاده از یک روش بسیار آسان و کم هزینه اقدام به سنتز نانو ذرات هماتیت و نانو سیلیکا کنیم تا امکان استفاده این ذرات در سیمان و بتن دارای توجیه اقتصادی باشد. مشهدی ملک‌زاده تصریح کرد: رنگدانه قرمزی سنتزی علاوه بر رنگی کردن بتن سبب افزایش مقاومت آن می‌شود. به گفته وی، از دیگر ویژگی مهم بتن تولیدشده انحلال نشدن رنگ بتن در آب به مدت 27 روز است.