هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چهار ماه به دنبال پروانه ساخت

 گروه ساخت‌وساز: هر چه به ایام عید نزدیک می‌شویم،جنب‌وجوش‌ها بیشتر می‌شود و ساختمان‌سازی هم از این قاعده مستثنی نیست. عده‌ای می‌خواهند ساختمان‌هایشان را تعمیر کنند و عده‌ای دیگر سرعت ساخت‌وساز را افزایش می‌دهند چرا که به‌رسم فرهنگ دیرینه ابتدای بهار موقع دیدوبازدید و مسافرت است و از کار و بار خبری نیست. در این میان شهرداری‌ها هم به‌عنوان اصلی‌ترین نهاد شهری در حوزه ساخت‌وساز با خیل عظیم مراجعه‌کنندگان مواجه‌اند. در ادامه سلسله گزارش های پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری به سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه شهرداری تهران رفته‌ایم.

تخفیف 22 بهمنی

نخستین مراجعه‌کننده‌ای که با خبرنگار پیام ساختمان به گفتگو پرداخت گفت: من حدود یک سال پیش تخلفی را در ساختمان‌سازی مرتکب شدم که همان زمان جریمه بنده از طرف شهرداری مشخص شد». با علم به اینکه شهرداری در برخی مواقع به‌ویژه  یوم‌الله 22 بهمن تخفیف های خوبی به جرائم ساختمانی می‌دهد، صبر کردم تا مشمول تخفیف و بخشش شوم و حالا پول کمتری می‌پردازم.

جریمه10 سانتی‌متر 20 میلیون

یکی دیگر از مراجعان به خبرنگار ما گفت: به دلیل ارتکاب دو تخلف به اینجا آمده‌ام و شهرداری منطقه هم به همین دلیل اعلام کرده است که ملک مورد نظر تا روشن شدن وضعیت، پایان کار نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: اولین تخلف من اضافه ساخت برخلاف نقشه مصوب بوده است و دومین تخلف من که البته نمی‌دانستم تخلف محسوب می‌شود، مربوط به ارتفاع پارکینگ است که به جای 40/2 سانتی متر 50/2 سانتی متر در نظر گرفته شده است. به مورد اول اعتراضی ندارم و هر چه شهرداری امر کند، با کمال میل پرداخت می‌کنم. اما نسبت به جریمه تخلف دوم معترضم چرا که برای 10 سانتی ‌متر نباید 20 میلیون تومان پرداخت کنم . تازه جالب است که می‌گویند با اغماض برخورد کرده‌اند و باید بیشتر از اینها جریمه می‌شدم.
وای به حال متخلف

مراجعه‌کننده دیگری با بیان اینکه بدون پروانه  اقدام به ساخت‌وساز کرده‌ام ،گفت: در ابتدا که می‌خواستم یک باب مغازه احداث کنم، در نظر داشتم به شهرداری مراجعه نموده و پروانه ساخت بگیرم اما همسایه ما آن‌قدر در گوش من از مشکلات گرفتن پروانه و هفت‌خوان آن گفت که ترسیدم و به فکر ساخت‌وساز شبانه افتادم.
وی اضافه کرد: چشمتان روز بد نبیند. همین که یک ملات درست کردیم، نصف شب مأمور شهرداری بالای سرمان حاضر بود و وسایل را جمع کرد. حالا هم آمده‌ام تا ببینم چه سرنوشت تلخی در انتظارم است.
تخریب با لج و لجبازی

بسازوبفروشی که از رفتار پرسنل شهرداری شاکی بود،به پیام ساختمان گفت: بعد از اینکه کارم اداری ام خیلی طول کشید به پرسنل شهرداری مؤدبانه اعتراض کردم که در کمال تعجب کارمند شهرداری با صدای بلند به من گفت: تخلف می‌کنید و بعد هم صدایتان را بالا می‌برید؟

وقتی از تخلفش پرسیدم، گفت: ظاهراً طبق قانون ایجاد بالکن در خیابان های کمتر از عرض 12 متر ممنوع است اما از آنجایی که بنده در این زمینه اطلاعی نداشتم و این کار را انجام دادم تخلف گزارش‌شده و ظاهراً با لج و لجبازی پرسنل شهرداری، باید تخریب شود.

تفاوت من و درخت

یکی دیگر از مراجعان  به خبرنگار ما گفت: در پیاده رو ما یک درخت تنومند چنار وجود دارد که ریشه‌اش در زیر ساختمان قدیمی من نفوذ کرده و باعث ترکیدن دیوار شده است. هر چه به شهرداری برای قطع این درخت مراجعه می‌کنم، بی‌فایده است.

وی اضافه کرد: هر وقت خودشان می‌خواهند درختان را قتل‌عام می‌کنند اما ظاهراً ما تبرمان فرق می‌کند. درخت حق حیات دارد ولی من ندارم. حتی باورتان نمی‌شود که بابت دو میخ که یک نفر به درخت کوبیده است، می‌خواهند من را جریمه کنند و عنوان می‌کنند که احتمال کوبیدن میخ به درخت از طرف شما محتمل‌تر است.
 
قابل‌تحمل نیست

آخرین مراجعه‌کننده‌ای که با خبرنگار ما به گفتگو پرداخت، از وضعیت پرداخت پول راضی نبود:«حدود چهار ماه است که به دنبال گرفتن پروانه ساخت هستم اما تا کنون موفق نشده ام و هر روز باید این راه‌پله‌ها را بالا و پایین کنم. از نظر من دلیل اینکه شهرداری سریع‌تر پروانه‌ها را صادر نمی‌کند، این است که سود شهرداری در رفت و آمد متقاضی است.»

وی ادامه داد: شهرداری‌ها از آب کره می‌گیرند. درست است که شهرداری‌ها خودگردان هستند ولی خدمات در مقایسه با پولی که از مردم می‌گیرند، ناچیز است. ولی واقعاً این وضعیت قابل‌تحمل نیست.