هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اطلاع‌رسانی در خدمت منافع ملی

گروه گزارش:‌نقش‌اساسي اطلاع‌رسانی در پيشرفت و توسعه کشور از يك سو و اهتمام به جایگاه تشکل‌های صنفی فعال در امر ساخت‌وساز از سوي ديگر، شرايطي را ايجاد نمود تا هفته پیش، دو نماینده شاخص از دو گروه فوق‌الذکر پشت یک میز بنشینند و درباره همکاری‌های آتی گفتگو و تعامل کنند. کسانی که با «پیام ساختمان» آشنا هستند، می‌دانند این نشریه تخصصی به دنبال آن است تا ارتباط دوسویه بین دست‌اندرکاران صنعت ساختمان و صاحب‌نظران را توسعه بخشیده و با بهره‌گیری از توان بالقوه و بالفعلی که دارد، به مثابه شبکه مویرگی رسانه‌ای نظام ساخت‌وساز در حوزه افکار عمومی عمل نماید. از سوی دیگر «کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان» نیز که به‌تازگی دچار تغییراتی در ساختار هیئت‌مدیره شده، به‌عنوان یک تشکل حرفه‌ای که در حیطه تخصصی خود حرف اول را می‌زند، به‌درستی در پی آن است تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های نیرومند اطلاع‌رسانی پیام ساختمان، کارکرد آن تشکل حرفه‌ای را در نزد مردم به طور عام و نخبگان، صاحب‌نظران، دانشگاهیان، مسئولان و تصمیم گیران حوزه صنعت ساخت‌وساز کشوربه صورت خاص تبیین نماید.
هر رفتی، آمدی دارد!
آخرین روزهای بهمن‌ماه امسال بود که سردبیر و مدیرمسئول نشریه پیام ساختمان، در معیت یکی از اعضای تحریریه و یک تن از کارشناسان روابط عمومی، به دیدار هیئت‌رئیسه جدید کانون سراسری انبوه‌سازان کشور رفتند. در آن جلسه بنای اولیه همکاری بیشتر و بهتر بین دو مجموعه گذاشته شد و قرار شد در دور بعدی مذاکرات، تفاهم‌نامه‌ای نیز در این خصوص امضا شود. بر همین اساس، هفته پیش مهندس جمشید برزگر، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان به دفتر پیام ساختمان آمد و جلسه‌ای صمیمی با حضور مهندس مجید داوری، مدیرعامل شرکت رنگین‌کمان ساختمان و تأسیسات (صاحب‌امتیاز دوهفته‌نامه (پیام ساختمان)، مهندس قادر نصیری سردبیر و مدیرمسئول و مهندس محمد دوست‌محمدی مدیر روابط عمومی تشکیل شد.
تأثیرگذار در حوزه صنعت ساختمان
مهندس مجید داوری با اشاره به اینکه نشریه پیام ساختمان نشریه بخش خصوصی و مستقلی است که به هیچ جناح و گروهی به‌جز منافع ملی تعهد ندارد، گفت: یکی از موضوعاتی که دغدغه ماست جایگاه انبوه‌سازان در بین سایر تشکل‌ها، نهادها، مجلس، دولت و همچنین در سطح افکار عمومی است. مهندس داوری ادامه داد: اینکه فرهنگ‌سازی شود تا به انبوه‌سازان به‌عنوان متخصصان ساختمان‌سازی نگاه شود کاری مستمر است، البته این دیدگاه الآن وجود دارد ولی باید تقویت شود.
وی با اشاره به انتشار 10 ساله پیام ساختمان گفت: پیام ساختمان در بین سایر نشریات و خبرگزاری‌ها کامل‌ترین تحریریه را در حوزه ساختمان و مسکن داریم و بر همین اساس فعالیت خبری ما حتی به سایر رسانه‌های این حوزه جهت می‌دهد و ما می‌بینیم که تیترهای ما در خبرگزاری‌ها و نشریات دیگر هم استفاده می‌شود.
مدیرعامل‌‌‌شرکت رنگین‌کمان ساختمان و تأسیسات افزود:پیام ساختمان با خانه ملت(مجلس) ، وزارتخانه‌ها، انجمن‌های صنفی، نظام مهندسی ، شرکت‌های فعال در صنعت ساختمان، اساتید دانشگاه و ... ارتباط نزدیکی دارد و خوشحالیم که در این حد در آبادانی کشور عزیزمان تاثیر‌گذار هستیم وی با اشاره به اینکه پیام ساختمان از سیستان و بلوچستان تا آذربایجان مشترک و مخاطب دارد و سالانه در بیش از 100 نمایشگاه کشوری شرکت می‌کند، گفت: پیام ساختمان در این حوزه تأثیرگذار است و در این میان اطلاع‌رسانی و ارائه خبرها و نظرات انجمن و کانون سراسری انبوه‌سازان می‌تواند موثر باشد.
مهندس داوری افزود: ما قصد داریم پروژه‌های عمرانی در حال احداث را از نظر فنی و کیفی، به‌عنوان اینکه برای دیگران نمونه باشد، معرفی کنیم. به این منظور شما می‌توانید سازنده‌های حرفه‌ای را به ما معرفی کنید، به‌ویژه پروژه‌هایی که به شکل خاص در دست‌ساخت است یا فن‌آوری‌های خاص دارد. 
پیام ساختمان، خانه انبوه‌سازان
رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ساختمان و مسکن نیز در ابتدای سخنانش از توجه مدیرعامل، مدیرمسئول و تمامی همکاران پیام ساختمان به موضوع انبوه‌سازی و انبوه‌سازان تشکر کرد و گفت: پیام ساختمان به نوعی خانه ما محسوب می‌شود.
جمشید برزگر افزود: پیام ساختمان در حوزه تخصصی خیلی جایگاه خوبی پیدا کرده و از معدود نشریاتی است که ما می‌توانیم همکاری تنگاتنگ و ارتباط صمیمانه‌ای با آن داشته باشیم.
مهندس برزگر نحوه همکاری با پیام ساختمان را در موضوعات مختلف، ممکن دانست و ضمن اشاره به نقص اطلاع‌رسانی در حوزه انبوه‌سازی گفت: ما در دادگاه‌ها و شوراهای حل اختلاف، مدام با پرونده‌های تخلف و کلاه‌برداری روبه رو می‌شویم‌ولی هیچ‌وقت انبوه‌سازی که صلاحیت و پروانه اشتغال دارد و عضو تشکیلات انبوه‌سازی است تخلف نمی‌کند و اگر هم تخلفی باشد خود ما با آن برخورد می‌کنیم.
رئیس انجمن انبوه‌سازان استان آذربایجان شرقی افزود: انعکاس این مطالب در نشریه پیام ساختمان هم به اطلاعات خوانندگان اضافه می‌کند و هم اینکه مسائل و مشکلات انبوه‌سازان مطرح و شفاف می‌شود.
وی با تقدیر از استقلال رأی پیام ساختمان، تاکید کرد: مجموعه انبوه‌سازان هم همواره سعی کرده استقلال خود را حفظ کند، البته مستقل بودن به معنای این نیست که از کسی حمایت نکنیم، بلکه این حمایت باید در جهت منافع ملی باشد.
مهندس جمشید برزگر گفت: امکان توسعه‌یافتگی به وجود نمی‌آید مگر اینکه توسعه در زیرساخت‌ها به وجود بیاید. یعنی اگر زیرساخت های ما توسعه یافته باشد در سایر زمینه‌ها و جنبه‌های دیگر هم می‌توانیم توسعه پیدا کنیم.
برزگر افزود: کشورهای چین و کره جنوبی الآن به نقطه مطلوب رسیده‌اند و این نشان می‌دهد که آنها توسعه را از زیرساخت‌ها و زیربناها شروع کرده و زودتر به مقصد و آرزویشان دست پیدا کردند ولی ما متأسفانه نه. حلقه مفقوده ما در توسعه عمران و آبادی این است و متأسفانه کسی هم متوجه این امر نیست.
رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در همین راستا به دولتمردان پیشنهاد قابل‌تأملی داد: الآن 80 هزار میلیارد تومان معوقات بانک های ماست که در دست مردم است و باید به بانک‌ها برگردد. بگذارید این 50 هزار میلیارد تومانی که وارد چرخه ساخت‌وساز شده در همین چرخه بماند. از اصل همین 50 هزار میلیارد تومانی که به بانک برمی‌گردد به همه وام مسکن با بهره کم بدهید. دیگر از بانک مرکزی نه قرض نکنید و نه پولی بدهید، فقط نگذارید این 50 هزار میلیارد تومانی که یک بار گرفته‌اید از چرخه ساخت‌وساز خارج شود.
امضای تفاهم نامه
نشست بین رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ساختمان و مسکن و مدیرعامل پیام ساختمان بعد از گفتگوهایی که خلاصه‌ای از آن را خواندید ادامه پیدا کرد و وارد فاز همکاری بیشتر بین این دو مجموعه بخش خصوصی شد. به‌صورتی که طرفین امضایشان را پایین تفاهم‌نامه‌ای ثبت کردند تا بر مبنای آن، ازاین‌پس به شکل بسیار جدی‌تر و گسترده‌تر با هم همکاری کنند.