هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نگاهی به قیمت کالاهای ساختمانی

گروه بازار ساختمان: این درست است که در اواخر بهمن و اوایل اسفند قرار داریم، اما در همین زمان بازار کالاهای ساختمانی که تنوع بسیار وسیعی از محصولات مختلف را در خود دارد، با افت و خیز قیمت‌ها همراه است. در ادامه نگاهی اجمالی به قیمت‌های این کالاهای داریم. بخوانید:
رنگ
یکی از تولیدکنندگان فروشنده رنگ‌های ساختمانی در خصوص قیمت‌های این کالا به خبرنگار ما گفت: قیمت رنگ‌های پلاستیکی برای هرکیلوگرم از 2500 تا 4000 تومان متغیر است ، اما رنگ‌های روغنی از 8 هزار تا 12 هزار تومان قیمت دارد و رنج قیمتی رنگ‌های آکریلیک میان آن دو گروه و در حدود 10 هزار تومان است. قیمت هرکیلوگرم این کالا در حدود 4 هزار تومان است که 5 سال ضمانت دارد و درصورتی‌که عیب آن به دلیل کیفیت باشد به‌صورت رایگان تعویض می‌شود.
سنگ
انواع سنگ‌های تراورتن را با نام‌های كالسرخ، ترشاب، ممتاز آتشكوه، طرق، ماكو، ابيانه، آبگرم، كاشان، خورهه، آقامحمدي و.... در بازار می‌توانید بيابيد. تفاوت قیمت تراورتن از يك نوع و از يك محل غير از كيفيت فرآوري سنگ، به رنگ و نوع رگه‌های آن بستگي دارد. با این حال این سنگ که همچنان از مقبولیت بالایی در بازار برخوردار است، رشد قیمتی بیشتر از سایر سنگ‌ها را به خود دیده است. براي مثال هر مترمربع تراورتن حاجی‌آباد و عباس‌آباد که سال قبل در حدود30 هزار تا 80 هزار تومان بود، به 200 تا 250 هزار تومان رسیده است. همچنین هر مترمربع گرانيت نهبندان که سال قبل 32هزار، نطنز 60 هزار و الموت 44 هزار تومان قيمت داشت، اکنون در بازه قیمتی 50 هزار تا 150 هزار تومان عرضه می‌شود.
شیشه‌
اکبر زاده فروشنده شیشه است. وی درباره قیمت‌های این کالا به خبرنگار پیام ساختمان اظهار داشت: شیشه‌های سكوريت ساده، توليد داخل را با قيمت هر مترمربع40 تا 50 هزار تومان می‌توانید در بازار ببینید. در خصوص قيمت شیشه‌های سكوريت طرح دار که بیشتر وارداتی است، باید گفت: قيمت هر مترمربع از اين شیشه‌ها از 200 هزار تومان تا يك ميليون تومان است. وی درباره پلاستیک‌هایی که شبیه شیشه است و این روزها متقاضی فراوان دارد تاکید کرد: قيمت پلاستيك 5 برابر قيمت شيشه است که به صورت پنلی عرضه می‌شود و قیمت هر پنل20/1 در 20/2 متري نوعي از پلي کربنات‌ها معادل  2ميليون تومان است.
سفال و آجر
هاشم‌پور صاحب مصالح فروشی است و به خبرنگار پیام ساختمان گفت: قیمت هر عدد آجر لفتون که به 10 سوراخه مشهور است 80 تا 87  تومان است که بر حسب عمده‌فروشی یا مصرف‌کننده، قیمت متفاوت دارد. آجر سفالی  نیز به ابعاد 20*20*10 سانتی‌متر درجه دو، در کارخانه 100 تا 120تومان است و آجر سفالی به همان ابعاد درجه یک در کارخانه 143  قیمت دارد، برای خرید به صورت عددی معامله می‌شود اما باید توجه داشت که در ماشین‌های خاور3000 عدد و در کامیون ده چرخ 7 هزار عدد آجر سفال‌هایی که ابعاد متعارف دارند جای می‌گیرند. وی تاکید کرد: خاکی که برای تولید آجر سفالی  مورد استفاده قرار می‌گیرد هرچه کمتر ماسه معدنی داشته  باشد، شکنندگی این محصول کمتر می‌شود.
نادر شیرازی عرضه‌کننده افزودنی‌های بتن به خبرنگار ما گفت: هر چند در فصل سرما قرار داریم ولی با توجه به اینکه برخی پروژه‌های عمرانی باید در زمان‌بندی مورد نظر به پایان برسد راهی وجود ندارد تا از افزودنی‌های مجاز برای فراوری بتن آماده، استفاده شود. قیمت این کالاها که عمدتاً وارداتی هستند، علیرغم کاهش نرخ ارز، نوسان چندانی نداشته و برای مثال هر لیتر روان کننده 7 هزار تومان قیمت دارند.
با این حال قیمت برخی کالاها مانند سیمان خاکستری که مصارف سازه‌ای دارد، چندان تغییری نکرده و تا بهمن‌ماه به قیمت قبل بود. از طرف دیگر قیمت برخی از کالاها که در مصارف تزئینی و با رویکرد دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود، نه تنها افزایش نیافته بلکه با کاهش نرخ ارز کاهش نیز داشته است.