حراج نوروزی کالاهای ساختمانی

شمار نشریه : 178

گروه بازار ساختمان : شاید این ویژگی که در برخی بازارها دیده می‌شد مختص همه کشورها نیست اما واقعیت دارد. رویکردی که متقاضیان در زمان گران شدن کالا برای خرید یورش می برند و زمانی که همان کالا ارزان می‌شود به معامله دست نمی‌زنند. تحلیل مطرح این است که مصرف‌کنندگان چون با افزایش قیمت‌ها  روبه رو می‌شوند با این تصور که قیمت‌ها در آینده نیز سیر صعودی به خود می‌گیرد، اقدام به طرح تقاضای آینده در بازار حال می‌کنند تا از قیمت های زمان مصرف همان کالا– در آینده -  پیش بیفتند. دقیقاً همین انباشت تقاضاهای آینده به زمان حال موجب می‌شود که بر قیمت‌ها افزوده شود. از طرف دیگر زمانی که قیمت‌ها کاهش می‌یابد، مانند همین روزهایی که در آن به سر می‌بریم، باز هم متقاضیان سیاست صبر در پیش می‌گیرند تا بازار به کف قیمت برسد.
در این وضعیت حتی اگر فروشندگان برای جلب نظر مشتریان اقدام به حراج هم کنند مردم از طرح تقاضا خودداری می‌کنند تا زمانی که قیمت‌ها به کف برسد اما مشکل این است که معلوم نیست سقف و کف قیمت‌ها در بازار برخی کشورها از جمله ایران کجاست؟ این اوهام بازاری به مشکلی برای کالاهای ساختمانی از فولاد تا تزئینات داخلی تبدیل شده است.
آنچه در زمستان 91 گذشت
دقیقاً در زمستان گذشته بازار برخی از کالاهای ساختمانی مانند پارکت، لمینیت، کاغذدیواری و ... از رونق برخوردار بود. بیشتر فعالان ساخت‌وساز که در تلاش برای به اتمام رساندن ساختمان های خود بودند و برای آنکه با کمبود کالا مواجه نشوند به بازار یورش برده بودند. این در حالی بود که به دلیل مشکلات در واردات برخی عرضه‌کنندگان به بازار نمی‌توانستند همه آنچه که در گذشته در آلبوم‌های خود عرضه می‌کردند به مشتریان خود ارائه کنند. بااین‌حال در بازار ساختمان امروز برخی برای فروش به انواع تاکتیک‌ها مانند حراج ویژه نوروز 93 نیز متوسل می‌شوند اما دریغ از علاقه مشتریان.
وضعیت روز بازار
هر چند در بیشتر مطالب مربوط به بازار فولاد آن را با رکود و گاه رکود همراه با کاهش قیمت عنوان کردیم اما بازار برخی کالاها مانند کاشی و سرامیک و چینی بهداشتی نیز با کمبود مشتری مواجه است. این در حالی است که برخی تولیدکنندگان مواد اولیه تولید این محصولات مانند سرامیک های گرانیتی وضعیت بدتری دارند. برای مثال تولیدکنندگان رنگ این کالاها از اینکه مشتری در بازار برای محصولات خود ندارند و تولیدشان بدون تقاضا شده، معترض هستند. نکته جالب قضیه این است که اکنون قیمت‌ها در همه بازارها کاهش‌یافته و دیگر همین نبود مشتری عرضه‌کنندگان را بر کاهش بیشتر قیمت ترغیب کرده است اما مصرف‌کنندگان بهتر است به این نکته توجه کنند که بازارها در آینده با کاهش رشد منفی اقتصادی به سمت تقاضا حرکت خواهند کرد و آنگاه دوباره همان چرخه قیمت بیشتر و تقاضای بیشتر تکرار خواهد شد ازاین‌رو بهتر است که تقاضای امروز را همین امروز تهیه کنند.