هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عدم تعریض جوی آب به خاطر هندسه کوچه

گروه ساخت‌وساز: شهرداری یکی از پرکارترین ارگان ها در کشور است و هر کس به نحوی، زندگی روزمره‌اش با شهرداری‌ها گره خورده است. البته عکس این قضیه هم صادق است و حیات شهرداری‌ها هم بازندگی مردم پیوند دارد زیرا درآمد شهرداری از راه پرداخت عوارض حاصل می‌شود؛ بنابراین رابطه‌ای دو سویه بین مردم و شهرداری وجود دارد و درک صحیح این رابطه در حل مشکلات شهری بسیار موثر است. در ادامه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری‌ها به سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه تهران رفته‌ایم، بخوانید:

بگذارید  تخریب تمام شود

نخستین مراجعه‌کننده به شهرداری به خبرنگار پیام ساختمان گفت: برای شکایت از همسایه‌ام که خانه‌سازی می‌کند، به شهرداری آمده‌ام، حدود یک ماه است که در حال تخریب ساختمان هستند و شاهد انباشت نخاله‌های ساختمانی در کوچه شش متری هستیم.

وی ادامه داد: نخاله‌های ساختمانی که در کوچه جمع شده است، باعث بروز مشکلات زیادی برای عبور و مرور ساکنان و همچنین تجمع حشرات و جانوران موذی در ساختمان‌های ما شده است. هر وقت هم که می‌گوییم فکری به حال این مشکل بکنید، عنوان می‌گوید: بگذارید تا کار تخریب تمام شود بعد یکجا اقدام کنم.

وی افزود: با روند کندی که شاهدیم کار تخریب ساختمان حالا حالاها ادامه دارد و اگر قرار باشد کار جمع‌آوری نخاله‌ها را یکجا انجام دهد، باید سرتاسر کوچه را از نخاله پر کند برای همین تصمیم گرفتیم علیرغم میل باطنی به شهرداری منطقه شکایت کنیم.

هندسه کوچه  به هم می خورد

مراجعه‌کننده‌ای با بیان اینکه جوی آب در اثر بارش باران پر شده است، گفت: به دلیل اینکه جوی آب کوچه ما عرض کمی دارد، زباله‌ها در مسیر آن گیر می‌کنند. در طی چند روزی که باران و برف بارید، این مشکل به اوج خودش رسید و آب وارد معابر شد و عبور و مرور ما با مشکل مواجه شد.

وی ادامه داد: خودمان هم که برای تمیز کردن جوی آب اقدام  می‌کنیم، موقتی است چون یک ساعت بعد همان می‌شود که بود؛ زیرا جوی آب باید تعریض شود و متأسفانه علیرغم اینکه خودمان حاضریم نیمی از هزینه‌های تعریض را پرداخت کنیم، اما شهرداری حاضر به انجام این کار نیست و عنوان می‌کند: تعریض جوی آب هندسه کوچه را به هم می زند. نمی‌دانم هدف نهایی این هندسه و کوچه چیست  اما امیدوارم فکری به حال هندسه زندگی ما هم بکنند!

مشکل پایان کار با فوت برادر

مراجعه‌کننده دیگری هم به خبرنگار ما گفت: ما دو برادر بودیم که چون اسم هر دوی ما در سند ساختمان وجود داشت چند وقت پیش برای گرفتن پروانه ساختمان اقدام کردیم. پس از گذشت حدود 6 ماه برادر من به دلیل بیماری فوت شد، و در همان زمان من کار ساخت‌وساز را ادامه دادم و چند هفته پیش برای  گرفتن پایان کار اقدام کردم که با مشکلات زیادی مواجه شده‌ام؛ شهرداری اعلام کرده که چون سند ساختمان به اسم هر دوی ماست باید برای صدور پایان کار هر دو نفر حضورداشته باشیم.

وی اضافه کرد: حالا هم از طریق یکی از وارثان آن مرحوم در حال گرفتن پایان کار هستم، البته با چند وارث طرف هستم که عنوان کرده‌اند پس از گرفتن پایان کار می‌خواهند سهمشان را بفروشند. این در حالی است که طبق توافق‌نامه‌ای که حدود سه روز قبل از مرگ ایشان نوشتیم، مقرر شد که هیچ‌کدام از طرفین حق فروش سهممان را نداریم مگر اینکه با توافق طرفین صورت گیرد، اما وارثان عنوان می‌کنند که پدرشان در زمان نوشتن این توافق‌نامه در سلامت کامل نبوده است.

پیمانکار متقلب

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان به خبرنگار ما گفت: بنده مغازه‌دار هستم، مدتی پیش یک پیمانکار برای سنگ‌فرش کردن پیاده رو آمد و کارش را شروع کرد؛ در همان ابتدای کار پیمانکار باکیفیت بسیار نازلی کارش را انجام می‌داد تا جایی که بلافاصله پس از مدت کوتاهی سنگ‌ها لق می‌زنند. زمانی که مشکلات را با پیمانکار در میان گذاشتم عنوان کرد: «کار من رایگان است و پولی دریافت نمی کنم»  بعد از کمی صحبت کردن با اکراه عنوان کرد: با شهرداری منطقه به صورت تهاتری کار می‌کند. آن طور هم که از لحنش پیدا بود می‌خواست از کسانی که کار باکیفیت می‌خواهند پول بگیرد. امروز به شهرداری آمده‌ام و همه چیز را به اطلاع مسئولان رساندم، خوشبختانه قول مساعد دادند که با این پیمانکار برخورد کنند.