هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مصوبه نظارت کاردان‌ها ابطال نشده است

گردهمایی روسای سازمان نظام کاردانی ساختمان کلیه استان‌های کشور با حضور غلامرضا هوایی، نماینده وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.
در این جلسه ابتدا مهدی مؤذن رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان، مشکلات چندساله این سازمان را تشریح کرد و در ادامه نماینده آخوندی، وزیر راه و شهرسازی به ایراد سخن پرداخت.
مهدی مؤذن درابتدا با بیان اینکه تاکنون چندین بار درخواست ملاقات با وزیر را داشته‌ایم، افزود: بنده در چندین برنامه با دکتر آخوندی دیدار داشتم و حضوری این درخواست را مطرح کردم که دکتر آخوندی استقبال کردند و گفتند که بسیار تمایل دارند با مدیران این سازمان ملاقات داشته باشند اما با گذشت بیش از 5 ماه و با وجود درخواست‌های حضوری و مکاتبات اداری هنوز موفق به تشکیل جلسه با وزیر نشده‌ایم .
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان عدم کارایی پروانه‌های اشتغال کاردان‌ها را از دیگر مشکلات دانست و اظهار داشت: این مشکل قدیمی به تضادی که سازمان‌های نظام مهندسی بین خود و ما احساس می‌کنند بازمی‌گردد؛ این طرز تفکر موجب پدید آمدن شرایط فعلی شده است. عدم حمایت ادارات راه و شهرسازی هم مشکل را دو چندان می‌کند.
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان مشکل بعدی را مربوط به اواخر دوران حضور نیکزاد دانست و افزود: در آن زمان مصوبه نظارت کاردان‌های فنی ساختمان در شهرهای زیر 50 هزار نفر که با زحمات قابل‌توجه مسئولین وقت وزارت راه و شهرسازی تهیه و به کلیه استان‌ها ابلاغ شده بود با مخالفت شدید هاشمی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مواجه شد و در نهایت با نامه کتبی هاشمی ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی کان لم یکن گردید و جالب اینکه مقام عالی وزارت راه و شهرسازی وقت هیچ‌گونه عکس‌العملی نشان نداد و در نهایت موجب توقف مصوبه وزیر شد .
در ادامه این جلسه غلامرضا هوایی ، نماینده وزارت راه و شهرسازی در جمع روسای سازمان نظام کاردانی ساختمان استان‌ها و شورای مرکزی اعلام کرد: اطلاعی که بنده از دیدگاه وزیر به حوزه کاردان‌ها دارم ، ایشان واقعاً به این حوزه علاقه‌مند هستند و دوست دارند فعالیت این سازمان با روال قانونی و بر مبنایی که قانون نظام مهندسی ساختمان تعریف و تبیین شده است، پیش رود و مجموعه چند ده هزار نفری کاردان‌ها بدون اینکه حاشیه‌های دوره‌های قبل در بین باشد بتوانند در کشور به انجام خدمات فنی بپردازند؛ بنابراین قرار شد در جلسه دیگری ( شاید تا پایان سال) وزیر با شما ملاقات کند.
وی در خصوص لغو مصوبه نظارت کاردان‌های فنی ساختمان در شهرهای زیر50 هزار نفر اعلام کرد: در خصوص توقف این ابلاغیه باید بگویم وقتی وزارتخانه مجوزی را صادر می‌کند، پشت مجوزش می‌ایستد. هوایی با بیان اینکه مصوبه مذکور یک بخشنامه و دستورالعمل است، اضافه کرد: این مصوبه به هیچ‌وجه ابطال نشده و در بخش طراحی و نظارت اختیاراتی به سازمان نظام کاردانی داده است .
هوایی با تاکید بر اینکه این دستورالعمل اکنون برای شما قابل‌اجراست، اعلام کرد: با توجه به اینکه معاون وزیر راه و شهرسازی این دستورالعمل را ابلاغ کرده و وزارتخانه هم مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد بنابراین باهر اداره کل راه و شهرسازی که از این دستورالعمل سرپیچی کند به شدت برخورد می‌کنیم.
نماینده وزیر راه و شهرسازی در مورد انتقادات مطرح‌شده در بحث عدم کارایی پروانه اشتغال کاردان‌ها گفت: اصلاً این‌طور نیست زیرا خود شما هم می دانید که این پروانه دارای ارزش و اعتبار است و با این پروانه بسیاری از کاردان‌ها در حال فعالیت هستند .