چرا شهرداری‌ها بازدید نمی‌کنند؟

شمار نشریه : 178

گروه ساخت‌وساز: پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قیر، آسفالت، عایق‌ها و ماشین‌آلات وابسته با حضور شرکت های داخلی و خارجی در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد و شرکت‌کنندگان آخرین دستاوردها، فن آوری و ماشین‌آلات خود را به نمایش گذاشتند . پیام ساختمان برای اطلاع از میزان رضایت شرکت‌کنندگان در نمایشگاه به سراغ مسئول غرفه‌ها رفته و گزارشی تهیه کرده است که در زیر می‌آید:
حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان
نخستین کسی که با خبرنگار ما به گفتگو پرداخت، غرفه داری بود که در زمینه تولید مواد نانویی فعالیت می‌کرد.وی در رابطه با کیفیت برگزاری نمایشگاه به خبرنگار ما گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی حاکم بر تهران استقبال‌ها با کاهش شدیدی مواجه شده است؛ البته روزهای پنج‌شنبه و جمعه در برنامه برگزارکنندگان نمایشگاه هم قرار دارد و قطعاً در روزهای تعطیل وضعیت بهتر می‌شود.
وی ادامه داد: اطلاع‌رسانی در مورد برگزاری نمایشگاه می‌توانست بهتر از این صورت بگیرد. در ضلع شمالی نمایشگاه هیچ بنری نصب نشده است؛ ضمن اینکه در فضای مجازی هم باید تبلیغات بیشتری صورت می‌گرفت.
این غرفه دارخاطر نشان کرد: از مسئولان محترمی که از نمایشگاه بازدید می‌کنند، انتظار دارم از شرکت‌هایی که در زمینه محصولات نانو فعالیت دارند و دانش‌بنیان هستند، حمایت کنند. به‌هرحال شرکت های دانش‌بنیان ریسک بیشتری می‌کنند و باید برگزارکنندگان هم این موضوع را مورد توجه قرار دهند.
دلم به حال خارجی‌ها می‌سوزد
یکی دیگر از غرفه داران با بیان اینکه  هوا خیلی سرد است، گفت: علاوه بر اینکه به دلیل بارش برف هوا بسیار سرد است. فضای داخل سالن‌ها هم خیلی سرد است و استقبال خوبی را شاهد نیستیم. فکر می‌کنم ظرف چند روز برگزاری نمایشگاه باید سرما بخوریم، ما هیچ، ولی دلم به حال خارجی‌های حاضر در نمایشگاه می‌سوزد.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه محصولات چقدر نسبت به  دوره قبل پیشرفت داشته است، گفت: به‌شخصه برخی از شرکت‌ها را می‌شناسم که حدود 20 سال است یک محصول را عرضه می‌کنند که بخش اعظم این معضل به مسئولان بر می‌گردد و بخش کوچکی از آن هم متوجه شرکت‌هاست. به‌هرحال اگر دولت ساز و کاری  داشته باشد که از فناوری های جدید حمایت کند شرکت‌ها ترغیب می‌شوند. از طرف دیگر شرکت‌ها می‌توانند با چشم‌پوشی از سود آنی، زمینه استقبال دولت و مردم را فراهم کنند.
اینجا نمایشگاه نیست
یکی دیگر از غرفه داران که نسبت به صدای دستگاه تهویه گلایه می‌کرد، گفت: واقعاً در مقایسه با نمایشگاه‌های توسعه‌یافته نمی‌توان گفت اینجا نمایشگاه است اینجا یک سر پناه است که شرکت‌ها زیر آن جمع شده‌اند.  نمایشگاه باید ساز و کارهای جدید و به‌روز داشته باشد. از زمانی که یادم می‌آید نمایشگاه داری در کشور ما روند یکنواخت و بدون تغییری را سپری می‌کند و در صنعت نمایشگاهی هیچ پیشرفتی را شاهد نیستم.
این غرفه دار گفت: بازدید مسئولان یک بازدید تبلیغاتی است و برای بیشتر غرفه داران منافعی به همراه ندارد. ضمن اینکه از قبل هم مشخص‌شده که از چه غرفه و شرکت‌هایی بازدید کنند و معمولاً شرکت های دولتی بازدید می‌شوند و به ندرت می‌توان مسئولی را پیدا کرد که به‌صورت خودجوش از شرکت‌ها بازدید کند.
محصول جدید به تعداد انگشتان یک دست
غرفه دار دیگری به خبرنگار ما گفت: معدود بازدیدکنندگانی که سرمای برف را به جان می‌خرند عنوان می‌کنند که تبلیغات بسیار ضعیف است و بیشتر از طریق شرکت‌کنندگان در نمایشگاه مطلع شده‌اند.
این تولیدکننده در مورد محصولات عرضه‌شده در نمایشگاه هم گفت: تقریباً تمامی شرکت‌کنندگان در نمایشگاه را می‌شناسم و به نظر من محصول جدید به تعداد انگشتان یک دست هم وجود ندارد.
چرا شهرداری‌ها بازدید نمی‌کنند
مدیر فروش شرکت دیگری به خبرنگار ما گفت: واقعاً برای من جای تعجب دارد که چرا مسئولان شهرداری‌ها از این نمایشگاه بازدید نمی‌کنند. اگر واقعاً همه آنها همانند آقای حسینی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از این نمایشگاه بازدید کنند، قطعاً با ایجاد همکاری هم به بهبود وضعیت شهرداری‌ها کمک می‌شود و هم بخش خصوصی انگیزه پیدا می‌کند. وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین دلایل عدم استقبال شهرداری‌ها از این نمایشگاه ، کسانی هستند که پروژه‌های شهرداری را در دست گرفته‌اند. لازم است شهرداری‌ها این انحصار را بشکنند و فضا را رقابتی کنند.
48 متر 5/5 میلیون تومان
مدیر فنی یکی دیگر از شرکت‌ها به خبرنگار پیام ساختمان گفت: قیمت اجاره غرفه‌ها به نظر من بالاست به گونه‌ای که اجاره یک غرفه 48 متری برای شرکت ما حدود 5/5 میلیون تومان هزینه داشته است.
وی افزود: زمان برگزاری نمایشگاه زمان خوبی نیست سال گذشته که این نمایشگاه در آذرماه برگزار شد، شرایط بسیار بهتر بود. ضمن اینکه سیستم گرمایش نمایشگاه افتضاح است.
وضعیت در دولت جدید تغییر نکرده است
مدیر فنی یکی دیگر از شرکت‌ها با بیان اینکه حدود 2 میلیون و200 هزار تومان بدون چیدمان برای غرفه 21 متری هزینه کرده است، گفت: برگزارکنندگان نمایشگاه زحمت زیادی کشیدند اما متأسفانه نمایشگاه بین‌المللی مشکلات زیادی دارد.
وی افزود: محصولات جدید کمتر در نمایشگاه عرضه می‌شود و به دلیل وجود بازار رقابتی ، شرکت‌ها ترجیح می‌دهند، محصولاتشان را عرضه نکنند چرا که سایر شرکت‌ها به‌راحتی می‌توانند راه‌های تولید یا واردات آن محصول را پیدا کنند. شرکت‌کنندگان فقط می‌خواهند بگویند: من در بازار هستم. این در حالی است که خریداران کمتری در این بازار پیدا می‌شوند.
این فعال بازار صنعت خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن دولت جدید تصور بر این بود که وضعیت تغییر می‌کند اما وضعیت در طول این مدت تغییر نکر
ده است.