هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قراردادهای یک طرفه شرکت‌های بیمه

گروه ساخت‌وساز: صنعت بیمه در کشورهای توسعه‌یافته روند رو به رشدی را طی می‌کند و در اقتصاد کلان هم نقش مهمی بر عهده دارد. در کشور ما به دلیل سازوکارهای غلط حاکم بر آن تا حدود زیادی بیمه به بیراهه رفته و انتظارات را برآورده نکرده است. در شماره‌های گذشته پیام ساختمان به بررسی بیمه تضمین کیفیت ساختمان پرداخته و نواقص آن را بیان کردیم. در شماره قبل هم به نحوه پوشش بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسان ناظر ، طراح و محاسب در گفتگو با یکی از کارکنان بیمه پرداختیم و در این شماره در گفتگو با اعضای نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها کارایی این بیمه را مورد بررسی قرار داده‌ایم:
بیمه نظام‌مهندسی تأسیس شود
علی حیدر عبدی پور، عضو هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان استان لرستان و عضو شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان در این رابطه به خبرنگار پیام ساختمان گفت: ما موضوع بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسان ناظر، طراح و محاسب را از طریق شرکت های بیمه استان پیگیری کرده و قراردادهایی تنظیم نموده‌ایم که به‌صورت یک طرفه و به نفع شرکت‌های بیمه نباشد. بدین معنی که در قراردادها از مشاوران حقوقی استفاده کرده‌ایم تا در صورت بروز مشکل برای مهندسان، بتوانیم از بیمه استفاده کنیم.
وی ادامه داد: نگاه درآمدی در بیشتر استان‌ها از طرف شرکت های بیمه وجود دارد و در زمان حادثه به‌سختی حاضر به جبران خسارت‌ها می‌شوند به همین دلیل در شورای مرکزی دوره پنجم بحثی در ارتباط با ایجاد یک موسسه مالی و بیمه‌ای مختص به نظام‌مهندسی و تحت نظارت شورای مرکزی مطرح شد تا چند گانگی بحث بیمه را در استان‌ها رفع کنیم.
وی با بیان اینکه خدمات بیمه‌ای در بسیاری از موارد برای شخص بنده راهگشا بوده اما انتظارات را برآورده نکرده است، خاطرنشان کرد: اعتقاددارم شورای مرکزی ششم باید به گونه‌ای عمل کند تا با اخذ مجوز و تجمیع منابع مالی سازمان‌ها بتواند هم پوشش مالی برای اعضا ایجاد کند و هم ریسک‌ها را پوشش دهند؛ حتی با اخذ مجوز از بیمه مرکزی و تأسیس بیمه مهندسان تمام نظامات مهندسی می‌توانند زیرمجموعه آن قرار بگیرند. قطعاً با این روش گیر و دارهای اداری به حداقل می‌رسد و از نظر درآمدی ارزش‌افزوده شرکت بیمه‌ای مجدد به اعضا بر می‌گردد. ضمن اینکه می‌تواند باعث ارتقای کیفیت عرضه خدمات مهندسی شود.
بهانه‌‌ شرکت ‌های بیمه‌
بهرام چاووشی، رئیس نظام‌مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی نیز دراین‌باره به خبرنگار پیام ساختمان گفت: ما در تبریز در همین رابطه جلسه‌ای برگزار کردیم. متأسفانه در حال حاضر شرکت های بیمه‌ای شرایط یک طرفه‌ای در جهت تأمین منافع خودشان تهیه می‌کنند و مهندسان بدون آگاهی از مفاد این قرارداد یک طرفه، آن را امضا و پول شرکت بیمه‌ای را می‌پردازند و متأسفانه در زمانی که مشکلی بروز می‌کند، از جبران خسارت‌ها سرباز می‌زنند.
وی ادامه داد: اعتقاددارم باید از طریق شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی تفاهم نامه‌ای با بیمه مرکزی صورت بگیرد تا به قراردادهای یک طرفه شرکت های بیمه‌ای زیرمجموعه با سازمان های نظام‌مهندسی سروسامان بدهد.
رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی در ادامه با بیان یک مثال از عدم تعهد بیمه‌ها به پرداخت خسارت‌ها اشاره کرد و گفت: در یک ساختمان سقوط کارگر منجر به فوت او شد. در این ساختمان تخلفی صورت گرفته و یک بالکن بر خلاف نقشه ساخته شده بود. زمانی که شرکت بیمه برای پرداخت بیمه مسئولیت در پروژه حاضر شد، عنوان کرد که چون کارگر مورد نظر از همان بالکن سقوط کرده است، تعهدات بیمه کمتر می‌شود. درصورتی‌که اصلاً این اضافه بنا ربطی به سقوط کارگر نداشت. بنابراین پایبندی بیمه حتی به قراردادهای یک طرفه‌ای که نوشته‌اند هم به‌سختی اتفاق می‌افتد.
وی اضافه کرد: نظام‌مهندسی برای اخذ بیمه‌نامه مسئولیت اعضای خود اقدام می‌کند اما این بیمه‌نامه برای اعضا اجباری نیست.
از مشاوران بیمه‌‌‌ای استفاده کنید
حسین پور اسدی ، رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان فارس موضعی متعادل‌تر نسبت به شرکت‌های بیمه دارد. او دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: چند سال پیش با مشکلات عدیده‌ای در رابطه با پایبندی شرکت های بیمه‌ای به تعهداتشان مواجه بودیم اما با استفاده از مشاوران بیمه‌ای در حال حاضر با مشکلی مواجه نیستیم و تقریباً به تعهداتشان پایبند هستند. حتی در حوادث گودبرداری‌ها هم این موضوع را شاهد هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در بخش نظارت تمامی اعضا به‌صورت اتوماتیک بیمه می‌شوند اما در بخش‌های دیگر مانند طراحی بیمه اختیاری است، چون ممکن است مهندسان کارمند جای دیگری بوده و ساز و کارهای لازم را اتخاذ کرده باشند.
رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان فارس با بیان اینکه به ازای هر کدام از مهندسان ناظر 17 هزار تومان باید پرداخت شود، گفت: در قرارداد‌هایی که نوشته‌ایم شرکت بیمه متعهد می‌شود تا در صورت وقوع حادثه تا دیه چهار نفر را پرداخت کند.
اساس‌نامه بیمه‌ها اصلاح شود
جابر نصیری ، عضو هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان استان  تهران نیز به خبرنگار ما گفت: ما بیمه تخصصی در کشور نداریم و بیمه مسئولیت مهندسان ناظر ، طراح و محاسب هم از همین دسته‌اند.وی افزود: بیمه‌گرهای ما معمولاً بر اساس ریسک مالی کار بیمه را انجام می‌دهند و بیمه گر همه‌چیز را به احتمالات می‌برد، سبک سنگین می‌کند و بعد تصمیم می‌گیرد.
نصیری با بیان اینکه بیمه باید یک نظارت عالیه بر مهندسان داشته باشد، گفت: متأسفانه در کشور ما صنعت بیمه نتوانسته است منجر به ارتقای کیفیت شود. بیمه مسئولیت حرفه‌ای یعنی اینکه مهندس کارش را با تمام وجود انجام دهد و اگر اتفاق ناخواسته‌ای به وقوع پیوست، بیمه آن را جبران کند. ضمن اینکه نظارت شرکت های بیمه بر عملکرد مهندسان باعث می‌شود علاوه بر ارتقای کیفیت ساخت‌وساز، ریسک پرداخت خسارت برای شرکت بیمه کاهش پیدا کند.
وی با بیان اینکه این بیمه هم مانند بیمه شخص ثالث راه به‌جایی نمی‌برد، گفت: در بیمه شخص ثالث کشورهای توسعه‌یافته، بیمه حتی حاضر به اصلاح مهندسی راه‌ها می‌شود تا تصادفات به حداقل برسد.
عضو هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان استان  تهران با بیان اینکه در کشور ما هنوز بیمه صنعتی نشده است، گفت: اگر بیمه‌گر با یک نگاه تخصصی در جهت ارتقای کیفیت خدمات مهندسان به حرفه نگاه کند، حتی کلاس های آموزشی با همکاری نظام‌مهندسی برگزار می‌کند. در حال حاضر بیمه‌ها مهندسان را بیمه می‌کنند، اما پس از وقوع حادثه به‌سختی می‌توان آنها را مجاب به پرداخت پول کرد و این موضوع استثنا هم ندارد و دولتی و خصوصی نمی‌شناسد.
نصیری در ادامه به ارائه راهکار برای بهبود وضعیت پرداخت و افزود: اعتقاددارم باید در اساسنامه بیمه‌‌ها بازنگری صورت گیرد چون در هیچ جایی بیمه‌ها منجر به ارتقای کیفیت نمی‌شوند و صرفاً ریسکی عمل می‌کنند؛ درحالی‌که در کشورهای توسعه‌یافته بیمه‌ها با کاهش میزان خسارت سود می برند.وی خاطرنشان کرد: در رابطه با بحث بیمه مسئولیت هم پس از اصلاح بیمه باید همکاری و تعامل خوبی بین بیمه  نظام‌مهندسی و وزارت راه و شهرسازی صورت بگیرد.