هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاهش معاملات وقیمت مسکن

گروه بازارساختمان: این روزها آنچه از گوشه و کنار در مورد مسکن شنیده می‌شود زمان مناسب خرید مسکن و رونق بازار مسکن است؛ بازاری که امسال با رکود شدیدی روبه رو بود و حتی برنامه‌هایی مانند افزایش وام مسکن نتوانست شبح سیاه رکود را از روی آن بر دارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند: علیرغم کاهش قیمت‌ها بازار مسکن همچنان در خواب زمستانی است و دلیل عمده آن را رشد بی‌رویه قیمت‌ها و عدم توانایی در خرید عنوان می‌کنند اما درست برعکس این کارشناسان، مشاوران املاک معتقدند: بازار خریدوفروش و حتی اجاره در حال رونق گرفتن است. این مشاوران بازار حاضر را مناسب معامله می‌دانند و می‌گویند: بازار در دو ماه پایانی سال بخصوص بهمن و اسفند همراه با افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان و مملو از خریداران بوده و با رشد دو برابری نسبت به بازار مسکن 91 همراه است.
بازار مسکن بیش از این نمی‌تواند انعطاف داشته باشد
علیزاده – مشاور املاک با بیان اینکه بازار مسکن در بهمن ماه امسال مملو از خریدارانی است که معتقدند دیگر کاهش قیمت مسکن نخواهیم داشت، به پیام ساختمان گفت: ما تبلیغات گسترده‌ای در مورد این موضوع که بازار مسکن به کف خود رسیده و انتظار کاهش دوباره قیمت‌ها وجود ندارد را شروع کردیم زیرا معتقدیم بازار مسکن بیش از این نمی‌تواند انعطاف داشته باشد و در صورت کاهش بیش‌ازحد مسکن بسیاری از سازندگان با ضرر و زیان روبه رو خواهند شد که به هیچ عنوان به نفع بازار مسکن نخواهد بود زیرا با گذشت زمان شاهد تورم همراه با افزایش قیمت خواهیم بود.
مردم منتظر امداد های غیبی هستند
اسفندیاری – مراجعه‌کننده به مشاور املاک در مورد افزایش معاملات مسکن به پیام ساختمان گفت: همه این‌ها صدای طبلی است که توسط مشاوران املاک نواخته می‌شود و هیچ رشد معاملعه ای دیده نمی‌شود؟ اصلاً چرا باید انتظار داشته باشیم رونق به معاملات مسکن بازگردد ؟ مگر به همان مقدار که قیمت مسکن بالا رفته بود پایین آمده است؟ وی افزود: بسیاری از مردم توانایی مالی برای خرید مسکن ندارند و اگر هم در بانک‌ها سپرده‌ای داشتند در طول سال 91 و 92 صرف تأمین هزینه‌های زندگی‌شان شده است زیرا تورم بیش‌ازحد بود.
این شهروند ادامه داد: دولت فکر می‌کند با وام 35 یا 50 و 60 میلیون تومانی می‌تواند تورم مسکن را درمان کند اما اینگونه نیست و در حال حاضر در شهری مانند تهران بسیاری از خانه‌ها  با کمترین امکانات، رهن 30 میلیون تومانی دارند . دولت باید در نظر داشته باشد در همین تهران ما یک خانه که زاغه محسوب می‌شود حداقل 80 میلیون تومان قیمت دارد. وی افزود: قیمت یک واحد با تمام امکانات در پیچ شمیران ، سال 1390متری 2 میلیون تومان بیشتر قیمت نداشت اما اکنون نمی‌توانیم یک خانه در طبقه 4 بدون آسانسور، بدون پکیج و سیستم تأسیساتی مناسب را با متری 4 تومان خریداری کنیم . مردم واقعاً از این برنامه‌های دولت که به‌جز مشاوران املاک حامی دیگری ندارند ناراحت بوده و منتظر امداد های غیبی هستند.
مشاوران املاک مقصر هستند
جعفری- یک شهروند تهرانی به پیام ساختمان گفت:برخی رسانه‌ها و مطبوعات هر لحظه از بازار پر رونق و کاهش قیمت مسکن صحبت می‌کنند درحالی‌که قیمت ملک در تهران از سال 91  تاکنون بی‌ضابطه بیش از دو برابر شده  و مثلاً از متری 2میلیون به 4 میلیون تومان تغییر کرده و در برابر این افزایش قیمت از دی ماه تاکنون500 هزار تومان در هر متر کاهش قیمت داشته که نسبت به افزایش آن بسیار ناچیز است . بیایید منصفانه نگاه کنیم آیا این کاهش قیمت است کاهش قیمت یعنی 2 میلیون تبدیل به 1 میلیون  یا800 هزار تومان شود نه در عرض یک سال 4 میلیون شود و بعد بااین‌همه برنامه‌هایی که از طریق وزارت راه و شهرسازی هر روز از رسانه‌ها اعلام می‌شود به 3 میلیون و 500 هزار تومان کاهش یابد.
وی مقصر آشفتگی بازار را مشاوران املاک می‌داند و معتقد است: مشاوران املاک با صد دلیل و برهان می‌خواهند نشان دهند که بازار مسکن در حال رونق است . البته برخی رسانه‌ها نیز به این تبلیغات دامن می‌زنند. وی افزود: مشاوران املاک برای منافع خود در تلاش هستند اما نمی‌دانم چرا رسانه‌ها به نفع مردم تلاش نمی‌کنند. رسانه‌ها باید بگویند زمانی که ساخت‌وساز در کمترین میزان خود است و تقاضا با عرضه همخوانی ندارد، چه کاهش قیمتی اتفاق می‌افتد .
جو روانی حرف اول را می زند
عباس نویدی اصل – کارشناس مسکن در پاسخ به این سؤال که در خصوص بازار مسکن گفتن واقعیت مناسب است یا انکار واقعیت، به پیام ساختمان گفت: در وهله اول باید بدانیم که مردم چقدر در جریان واقعیات جامعه هستند. اگر واقعیتی باعث کاهش قیمت‌ها شود این واقعیت بسیار ارزشمند است اما اگر مطالب غیر واقعی باعث آشفتگی بازار شود ، بیان این مسائل سودی برای جامعه ندارد .
این کارشناس مسکن ادامه داد: در جامعه ما جو روانی حرف اول را می زند. در حال حاضر اگر مشاوران املاک در بوق و کرنا کنند که بازار مسکن در حال رونق است ، تقاضا به شدت افزایش می‌یابد و در این حالت با کاهش عرضه روبه رو خواهیم شد چرا که هر جا با هجوم متقاضیان روبه رو بوده‌ایم بازخورد منفی داشته است . اما من به‌عنوان یک کارشناس مسکن باید واقعیت را به مردم بگویم.وی تصریح کرد: در حال حاضر بیشتر رسانه‌ها از رونق معاملات سخن می‌گویند اما واقعیت و آمار‌ها این مورد را تأیید نمی‌کنند.
کاهش 2 برابری معاملات مسکن
آمارهایی که  از 15روز پایانی بهمن 92 استخراج شده است، درست نقض صحبت‌های مشاوران املاک است. از آنجایی که بیشتر کارشناسان رکود مسکن را از دی ماه 91 می‌دانند، باید بگوییم این رکود نسبت به سال92 مشهود نیست. مطابق جدول زیر در اولین روز بهمن سال 91 قراردادهای کل کشور بالاتر از 10 هزار مورد بود که این مورد در روز دوم ،سوم و چهارم تقریباً با کمترین تعداد تکرار شد و در روز پنجم به نزدیک 8 هزار و در روز هفتم ،هشتم  و نهم به 10هزار و در روز دهم،یازدهم و دوازدهم متوسط 7هزار و در روز چهاردهم و پانزدهم به 10هزار مورد رسیده است اما این آمارها در سال 92 به شدت کاهش می‌یابد و در این روزها به طور متوسط بین 7 هزار و 5 هزار معامله گردش دارد .
واقعیت این است که حتی افزایش وام مسکن نیز نتوانست بازار مسکن را از رکود نجات دهد؛ بازاری که علیرغم گفته برخی از رسانه‌ها و کارشناسان با رونق همراه نیست. این آمار حتی می‌تواند تأثیر وام در شهرهای  کوچک تر را نیز زیر سؤال ببرد هر چند اگر این افزایش وام نبود، شاید همین تعداد 7 هزار مورد معاملات ثبت شده را هم نداشتیم .
نگاه به مسکن باید آماری و تحلیلی باشد
  دراین‌بین برخی از رسانه‌ها با سطحی‌نگری خود باعث آشفته شدن بازار مسکن می‌شوند اما آنان نیز دلایلی از جمله؛ افزایش خریدوفروش ، که خود باعث رونق ساخت‌وساز می‌شود را برای این گفته خود عنوان می‌کنند درحالی‌که بیان واقعیت می‌تواند مسئولان را در طرح برنامه برای آینده مسکن در کشور کمک کند.
اگرچه باید این واقعیت را پذیرفت که مسکن سال 92 با کاهش قیمت نسبی روبه رو بود که به دلیل افزایش بی‌ضابطه قیمت مسکن  در سال91  بوده است اما افزایش توان مالی متقاضیان می‌تواند رونق را به بازار مسکن بازگرداند . دراین‌بین باید نشریات در مقابل  تبلیغات نادرست و تحلیل غیرواقعی ارایه دهنده بایستند زیرا برخی دلالان در نظر دارند آرامش را از مسکن بگیرند. مردم باید اطمینان حاصل کنند که با کاهش قیمت مسکن هیچ سازنده‌ای ضرر نمی‌بیند زیرا این سازندگان خانه‌های فروشی خود را زمانی ساخته‌اند که مصالح نسبتاً ارزان تر بوده است .