نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

گزیده نشریات

ایران
رشد منفي 32 درصدي سرمايه‌گذاري در ساختمان در سال 91
متوسط سالانه نرخ تشكيل سرمايه ثابت طي سال هاي 84 تا 91 حدود 1.3 درصد بوده و نرخ تشكيل سرمايه ثابت ناخالص در بخش ساختمان نيز در سال 91 از رشد منفي 32 درصدي برخوردار بوده است. معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور در « مستندات گزارش صد روزه رئيس جمهور به ملت» نوشته است: رشد تشكيل سرمايه ثابت ناخالص در سال 90 نسبت به سال قبل تنها يك درصد رشد داشته و در سال 91 به علت بالا رفتن هزينه هاي سرمايه گذاري با افت شديد به منفي 21.9 درصد رسيد.
تهران امروز
انتقاد از سياست‌هاي ناكارآمد در حوزه مسكن
هر چقدر تلاش‌هاي مختلف براي تشويق مردم به خريد مسكن و ايجاد رونق در اين بازار بيشتر مي‌شود مردم بيشتر از بازار مسكن فاصله مي‌گيرند. ركودي كه در اين بازار حاكم شده ظاهرا حالا حالا قصد ندارد جاي خود را به رونق بدهد. اين موضوع تا جايي پيش رفته كه برخي از كارشناسان ابراز عقيده كرده‌اند متقاضيان خريد مسكن از گردونه تقاضا خارج شده‌اند. اما تعداد بيشتري از كارشناسان مي‌گويند آنها از گردونه تقاضا خارج نشده‌اند بلكه قدرت خريد ندارند. فرهاد سعيد‌لو كارشناس مسكن در اين زمينه مي‌گويد: «شكوفايي و ركود مسكن مسير متفاوتي است كه با افزايش تسهيلات مسكن ايجاد نمي‌شود چرا كه افزايش تسهيلات 35 ميليون توماني تاثيري بر تورم مسكن ندارد.» اين در حالي است كه يكي از راهكارهاي اصلي دولت فعلي براي خانه‌دار كردن مردم افزايش سقف وام خريد است. به‌طوري كه مي‌خواهد با اين كار عملا دولت از بازار ساخت مسكن خارج شود و همه چيز بر عهده بازار و عرضه و تقاضا قرار بگيرد.
مردم سالاری
فولادسازان آلماني در راه ايران
 چندي پيش بعد از نتايج مثبت مذاکرات ژنو سرمايه‌گذاران و صاحبان صنايع بزرگ در غرب با ابراز تمايل براي ورود به صنعت ايران، اميدها براي حل مشکلات و برون‌رفت از رکود حاکم بر صنايع کشور را زنده کردند. صنايع هوايي، خودروسازي، فولادسازي و... با اقبال سرمايه‌گذاران غربي روبه‌رو شدند. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت سال نو ميلادي را سال تحرک و پويايي سرمايه‌گذاران در معدن و صنايع معدني ايران دانست و با بيان اينکه با توجه به نتايج مثبت مذاکرات ژنو، پاي سرمايه‌گذاران و مديران بزرگ‌ترين کمپاني‌هاي دنيا در اين حوزه به ايران باز مي‌شود، گفت: فولادسازان آلماني ظرف دو هفته آينده به ايران مي‌آيند.
ابرار اقتصادی
کاهش 16 هزار موردی پیش‌فروش‌ خانه
طی 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 16 هزار مورد از قراردادهای پیش‌فروش خانه کم شده است. با توجه به رکود حاکم بر بازار مسکن از ابتدای سال و انتظار افزایش قراردادهای پیش‌فروش، به نظر می‌رسد رکود خرید و فروش به سمت پیش‌خریدها هم رفته و این بازار را نیز تحت تأثیر خود قرارداده است.
امسال در کنار بازار کم معاملات مسکن،‌ مردم برای پیش‌خرید خانه هم دست نگه داشتند و منتظر کاهش دوباره قیمت‌ها هستند.
بر اساس آمار موجود از میزان ثبت قراردادهای پیش‌خرید مسکن توسط اتحادیه املاک طی 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 هزار و 900 مورد از قراردادهای پیش‌فروش خانه کاهش یافته است.
طی 9 ماهه امسال در کل کشور با ثبت بیش از 52 هزار و 500 قرارداد و مدت مشابه سال گذشته نیز با ثبت بیش از 68 هزار و 400 قرارداد پیش فروش همراه بود که در نهایت با کاهش حدود 16 هزار موردی این قراردادها مواجه شدیم.
بر اساس آمار موجود دی ماه امسال نیز نسبت به دی ماه سال گذشته با کاهش حدود 4000 موردی در قراردادهای پیش‌فروش مواجه بودیم. دی ماه سال گذشته 8500 قرارداد پیش‌فروش و دی ماه امسال 4600 قرارداد منعقد شد.
اعتماد
آغاز تحقيق و تفحص از تخلفات پنهان مسكن مهر
احمد اصغري مهرآبادي، قائم مقام وزير راه و شهرسازي از تعيين فردي براي پيگيري دستور آخوندي در رابطه با رسيدگي به تخلفات پنهان مسكن مهر خبر داد و گفت: به‌زودي نتيجه اين بررسي‌ها به اطلاع وزير راه مي‌رسد. علاوه بر بنده به عنوان قائم مقام وزير راه و شهرسازي در طرح مسكن مهر، نريمان، مديرعامل شركت عمران شهرهاي جديد ايران و همچنين مديركل حراست وزارت راه و شهرسازي نيز پيگير تخلفات مسكن مهر هستند. وي با بيان اينكه فردي را مامور پيگيري تخلفات پنهان مسكن مهر كرده‌ايم كه اين مناطق مورد نظر را به خوبي مي‌شناسد.
جام جم
یک‌سوم مستاجران کشور ساکن تهران هستند
با توجه به این‌که بیش از 34 درصد از معاملات اجاره‌نشینی در 10 ماهه امسال در استان تهران صورت گرفته، تهرانی‌ها در صدر اجاره‌نشینان کشور قرارگرفتند.براساس اطلاعات منتشره از سوی مرکز آمار ایران، از مجموع بیش از یک میلیون و 300 هزار معامله مسکن که در ده ماهه امسال انجام شده، بیش از 544 هزار مورد مربوط به اجاره نامه بوده که در میان قراردادهای اجاره استان تهران با ثبت بیش از 187 هزار مورد در صدر جدول اجاره نشینی کشور قرار گرفته است.اجاره نشینان تهرانی در ده ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 42 هزار مورد بیشتر شده اند.براساس آمار موجود از ثبت معاملات مسکن طی ده ماهه امسال و سال گذشته، کل قراردادهای اجاره نشینی کشور در این مدت نسبت به مدت مشابه با افزایش 84 هزار موردی همراه شده است.