هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

به نمایندگان مجلس بستگی دارد

گروه گزارش: «تجمیع تمام قابلیت های بخش خصوصی صنایع عمرانی کشور در قالب یک سازمان» ایده‌ای است که طی یک سال اخیر ذهن بسیاری از فعالان صنعت ساختمان کشور را درگیر کرده است. علاوه بر وزیر راه و شهرسازی که چندین بار در سخنانش بر یکپارچه‌سازی نظام فنی و اجرایی کشور تاکید کرده، مدتی است برخی از اعضای انجمن پیمانکاران استان تهران پیگیر جدی این موضوع هستند، تا حدی که حتی مقدمات برگزاری کنگره‌ای با نام «نخستین کنگره ملی توسعه نظام پیمانکاری» را برای مهرماه امسال فراهم کردند که البته بنا به عللی برپایی آن به‌روز پنجم اسفند که مقارن با روز مهندس است موکل شد. برای پیگیری این امر و کسب اطلاعات جدیدتر با مهندس ابوالفضل علی‌آبادی، رئیس انجمن صنفی پیمانکاران ساختمانی، تأسیساتی و تجهیزاتی استان تهران گفتگو کردیم که البته دامنه صحبت به قانون نظام‌مهندسی و مشکلات انجمن‌ها و ... هم کشیده شد.
پیام ساختمان: چرا کنگره توسعه نظام پیمانکاری به تعویق افتاد؟
دوستان ما در انجمن فکر می‌کنند همین که نیتشان خوب است و می‌خواهند کاری برای پیمانکاران انجام بدهند کفایت می‌کند، درصورتی‌که این‌طور نیست. در ابتدا قرار بود سازمان شهرداری‌ها حامی کنگره ملی توسعه نظام پیمانکاری باشد و زمان برگزاری هم 20 و 21 مهرماه در نظر گرفته شده بود. به این منظور هم تعدادی جلسه تشکیل شد و کسانی آمدند و حرف‌هایی را در خصوص یکپارچه کردن نظام فنی و اجرایی کشور مطرح و با آن موافقت یا مخالفت کردند ولی در نهایت سازمان شهرداری‌ها از برگزاری آن حمایت نکرد و کنگره به تعویق افتاد. الآن هم امیدی نیست که در اسفندماه امسال برگزار شود مگر اینکه ارگانی از برگزاری آن حمایت کند. در این حوزه حرف و صحبت زیاد است ولی باید ببینیم چه قدر کار عملی می‌شود. انجمن پیمانکاران استان تهران هم نه مبدع این کار بوده و نه قصد دارد این کار را به تنهایی انجام دهد.
پیام ساختمان: با این حساب امیدی به یکپارچه کردن نظام فنی و اجرایی کشور هست؟
این، به اراده نمایندگان محترم مجلس بر می‌گردد. آنجا هم البته هر روز از مبادی مختلف طرح و لایحه و پیشنهاد می‌رسد ولی اینکه کدام طرح، نظر آنها را جلب و جذب کند ، بحث دیگری است. مثلاً الآن شهرداری تهران لایحه‌ای به مجلس داده مبنی بر اینکه تمام امور شهر باید در دست شهرداری باشد و حتی برخی از دستگاه‌های دولتی هم باید زیر نظر شهرداری باشند. از طرف دیگر طرح های سازمان فنی و حرفه‌ای، طرح یک فوریتی سازمان نظام‌مهندسی، طرح سازمان فنی و اجرایی و ... هم ارائه شده است. یعنی مرتب از سوی دستگاه‌های مختلف و عمدتاً دولتی، طرح و لایحه وارد مجلس می‌شود. ولی متأسفانه از طرف بخش خصوصی طرح و لایحه‌ای به مجلس نمی رود یا از تشکل‌هایی که ما می‌شناسیم حداقل چیزی مشاهده نکرده‌ایم. انجمن ما اخیراً با مجلس رایزنی و نشست داشت.
پیام ساختمان: درباره اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان؟ 
در لایحه اصلاحیه قانون نظام‌مهندسی به پیمانکاران اشاره نشده و در موادی که در حال تغییر است خبری از پیمانکاران و انجمن نیست. ما بیش از 10 جلسه به کمیسیون عمران مجلس رفتیم و با اعضای محترم این کمیسیون مباحثه کردیم و نتیجه این شد که نه تنها درباره 42 ماده قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان حرف و نظراتمان را شفاهی و مکتوب ارائه دادیم بلکه کار به جایی رسید که به ما گفتند اگر خارج از 42 ماده قانون نظام‌مهندسی هم نظری دارید به شکل مکتوب به ما بدهید.
پیام ساختمان: پیشنهادی ارائه کردید؟
متأسفانه نتوانستیم با دوستان و همکارانمان در انجمن پیمانکاران بر سر این موضوع به توافق برسیم و نهایتاً متنی را شخصاً تهیه و ارسال کردم.