اگر منزلتان کوچک است

شمار نشریه : 178

گروه معماری و دکوراسیون:اگرمنزل شما كوچك است و برای همه وسایلتان جای كافی ندارید ویا به دلیل انبار شدن وسایل متعدد ، اتاق‌ها هیچ‌وقت مرتب به نظر نمی‌رسند،باید حتما این مقاله را بخوانید.ما به شما راه‌های استفاده بهینه از حداقل فضا را نشان می‌دهیم و روش‌هایی برای به‌کارگیری رنگ و تأمین فضای انباری در اتاق های كوچك به شما پیشنهاد می‌کنیم.
استفاده از مبلمان چندمنظوره
انتخاب دقیق و هوشمندانه مبلمان برای چنین فضاهایی یكی از بهترین راهكارهای طراحی دكوراسیون موفق در خانه‌ای كوچك است. تا حد امكان از مبلمان چندمنظوره برای این اتاق‌ها بهره بگیرید. به‌عنوان مثال از کاناپه‌های تخت خوابشو می‌توانید به خوبی سود ببرید یا با قرار دادن چند كوسن بر روی تختخواب یك نفره‌ای كه در كنار دیوار قرار دارد از آن به‌عنوان كاناپه نیز استفاده كنید. اندازه‌گیری قاب پنجره به‌منظور ساختن یك كمد زمینی كه از سطح روی آن نیز بتوان به‌عنوان نشیمن استفاده كرد یكی از راه‌های ساخت یك انباری پنهان است.
جای مناسب برای نگهداری ملحفه‌ها
اگر پنجره اتاق در فرورفتگی دیوار قرار گرفته باشد، می‌توانید صندوقی چوبی به ابعاد متناسب با عرض و طول فرورفتگی دیوار بسازید كه از جلو یا بالا باز شود و از آن برای جا دادن لوازم ریز و درشت استفاده كنید ضمن آنكه با قرار دادن چند تشك كوچك و تعدادی كوسن از آن به‌عنوان فضایی برای نشستن نیز بهره می‌برید. این صندوقچه‌های چندكاره ضمن ایفای نقش یك انباری كوچك پنهان می‌توانند كاربردهای دیگری نیز داشته باشند مانند میز وسط اتاق و یا میزهای كنار مبل.
 جعبه‌های چوبی را می‌توان در ابعاد مختلفی ساخت، مثلاً یك جعبه كوچك با ارتفاع بلند، طول برابر با عرض تخت خوابی دو نفره و عرض حدود ۳۰ سانتی متر می‌تواند به‌جای تاج تخت مورد استفاده قرار گیرد و اگر از دو طرف در داشته باشد، جای مناسبی برای نگهداری ملحفه ها خواهد بود. سطح روی آن نیز برای قرار دادن آباژور، چیدن كتاب و یا لوازم تزئینی قابل‌استفاده خواهد بود.
خرید مبل‌هایی كه فضای داخل قسمت نشیمن آنها خالی است و به‌صورت كشویی یا لولایی باز می‌شوند می‌تواند كمك بزرگی به افزایش فضای انباری در اتاق‌های كوچك باشد. آماده‌سازی فضاهایی در اتاق های كوچك برای پنهان كردن خرده‌ریزه‌ای روزمره رازی است كه در به وجود آوردن انباری‌ها نهفته است.
استفاده از ویژگی های معماری اتاق
از فرورفتگی‌ها و ویژگی های معماری اتاق نیز تا حد امكان سود ببرید. نصب طبقات در فرورفتگی دیوار می‌تواند فضای مفیدی را در اختیار شما قرار دهد كه قابل‌استفاده برای جای دادن تلویزیون، سایر لوازم صوتی و یا حتی كامپیوتر و ملزومات آن باشد. این طبقات برای چیدن كتاب یا لوازم دكوری نیز مناسب هستند.
چنانچه امكان داشته باشد می‌توان با نصب درهای لولایی یا كشویی یا حتی یك پرده پارچه‌ای متناسب با طرح و رنگ دكوراسیون اتاق آن را محصور و از نظرها پنهان كرد. فرورفتگی دیوار و یا وجود یك ستون كه بخشی از دیوار را مجزا می‌کند هرقدر كم عرض باشد هنوز قابل استفاده است و نباید از آن چشم‌پوشی كرد. یك كمد دیواری حتی می‌تواند به یك اتاق كار كوچك برای شما تبدیل شود.
 در مورد نورپردازی دقت به خرج دهید
در فضاهای كوچك حتماً در مورد رنگ و نور دقت كنید. اتاق های كوچك اغلب كم نور هستند اما رنگ كردن دیوارها با سفید یا كرم استخوانی تنها راه حل پاسخگو نیست. سایه روشن‌هایی مثل آبی كم رنگ و یاسی یا سبز روشن و كرم می‌توانند یك اتاق را بزرگ‌تر از آنچه هست نشان دهند.
اتاق های كوچك را خوب نورپردازی كنید. نور كافی مانع دلتنگ به نظر رسیدن اتاق می‌شود. پرده‌های کرکره‌ای یكی از بهترین انتخاب‌ها برای پنجره‌ها در اتاق های كوچك هستند زیرا با چنین پرده‌هایی شما می‌توانید میزان نور مورد نیاز خود در اتاق تنظیم كنید. ضمن آنكه پرده‌های مدل‌دار برای فضای كوچك شلوغ بوده و مناسب نیستند.
استفاده از یك آباژور پایه‌دار هم برای تأمین نور مصنوعی كافی بسیار مفید است. آباژور پایه‌دار را می‌توانید در زمان مورد نیاز به نزدیك میز آرایشی، كمد دیواری یا محل مطالعه انتقال دهید و در هر زمان نور كافی برای كار را تأمین نمایید.
با آینه فضا را بزرگ کنید
نصب آینه در اتاق های كوچك می‌تواند تأثیر بسزایی در بازتاب نور در اتاق داشته باشد. آینه‌های قدی فضا را بزرگ تر نشان می‌دهند و آینه‌های كوچك تر نیز با بازتاب نور موجب انتشار بهتر آن در فضا می‌شوند.