هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

گرگان دیگر خانه میرکاظمی ندارد!


خانه‌ قاجاری میرکاظمی در حالی تخریب شد که چندی پیش یگان حفاظت اداره کل استان گلستان خبر از کاهش 96 درصدی تخریب، تجاوز، دخل و تصرف در محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی این استان داده بود. گفته می‌شود:خانه میرکاظمی، خانه‌ای متعلق به دوره قاجار و منحصربه‌فرد در بافت تاریخی گرگان است.
خانه تاریخی میرکاظمی در محله سبز مشهد گرگان، واقع در بافت تاریخی ثبت‌شده است این شهر به طور کامل تخریب شد. این تخریب که توسط مالک شخصی و به منظور ساخت‌وساز انجام گرفت، بدون دخالت یگان حفاظت و مسئولان اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی گلستان انجام شد.
 جاوید ایمانیان، کارشناس ارشد مرمت در مورد این خانه گفت: پوشش بام بنا سفال پوش و سرشیرهای زیبایی با چوب‌های جنگلی از لبه بام پیشامدگی داشته است. یک سردر زیبا با در چوبی ارتباط بین کوچه و فضای داخل حیاط را برقرار می‌کرده است. این بنا توسط فردی از خانواده میرکاظمی‌ها خریداری و به طور کامل تخریب شد. ایمانیان می‌گوید: "در روند تخریب بافت گرگان نه تنها تعریض معابر و جداره‌های ارزشمند و یا تغییر مصالح و نماهای بناهای مهم مثل تکایا رو به افزایش است بلکه امروز شاهد تخریب بناهای ارزشمند توسط مردم و بعضی از نهادهای مدیریت شهری هستیم. اگر برنامه و سیاستی در این خصوص تدوین و اجرا نشود به عنوان یک کارشناس مرمت بناهای تاریخی باید بگویم در آینده نه چندان دور از بافت با هویت گرگان که دارای یک شبکه منسجم فضایی بوده غیر از چند تک بنای تاریخی ثبت‌شده که آنها هم وضعیت خوبی ندارند، چیز دیگری  باقی نمی‌ماند.