هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مبلمان شهری در خدمت زندگی

در فضاي ميان ساختمان‌ها و بناها، عناصر مكملي نياز است تا زندگي شهري را سامان بخشد، تجهيزاتي كه همچون اثاث يك خانه ، امكان زندگي را در فضاي محصور ميان سنگ و بتن و شيشه فراهم آورد.
«هدف طراحي شهري و مبلمان آن ايجاد محيطي خلاق و پرورنده براي مردمي است كه در آن زندگي مي كنند» چنين محيطي با گوناگوني بسيار، آزادي انتخاب به افراد می‌دهد و زمينه خلاقيت را فراهم می‌آورد.
مبلمان شهری به مجموعه وسیعی از وسایل، اشیاء، دستگاه‌ها، نمادها،خرده بناها، فضاها و عناصری گفته می‌شود که چون در شهر و  خیابان، و در کل در فضای باز نصب‌شده‌اند و استفاده عمومی دارند، به این اصطلاح معروف شده‌اند.
مبلمان شهری، 4 جريان مهم زندگی را در شهر تنظیم می‌کند:
1-حركت (جابجایی/ رفت‌وآمد/ گردش)
2- سكون (توقف/ مکث/استراحت/آرامش)
3- تفريح (بازی/سرگرمی/ شوخی/ هیجان
اضطراب(عجله/ سردرگمی/ تنش)
4- امروزه مشکل اصلی تهران بزرگ، در دو بعد حرکت شهری (سواره و پیاده) و مشکلات ادراک و رفتار در منظر شهری قابل بررسی است.
بنابراین، وظیفه و مسئولیت خطیری برای برنامه‌ریزی، ساماندهی،آرام‌سازی و بهسازی فضا و تجهیزات شهری بر دوش مسئولین، مدیران، طراحان و هنرمندان است. ساختار برنامه‌ای که می‌تواند شهر را از هر دو بعد منظر شهری و حرکت در شهر ساماندهی نماید به دو بخش اصلی تقسیم‌بندی می‌شود:
2- مبلمان و تجهیزات شهری
شامل کلیه ملزومات و اثاثیه شهری که در محیط شهر قرارمی گیرند و بیش از یک‌صد عنوان تقسیم‌بندی می‌شود.
تقسیم‌بندی عناصر مبلمان شهری را در کل می‌توان در چهار گروه اصلی معرفی نمود:
الف- مبلمان خیابانی
ب- مبلمان پارک  و تجهیزات زمین بازی کودکان
ج- مبلمان ترافیکی (تابلوهای خیابانی و تجهیزات راهنمای ترافیک شهری)
د- نهادهای اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی
استفاده از تجهیزات و مبلمان مناسب تا حد زیادی اثر مثبتی بر روی شهروندان و استفاده‌کنندگان از محیط‌های شهری داشته باشد. به مردم این امکان را می‌دهد که در فرصت‌های لازم از نشستن و دیدن فضای شهری لذت برده و حتی ارتباط اجتماعی و کلامی با یکدیگر برقرار نمایند.
در حقیقت، فراهم آوردن امکان بهره‌گیری رفاهی و زیبایی‌شناختی از محیط‌زیست، به معنای ارج نهادن به زندگی و ارزش‌های تمدن است.
شعار زیبای "شهر ما خانه ما" هنگامی عینیت می‌یابد که شهروند تأثیرات آن را در محیط مشاهده نماید که این امر بهبود وضعیت کیفی و کمی پروژه‌های انجام‌شده در سطح شهر و جلب مشارکت مردم درزمینه حفظ نگهداری و....اموال عمومی شهری صورت می‌پذیرد.
اصول طراحی ایرانی:
بایستی از نکات مهم و مثبت طراحی در آثار معماری، محوطه‌سازی، باغ آرایی، صنایع‌دستی و... بهره برد و آن را با روش‌های نوین ساخت‌وساز، و نیز  مواد و نیازهای امروز مردم هماهنگ ساخت تا پاسخگوی نیازهای زندگی مدرن و هویت بخشی به محیط‌زیست شهری باشیم.