روز تجلیل از خلاقیت

شمار نشریه : 178

"پیام معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی بمناسبت روز مهندسی"
بسم الله الرحمن ارحیم
پنجم اسفند ماه روز مهندسی و زاد روز تولد دانشمند و مهندس برجسته ایرانی،  خواجه نصیر الدین طوسی است. او مهندسی سیاستمدار ، نویسنده ای مبتکر حکیمی منجم، ریاضیدانی اهل معرفت و فیلسوفی بی نظیر در عصر خود بود. در قرن هفتم هجری قمری او رصد خانه مراغه را برافراز تپه ای در شمال غربی شهرمراغه بنا کرد. احداث کتابخانه ای با چهارصد هزار جلد کتاب و مدرسه علمیه برای طلاب و تدوین 130مقاله و رساله در علوم ریاضی،منطق، نجوم و علوم طبیعی از آثار برجسته این مهندس بی نظیر ایرانی است. تاریخ ایران اسلامی مفتخر به ظهور دانشمندان و مهندسان فرهیخته ای است که پایه گذار تمدن بزرگ اسلامی ایرانی برای این مرز و بوم بوه اند.
هم چنین روز مهندسی روز گرامیداشت یاد و خاطره 1400 مهندس شهید در دفاع مقدس و روز یادآور افتخارات بزرگ مهندسان در تاریخ این مرز و بوم است. روز مهندسی روز تجلیل از با استعداد ترین و با هوش ترین افراد جامعه و روز پاسداشت خودباوری، خلاقیت، ابتکار، نوآوری و ابداع در عرصه اندیشه و عمل می باشد. روز گرامیداشت پیشگامان پیشرفت و سازندگی در کشور است. روز تقدیر از مهندسانی است که در پرتو انقلاب اسلامی، دانش، مهارت و توان فنی آنان جزء نخبگان دنیا بوده و در پروژه های مهم جهان عهده دار مسئولیت های گران پایه ای هستند.
روز سپاس از مجاهدت ها و فداکاری های مهندسانی است که در هشت سال دفاع مقدس در خطوط مقدم جبهه و در زیر آتش انبوه دشمن با احداث سنگر، راه، پل، بیمارستان و چندین نوع سازه و خدمات به ملت ایران جانانه ارائه کردند.
روز تجلیل از مهندسانی است که موتور محرکه کشور در بخش های عمرانی، کشاورزی و منابع طبیعی، محیط  زیست، صنعت و معدن، انرژی، فناوری و ارتباطات،هوافضا، هسته ای، دفاعی و... می باشند.
امسال در شرایطی که دشمنان انقلاب اسلامی پیشرفت نظام اسلامی را بر نمی تابند و تهدید به تشدید تحریم ها می نمایند ضروری است مهندسین متعهد ایران اسلامی با تلاش، مجاهدت و خلاقیت خود تحریم ها را بی اثر و تبدیل به فرصتی برای پیشرفت و سازندگی  کشور نمایند.
اینجانب با عرض تبریک و تهنیت به مناسبت این روز افتخار آمیز به همه متخصصان و مهندسان به ویژه مهندسان سرافراز صنعت ساختمان کشور،یاد شهدای گرانقدر علم و فناوری شهیدان علیمحمدی، شهریاری، رضایی نژاد، احمدی روشن و تهرانی مقدم را گرامی داشته به ارواح مطهر و نورانی آنان سلام و درود می فرستیم.
بی تردید خون این شهیدان والامقام و تلاش و مجاهدت رهروان آنان یعنی مهندسان سخت کوش ایران اسلامی، پیشرفت عظیم و آینده روشنی را برای کشورعزیزمان ترسیم خواهد کرد.