هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مهندسان موثرترین اقشار جامعه هستند

گروه بازار ساختمان: پنجم اسفندماه زادروز دانشمند فقید ایرانی "خواجه‌نصیرالدین طوسی" فیلسوف، شاعر،منجم و ریاضیدان قرن هفتم است . این روز به پاس بزرگداشت خواجه نصیر طوسی "روز مهندسی" نام‌گذاری شده است. به بهانه روز مهندسی با چند تن از نمایندگان مجلس که خود از جامعه مهندسان کشور هستند گفتگویی انجام داده‌ایم که در پی می‌آید:
مجلس از مواضع مهندسان دفاع می‌کند
علی‌اکبر آقایی، نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس در مورد روز مهندسی به پیام ساختمان گفت: ما هیچ‌گاه خدمات جامعه مهندسان را که در لابه‌لای خاطرات 35 ساله  انقلاب جای دارند فراموش نخواهیم کرد و زحمات این عزیزان چه در زمان دفاع مقدس، چه در زمان سازندگی و چه امروز که کشور در حال رشد و توسعه است ، بر کسی پوشیده نیست. وی با اشاره به اینکه مهندسان یکی از موثرترین اقشار جامعه هستند، تاکید کرد: مجلس به شدت از مواضع مهندسان  دفاع خواهد کرد چرا که جامعه مهندسان باصداقت تمام برای سربلندی کشور جان‌فشانی های بزرگی انجام داده‌اند.
آقایی با بیان این مطلب که در زمینه قوانین و مقررات ساخت‌وساز کشور کم و کاستی نداریم، افزود: مشکلات ساخت‌وساز کشور به دلیل نقص در سیستم نظارت است و گرنه قوانین یا مهندسان ما مشکل خاصی ندارند. وی با تاکید بر اینکه تمام قوانین مصوب، قابل‌اجرا هستند ،گفت: مدیریت شهری باید بر شهرسازی نظارت دقیق تری داشته باشد و نظام‌مهندسی باید بر ضوابط احداث بنا با حساسیت تمام رسیدگی کند .نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: مهندسان مسئولیت های اجتماعی ویژه‌ای در جامعه دارند که این مسئولیت‌ها، تعهد آنان را افزایش می‌دهد. آقایی با بیان این مطلب که باید مجلس و دستگاه‌های اجرایی نظارت کاملی بر ساخت‌وساز‌ها داشته باشند، افزود: با نظارت های دقیق، دیگر مهندسان در حوادث ساختمانی مقصر شناخته نمی‌شوند .
مهندسان ضامن جان مردم هستند
بهلول حسینی ، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مهندسان در افزایش کیفیت زندگی مردم موثر هستند، به پیام ساختمان گفت: مهندسان در قبال کار مهمی که در جامعه انجام می‌دهند هیچ‌گاه چشمداشت غیرمنطقی نداشته‌اند .
وی با اشاره به اینکه رشته مهندسی به‌اندازه‌ای مهم است که سازمان نظام‌مهندسی برای محکم‌کاری مهندسان را رتبه‌بندی می‌کنند، افزود: حساسیت زیاد نسبت به مهندسان به نوع کار آنها بر می‌گردد زیرا مهندسان ضامن جان و مال مردم هستند .
حسینی با ابراز تأسف از اینکه برخی مهندسان در کار خود سهل‌انگاری می‌کنند، افزود: هیچ یک از قوانین مربوط به ساخت‌وساز نقص ندارد و اگر نقصی است مربوط به کم لطفی مهندسان به موضوع بسیار جدی ساخت‌وساز است. این عضو کمیسیون عمران اضافه کرد:
مهندس باید تعهد اخلاقی بالایی در قبال جامعه داشته باشد و اگر این تعهد  را نداشته باشد مهندس به فردی تبدیل می‌شود که فقط به دنبال منافع مالی خود است.
حسینی با اشاره به اینکه مهندسان نباید در امرساخت‌وساز سهل انگاری و چشم پوشی داشته باشند و معتقد باشند که ساختمان مستحکم باعث اطمینان خاطر مردمانش می‌شود،ادامه داد: برای مقابله با ساخت‌وسازهای بی‌کیفیت در سراسر کشور باید کنترل بر ساخت‌وساز مضاعف شود. به‌عنوان مثال اگر در فرایند جوش‌کاری ساختمان دو مهندس با مصالح یکسان اما با دقت متفاوت کار کنند و نظارتی بر کار آنها نشود ، نتیجه نهایی 3 برابر مستحکم یا سست خواهد شد .
 وی تصریح کرد: نظارت بر ساخت‌وساز نیز از مؤلفه‌های اجرایی مقررات بوده و بدین ترتیب شهرداری‌ها موظف به رعایت آن هستند و این مسئولیت‌ها دلیلی بر رفع مسئولیت‌های سازمان نظام‌مهندسی نیست بلکه با امکانات و حوزه نفوذی که شهرداری تهران در شهر دارد، تکمیل‌کننده چرخه نظارت بر ساخت‌وساز خواهد بود.
این روز را با حمایت از مهندسان پاس بداریم
احمدعلی مقیمی ، نماینده مردم بهشهر،نکا،گلوگاه و نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس در مورد ضرورت توجه به روز مهندسی و پاسداشت این روز به پیام ساختمان گفت: با توجه به اینکه ایران در حال توسعه است و برای رسیدن به چشم‌انداز 20 ساله در 1404 نیازمند توجه برنامه‌ریزی‌شده ای به تمام  رشته‌های مهندسی هستیم.این روز را نه تنها در تقویم‌ها بلکه باید با حمایت از مهندسان پاس بداریم .
نماینده مردم بهشهر افزود: مهندسان ایرانی در عرصه‌های مختلف تکنولوژی و به‌خصوص ساخت‌وساز خوب درخشیدند و اگر جهانیان قبل از انقلاب ایران را به‌واسطه حامیانش می‌شناختند ،اکنون کشورمان را با جوانان و مردان و زنان پر توانی می‌شناسند که در عرصه‌های مختلف رتبه‌های جهانی کسب کرده‌اند.
مقیمی ادامه داد: در حال حاضر جوانان ما با خوداتکایی و اعتمادبه‌نفس در عرصه پل سازی و ساخت‌وساز یکی از بهترین‌های جهان محسوب می‌شوند  که بسیار قابل‌تقدیر است.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا انتظارات کمیسیون عمران در حوزه ساخت‌وساز برآورده شده است، گفت: اگرچه اوضاع ساخت‌وساز رو به بهبود است اما متأسفانه بزرگ‌ترین مشکل این حوزه، نگاه تجاری به ساخت‌وساز است . این نماینده مجلس با ابراز نگرانی از تجاری‌سازی در ساخت‌وساز گفت: این دیدگاه اشتباهی بزرگ است و زمینه سهل‌انگاری های می‌شود که قابل بخشش نیست . یک مهندس باید در یک پروژه از صفر تا صد حضور داشته باشد نه اینکه صرفاً به مهر نمودن نقشه و سایر موارد اکتفا کند چون این نوع خدمات خدمت محسوب نمی‌شود.
مقیمی تاکید کرد: مهندسان باید دانش فنی خود را بالا ببرند زیرا صنعت ساخت‌وساز دنیا در حال سبک‌سازی و افزایش ضریب امنیت ساخت‌وساز‌هاست و ما نیز نباید از قافله عقب بمانیم.وی ادامه داد: خیلی از مهندسان می‌گویند لازمه سبک‌سازی داشتن مواد و مصالح پیشرفته است و ما به دلیل تحریم‌ها با تأمین مواد روبه رو هستیم . در پاسخ به آنها باید گفت که مگر در صنعت پل سازی که جزو بهترین‌ها هستیم ، تحریم گریبانگیر ما نبود. به نظر من باید نگاه‌ها را تغییر دهیم .
نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد : مشکل اساسی ساخت‌وساز ما سیاست‌گذاری است که علاوه بر عزم ملی، باید مسکن و به نوعی ساخت‌وساز از نگاه سرمایه‌ای به سبد کالایی مردم تبدیل شود و بخش خصوصی با حضور فعال و حمایت دولت، عرضه و تقاضا را به هم نزدیک تر کند .