هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قانون کامل اجرا شود

گروه گزارش: از حدود 18 سال پیش که سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل‌شده تا به امروز سه نفر بر صندلی ریاست شورای مرکزی آن نشسته‌اند؛ سید محمد غرضی، سید مهدی هاشمی و اکبر ترکان. نفر سوم که به‌تازگی برای این سمت انتخاب‌شده، سابقه‌ای طولانی در امور مهندسی و عضویت در این سازمان دارد. اما سازمان نظام‌مهندسی فقط شورای مرکزی نیست بلکه در هر استانی تشکلی مستقل با رئیس و ابواب‌جمعی خاص خود دارد که تمشیت امور مهندسان در آن استان را بر عهده دارند. به‌منظور اطلاع از دیدگاه روسای سازمان استان‌های کشور در خصوص خط مشی مدیریت جدید شورای مرکزی با چند تن از آنان گفتگو کرده‌ایم:
رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان خراسان رضوی:
ترکان به سایه نرود!
محمدرضا رئیسی: آقای مهندس ترکان فرد فعال و جدی هستند و امیدواریم با سوابقی که از ایشان سراغ داریم برای سازمان نظام‌مهندسی کار کنند. در حقیقت اصلاً نیازی نیست که کسی بگوید چه توقع و خواسته‌ای از سازمان نظام‌مهندسی دارد و اگر طبق سوابقی که از ایشان سراغ داریم، عمل کنند عالی خواهد بود. البته اینکه مدیریت ایشان چه قدر با دوره مدیریتی پیش از خودشان متفاوت است کمی نیاز به زمان دارد و باید دید خود ایشان قصد دارند حضور داشته باشند یا اطرافیان وی. آقای ترکان فرد خوش‌فکر و توانمند و مبتکری است ولی نمی‌دانیم خودشان قرار است وارد عرصه کار شوند یا افراد دیگری در سایه ایشان حضور خواهند داشت.
رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان قم:
کمک می‌کنیم
سعید خان‌احمدلو: آقای مهندس ترکان از مدیران ارشد نظام بوده‌اند که تجربه حضور در سازمان را هم دارند؛ ازاین‌رو سابقه و تجربه آقای مهندس ترکان در سازمان نظام‌مهندسی بسیار مفید است. امیدواریم با همکاری همه سازمان های استان‌ها و شورای مرکزی بتوانیم به ایشان کمک کنیم تا قانون به‌درستی اجرا شود. من به‌شخصه امیدوارم سازمان نظام‌مهندسی بتواند وجهه حرفه‌ای خود را در این دوره نمایان‌تر کند و انتظاری هم که از ایشان داریم این است که نظام‌مهندسی بیشتر تشکلی حرفه‌ای باشد، همان طور که قانون برای آن پیش‌بینی کرده است. البته افراد دیدگاه‌های مختلف اجرایی دارند و قطعاً این دوره مدیریت با دوره پیشین متفاوت است و ما امیدواریم محاسن مدیریت دوره گذشته باقی بماند و تقویت شود و موارد جدید هم به اینها اضافه شود. این خواسته ماست و  از هر گونه کمکی که از دست ما بر بیاید ، مضایقه نمی کنیم.
رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان خراسان شمالی:
مهندسان مسئولیت بپذیرند
علی‌اکبر رمضانی: امروزه نمی‌توان گفت جامعه مهندسان در اقلیت هستند چون مردم ما به سطحی از انتظار رسیده‌اند که واقعاً جایی برای بهانه اینکه ما ظرفیت نیروی انسانی نداریم یا نمی‌توانیم جوابگوی خواسته‌های قانونی مردم در سراسر کشور باشیم نیست. ما با جامعه 300 هزار نفری مهندسان به‌اضافه جامعه کاردان‌ها در همه جای کشور، حتی روستاها نیز می‌توانیم برای ساخت‌وساز بهینه برنامه‌ریزی کنیم تا تأثیر مهندسان را در حوزه زندگی مردم ببینیم. در شرایط فعلی هم مهندسان آمادگی دارند و هم در مردم این پذیرش ایجادشده و به مرحله‌ای رسیده‌اند که بدانند اجرای مقررات ملی ساختمان به نفع آنان است و مهندسان می‌توانند برایشان ایمنی و رفاه به ارمغان بیاورند. ازاین‌رو اولین انتظاری که من به‌عنوان یک مهندس از مجموعه مهندسان دارم این است که قانون‌مداری از شورای مرکزی و بدنه مهندسان کشور آغاز شود. یعنی یک مهندس با آگاهی مسئولیت قبول کند و بپذیرد که خودش باید پاسخگو باشد و عملکردش به گونه‌ای نباشد که مردم به شکل اداری به مهندسان نگاه کنند و احساس کنند یک مهندس، کارمند سازمان نظام‌مهندسی است! من فکر می‌کنم قانون نظام‌مهندسی و مقررات ملی ساختمان باید به طور کامل اجرا شوند تا نقاط ضعف آنها شناسایی و در جهت رفع آنان و ارتقای قانون اقدام شود. در کل اگر تأثیر انتخاب مهندس ترکان که از مدیران موفق هستند در ساخت و سازهای ما دیده نشود، همه این قانون نوشتن‌ها و اجرای آن به نوعی تلف کردن وقت است.
رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان یزد:
ترکان می‌تواند
سید حسین اعلایی: در دوره جدید مدیریت سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور به نظر من اصلاح آئین‌نامه جزو واجبات است چون بسیاری از بندهای آن به‌روز نیست. همچنین صدور شناسنامه فنی - ملکی باید خیلی جدی پیگیری شود تا مجلس مصوب کند که این شناسنامه جزو اسناد ملکی شود که باید نقشه به‌روز ضمیمه آن باشد. الآن کسانی که ساختمان خریداری می کنند وقتی مشکلی در آن پیدا می‌شود مشخص نیست چه کار کنند یا به کجا مراجعه نمایند. این دو موضوع به نظر من بسیار مهم هستند و آقای ترکان به‌عنوان یک مدیر موفق قطعاً می‌توانند این مشکلات را بر طرف کنند چون اهل فکر و کار هستند.