نظارت سنديكا بر امر آموزش و اجرا

شمار نشریه : 178

شركت صدرا آسانسور يكي از شركت‌هاي عضو سنديكاي آسانسور و پله‌برقي ايران است كه در زمينه توليد و نصب آسانسور فعال است. اين شركت هم مانند بيشتر شركت‌هاي صنعت آسانسور قسمت‌هايي از اين دستگاه را توليد و قسمتي را از ديگر شركت‌ها و يا خارج كشور تهيه مي‌كنند. بهروز عطالو رئيس هیئت‌مدیره شركت صدرا آسانسور به پیام ساختمان گفت : فلكه هرزگرد، لقمه، بافر، كليد آسانسور، انواع درهاي لولايي، قلاب سربكسل، كفشك كابين و وزنه را  خودمان توليد نموده و سایر قطعات را از شركت‌های ديگر تهيه مي‌كنيم. ادامه گفتگوی ما را با مدیرعامل شرکت صدرا آسانسور می‌خوانید :
پيام ساختمان: شركت شما براي توسعه كيفي صنعت آسانسور چه فعاليتي انجام داده است؟
تمام محصولات ما هر ماه  از لحاظ آلياژ ساختاري در آزمايشگاه‌هاي معتبر داخل كشور کنترل‌شده و مورد بازبيني قرار مي‌گيرد. اين كاري است كه پيشنهاد مي‌كنيم ديگر شركت‌ها هم انجام دهند زیرا صنعت آسانسور با جان آدميان در ارتباط است و بايد با به‌کارگیری قطعات باکیفیت و کنترل‌شده بهترين محصولات در اختيار هم‌وطنان قرار گيرد.
پيام ساختمان: وضعیت بازار صنعت آسانسور را در كشور چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
بازار داخل رو به رشد است. به‌ویژه‌ بارونق صنعت ساختمان در سال‌هاي اخير بازار آسانسور هم رشد قابل‌توجهی داشته و در آينده هم پيش‌بيني مي‌كنيم باسیاست‌هایی كه مبتني بر بازسازي مناطق فرسوده و مسكن اجتماعي است، اين رشد ادامه پيدا كند. از نظر فني نيز در اين چند سال وضعيت ما بهتر شده و نسبت به كشورهاي منطقه در جایگاه بالاتري قرار داریم. البته کشور تركيه از ما بهتر است  اما دليل آن فني نيست و آنجا حمايت‌هاي بهتري از تولیدکنندگان صورت مي‌گيرد. هم‌اكنون در داخل کشور شركت‌هايي هستند كه به كشورهاي عراق، افغانستان، ارمنستان، آذربايجان و حتي به  کشور ترکیه هم محصولات خود را صادر می‌کنند.
پيام ساختمان: مشكلات پيش روي صنعت آسانسور کشور چيست؟
اصلي‌ترين مشكل در اين سال‌ها موضوع تحريم‌ها بوده است.به‌عنوان مثال گاهی پيش‌آمده كه قطعه‌اي لازم داشته‌ايم و به دليل تحريم‌ها نتوانستيم آن را وارد كنيم. البته تا آنجا كه امكان‌پذير بود سعي كرديم مشكلات را رفع كنيم تا خللي در خدماتي كه ارائه مي‌كنيم، ايجاد نشود. مشكل ديگر مهر فروشی شركت‌ها است. تعدادي از شركت‌ها به اين دليل كه توان رقابت در بازار را ندارند براي جبران هزينه‌هاي جاری‌شان اقدام به مهر فروشی مي‌كنند كه سنديكا به‌صورت جدي بايد جلوي آنها را بگيرد. موضوع ديگر نصاب‌هاي آسانسور هستند که وزارت صنايع و معادن به كمك سنديكا بايد سروسامانی به وضعيت آموزش نصب آسانسور و اجراي آن بدهد چرا که اكنون هيچ نهادي كه بر آموزش و نصب آسانسور نظارت كند در کشور وجود ندارد . ولي در کشورهای ديگر چنين نهادي وجود دارد. حداقل اين است كه شركت‌ها بايد قرارداد نصب ببندند يا شركت‌هاي توليدي يا واردكننده بايد با شركت‌هاي نصاب كه عضو سنديكا هستند قرارداد داشته باشند تا شاهد اين وضعيت نباشيم.
پيام ساختمان: اعتراض‌ها نسبت به كيفيت آسانسورهای ايراني در مسكن مهر را چگونه توجيه مي‌كنيد؟
به دلیل افزایش بی‌سابقه نرخ ارز در کشور بسیاری از تولیدکنندگان آسانسور مجبور شدند كه محصولات بي‌كيفيت چيني را خريداري نموده و در ساخت آسانسور استفاده كنند. اين امر باعث شده كه مردم فكر كنند شركت هاي آسانسوري محصولات بی‌کیفیت نصب مي‌كنند درحالی‌که جنس‌ها بي‌كيفيت هستند.  البته ما محصولات چيني باكيفيت هم داريم.