مي‌توانيم در جايگاه جهاني قرار گيريم

شمار نشریه : 178

سومین نمایشگاه صنعت آسانسور،پله‌برقی، بالابرها، نقاله‌ها، قطعات و تجهیزات جانبی از 16 تا 20 بهمن‌ماه امسال در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد. به این بهانه با علیرضا آموخته دبير این نمایشگاه داشته‌ایم که خلاصه آن را می‌خوانید:
آموخته با اشاره به اين موضوع كه دوره سوم اين نمايشگاه با رشد 70 درصدي فضا و 65 درصدي شركت‌كنندگان روبرو بود، گفت: صنعت آسانسور يكي از زيرمجموعه‌هاي صنعت ساختمان است كه در سال‌های اخير بسيار رشد داشته و اين نمايشگاه همسو با صنعت ساختمان يكي از مهم‌ترین مكان‌هاي ارتباط ميان صنعتگران، متخصصان و فعالان اين حوزه برگزار شد.
وي با اشاره به200 شركت معتبر حاضر در سومين نمايشگاه آسانسور و پله‌برقي،ادامه داد: در اين بين شركت‌هايي از كشورهاي تركيه، ايتاليا، كره‌جنوبي، هند و امارات متحده عربي حضور داشتند و همچنین هيئت‌هايي از كشورهاي ايتاليا، تركيه و كويت از آن بازديد کردند كه هيئت تركيه‌اي از طرف اتحاديه يا سنديكاي صنعت آسانسور آن كشور حضور يافته بود.
آموخته برآوردي مثبت  از نمايشگاه داشت و گفت: سعي شد کمیت شركت‌كنندگان اولويت اول ما نباشد؛ امسال ارتباط نزديكي با بزرگ‌ترین تشكل خصوصي اين صنعت يعني سنديكاي صنعت آسانسور و پله‌برقي داشته‌ايم و آنها ما را در شناسايي و رعايت ضوابط استاندارد شركت‌كنندگان كمك کرده‌اند.
وي ادامه داد: طبعاً خيلي از شركت‌ها را به خاطر رعايت اين ضوابط از دست داده‌ایم، ولي شركت‌هايي الآن در نمايشگاه حاضرند كه استانداردهاي لازم را دارند و از لحاظ كيفي مشكلي ندارند.
وي در مورد پروسه اداري كه مورد اعتراض برخي از غرفه داران بود گفت: در اين دوره سعي شد شركت‌كنندگان با روند واقعي ثبت‌نام و شركت در نمايشگاه آشنا شوند. حضور در نمايشگاه تابع شرايط و مقررات است و اينها پروسه‌اي است كه نه فقط در اين نمايشگاه بلكه در همه نمایشگاه‌ها بايد رعايت شود.
آموخته با اشاره به روند ثبت‌نام اينترنتي از طریق سايت توضیح داد: سعي شد جا نمایی غرفه‌ها با توجه به فضا و زمان، به صورت عادلانه و برابري صورت گيرد و به جز اين قسمت، ديگر آيتم‌ها چندان زمان‌بر نبود و شايد اگر اولين دوره نمايشگاه را به اين شكل برگزار مي‌كرديم در دوره سوم اين انتقادها از ميان مي‌رفت.
وي وضعيت جوي و برف سنگين همزمان با برگزاری نمايشگاه را یکی از مشکلات کار دانست و افزود: در سال‌هاي گذشته شاهد چنين پدیده‌ای نبوديم ولی بر اساس پيش‌بيني ما با مجموعه سنديكا، به اميد خدا در دوره آتي بتوانيم اين نمايشگاه را در نيمه اول سال برگزار كنيم؛ البته با رعايت فواصل زماني از رويدادهاي مشابه خارجي.
آموخته اضافه کرد: احساس مي‌كنيم كه اين صنعت مي‌تواند در بين رويدادهايي كه نيازهاي خارجي و داخلي را تأمين مي‌كند جايي داشته باشد.
دبیر سومین نمایشگاه آسانسور به برنامه‌ريزي براي دوره چهارم نمايشگاه اشاره کرد و گفت: رويكرد ما تثبيت و حضور حداكثري شركت‌ها و به ویژه شركت‌هاي خارجي است. سعي كرديم ارتباط با شركت‌هایي ايجاد كنيم كه در امر اطلاع‌رساني به ما كمك كنند. مثلاً با سنديكاي شانگهاي (ستا)، نشريه معتبر Elevator world  و همچنين اتحاديه آسانسور ازمير در تركيه، ارتباط برقرار كرده و اطلاع‌رساني داشته‌ایم.
آموخته در پایان از ارتباط با نمايشگاه اينترليفت آلمان سخن گفت و ادامه داد: اين ارتباط براي ما نویدبخش بود كه اسم ايران در دوره‌هايي كه مجموعه‌هاي آسانسور مي‌خواهند شركت كنند، بيايد.