تلفات 15 درصدی انرژی

شمار نشریه : 178

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: تلفات انرژی در کشور حدود 15 درصد است در حالیکه در استان زنجان تلفات انرژی در حدود 11 درصد بوده و کمتر از متوسط کشوری است.
هوشنگ فلاحتیان در مراسم افتتاح هفت پروژه نیروگاهی و خط و پست شرکت برق منطقه‌ای زنجان اظهار کرد: مسئولان در این حوزه برای تأمین برق مردم علی‌رغم تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی در کشور تلاش‌های فراوانی می‌کنند که مردم با کم‌ترین مشکلات مواجه شوند.
به گفته وی برای بهره‌برداری از پروژه‌های دو استان زنجان و قزوین اعتباری بالغ بر 150 میلیار تومان هزینه شده است که حدود 62 میلیارد تومان از این هزینه‌ها توسط بخش خصوصی تأمین شده است.
فلاحتیان افزود: برق عنصری تفکیک‌ناپذیر از زندگی بشر است و به همین جهت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در حال حاضر نیز استان زنجان به لحاظ برخورداری از خطوط انتقال برق در وضعیت قابل قبولی قرار دارد و به برکت پیروزی انقلاب اسلامی نیز تجهیزات توزیع برق به طور کامل در داخل کشور ساخته می‌شود. همچنین در حوزه انتقال نیز حدود 90 درصد در داخل کشور تأمین می‌شود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به حمایت وزارتخانه از سرمایه‌گذاری و مشارکت فعالانه سرمایه‌گذاران در حوزه صنعت برق تصریح کرد: در حال حاضر 50 هزار مگاوات پروانه اصلی در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته که این امر باعث توسعه صنعت برق می‌شود. همچنین همه سرمایه‌گذاران که آمادگی لازم برای احداث نیروگاه‌های بزرگ و کوچک و احداث نیروگاه‌های بادی و خورشیدی را دارند، می‌توانند به شرکت برق مراجعه کرده و برای آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن موافقت‌نامه و پروانه احداث اخذ کنند. در ضمن بیش از 50 درصد تامین برق کشور توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد.
فلاحتیان با اشاره به گسترش و توسعه نیروگاه‌ها در سطح کشور تأکید کرد: در حال حاضر70 هزار مگاوات برق نیروگاهی در حال بهره‌برداری است اما با روند فعلی مصرف برق، ظرفیت نیروگاه‌ها پاسخگوی نیاز کشور نیست چرا که پیک مصرف برق امسال 46 هزار و 300 مگاوات بود که پیش‌بینی می‌شود این مقدار تا تابستان سال آینده تا 50 هزار مگاوات افزایش یابد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی یادآور شد: با صرفه‌جویی 10 درصدی توسط مردم، کسری‌های احتمالی جبران می‌شود چرا که صنعت برق صنعتی هزینه‌بر است که در همین راستا فرهنگ‌سازی این موضوع مهم را از مساجد، مدارس و روستاها آغاز کردیم تا به نتایج مطلوب در این زمینه برسیم.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان نیز درباره پروژه‌های افتتاحی این استان اظهار کرد: این پروژه‌ها با اعتباری بالغ بر 785 میلیارد ریال آماده بهره‌برداری است که از این تعداد دو پروژه را بخش خصوصی انجام داده است که از جمله پروژه‌های قابل بهره‌برداری ساماندهی خطوط داخل شهر زنجان است که این پروژه در جهت افزایش پایداری و قابلیت اطمینان شبکه فوق توزیع در داخل شهر زنجان و بهبود ظاهر شهر تعریف شده است.
علی چهل‌امیرانی خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه حذف دکل‌های اضافی برای بهبود وضعیت مبلمان شهری و همچنین حذف ولتاژ 230 کیلوولت از داخل شهر زنجان و جایگزینی ولتاژ 63 کیلوولتی در این شهر است.