مصرف انرژی در ایران 5 برابر متوسط جهانی

شمار نشریه : 178

گروه ساخت‌وساز: افزایش روزافزون مصرف انرژی به یکی از چالش های امروز جهان تبدیل شده است. به گفته کارشناسان ایران نیز علیرغم داشتن منابع بزرگ طبیعی در معرض تهدید جدی است، چنانکه مصرف غیر بهینه انرژی در کشور، در سایه غفلت شهروندان سالانه خسارات جبران‌ناپذیری به اقتصاد کشور وارد می‌کند.
در این راستا، کارگاه تخصصی مشترک ایران و آلمان با موضوع «شهرهای جوان- بهینه‌سازی مصرف انرژی، مطالعه موردی: شهرجدید هشتگرد» با حضور وزیر راه و شهرسازی و استادان دانشکده فنی برلین آلمان شرکت عمران شهرهای جدید در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد که بناست در پی منعقد شدن تفاهم‌نامه آتی برای آغاز همکاری های مشترک، طرح پایلوت بهینه‌سازی مصرف انرژی در یکی از محلات شهر جدید هشتگرد اجرا شود.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، در حاشیه برگزاری این کارگاه، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اساساً علم از طریق مبادله در سطح جهان رشد پیدا کرده و مبادله علمی به این روش همواره مثبت است، گفت: در این راستا کشور آلمان دارای تجربیات خوبی در زمینه توسعه شهری و طراحی واحدهای مسکونی و هم در بحث حمل‌ونقل شهری و بین‌شهری است و این تعامل به نفع ایران نیز خواهد بود.
عباس آخوندی افزود: این کارگاه مشترک در چارچوب از سرگیری همکاری تحقیقاتی - پژوهشی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با دانشگاه فنی برلین در خصوص پروژه «شهرهای جوان» است. اگرچه سال‌ها پیش همکاری های مشترک در این پروژه آغاز و متأسفانه متوقف شده بود، مجدداً فعال شد و امیدواریم پس از اجرای آزمایشی پروژه بهینه‌سازی مصرف انرژی در یکی از شهرهای جدید، ضمن انتقال دانش و تجربه آن را در سطح جامعه تا حد امکان از هدر رفتن و تلف شدن انرژي در کشور جلوگيري شود.
وی ادامه داد: البته لازمه این کار آموزش گسترده به شهروندان در سطح جامعه است، همچنین بهبود مدیریت شهری و ایجاد ظرفیت در شهرداری هاست تا شهرها را به گونه‌ای مدیریت کنند که مصرف انرژی کاهش یابد. با توجه به بحث این روزها درباره هدفمندی یارانه‌ها و افزایش شدت مصرف انرژی در ایران، یکی از راه‌های کنترل انرژی بحث افزایش تقاضاست و کنترل این روند مطمئناً به نفع آینده کشور خواهد بود.
تجربیات بین‌المللی در شهرهای جدید
در حاشیه این کارگاه مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه چقدر زیرساخت های الگوی بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور فراهم است، گفت: درهرصورت ما یکسری ضعف‌ها داریم که باید با حل مشکلات این ضعف‌ها را به حداقل برسانیم. تلاش ما بر این است تا با انجام تحقيقات علمي و هدفمند کردن سرمايه گذاري ها در بخش انرژي و به کارگيري فناوري هاي نوين به ميزان قابل توجهي در کاهش مصرف انرژي عمل کنیم.
محسن نریمان با اشاره به جزئیات طرح پایلوت بهینه‌سازی مصرف انرژی در شهر جدید هشتگرد گفت: در مقطع اول طرح پایلوت هشتگرد منطقه 35 هکتاری برای اجرای طرح الگوهایی بهینه‌سازی مصرف انرژی در نظر گرفته شد و این اقدام در راستاي طرح توسعه پايدار و حفظ محيط زيست در منطقه موردنظر صورت می گیرد.
وی افزود: براي اين منظور قصد داریم از مشارکت دیگر دستگاه‌ها نیز استفاده کنیم، علاوه بر شرکت عمران شهرهای جدید و  مرکز تحقیقات راه و مسکن، بخش خصوصی نیز تمایل به مشارکت دارند.
در حال هدر دادن منابع پاک هستیم
رئیس مرکز تحقیقات راه و مسکن نیز با بیان اینکه متأسفانه زیرساخت های بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور فراهم نیست،گفت: یکی از این موارد بحث فرهنگی است،زیرا مردم هنوز به این باور نرسیده‌اند که مصرف انرژی یک موضوع حیاتی است و مصرف غلط آن ممکن است کشور را دچار بحران کند.
 محمد شکرچی زاده افزود: وقتی مصرف انرژی در ایران 5 برابر متوسط جهانی است بیانگر این است که ما در حال هدر دادن  منابع پاک هستیم و بر خلاف تصور شهروندان این منابع سرمایه نامحدودی نیست.
به گفته وی اگر میزان مصرف فعلی انرژی در کشور را در خارج از کشور به فروش رسانده و مبلغ آن را به ایران برگردانیم عدد بسیار بزرگی خواهد شد. به این دلیل در عرصه‌های حاکمیتی باید برای این موضوع تدابیر جدی اندیشیده شود. همان‌گونه که سال‌هاست دولت‌ها و مراکز علمی جهانی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی و تغییر الگوی مصرف تدابیری اندیشیده‌اند، ما نیز باید  تمرکز خود را به جای گرمایش و سرمایش ساختمان‌ها بر روی ساکنان ساختمان‌ها معطوف کنیم.
رئیس مرکز تحقیقات راه و مسکن با انتقاد از استفاده شبانه‌روزی سیستم گرمایشی و سرمایشی ادارات و اماکن دولتی تاکید کرد: دولت امکاناتی برای ارائه تسهیلات در بهینه‌سازی مصارف خانگی ندارد، پس باید دولت را در این زمینه فراموش کرد. به‌عنوان مثال اینکه دولت بتواند تمامی درو پنجره‌های شهروندان را به یو پی وی سی تبدیل کند، اصلاً امکان‌پذیر نیست.
شکرچی زاده تصریح کرد: در نظر داریم دستورالعمل‌هایی برای ارائه امکانات مثل تسهیل در فرایند گواهینامه فنی به افراد و یا شرکت‌هایی که برای رعایت از مباحث بهینه‌سازی انرژی داوطلب می‌شوند، تهیه کنیم.