هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسکن در آستانه سال نو

  شهلا روشنی : کمتر از دو ماه به پایان سال جاری باقی مانده و به رسم هر ساله به دلیل نزدیکی به شب عید برخی از متقاضیان در قالب خریدار در بازار مسکن، بهمن‌ماه را فرصتی مناسب برای جستجوی واحد مورد نظر خود دانسته و طی یکی دو ماه باقیمانده به سال جدید اقدام به جابه‌جایی می‌کنند. از طرف دیگر اگرچه اکثر فروشنده‌ها همه‌ساله در آن موقع قیمت فروش واحدهای خود را به علت افزایش متقاضیان به بازار خرید، افزایش می‌دادند، اما امسال طبق گفته مشاوران املاک هنوز خبری از نوسان قیمت‌های فروش نیست!
عده‌ای از مشاوران املاک دلیل ثابت ماندن قیمت‌های پیشنهادی فروش را رکود طولانی‌مدت در بازار اعلام نموده‌اند و از سوی دیگر برخی از فعالان بازار مسکن هم افزایش تعداد فروشنده‌های پول لازم را علت عدم نوسان قیمت‌های فروش عنوان می‌کنند. به‌منظور آگاهی از وضعیت حاکم بر بازار مسکن ،نظرتعدای از کارشناسان و همچنین مشاوران املاک را  در این زمینه جویا شدیم که در پی می‌آید:
چنین بازاری را نمی‌توان متهم به رکود تورمی کرد
دانش پور شفیعی- فعال حوزه مسکن- در این خصوص گفت: به نظر من این بسیار خوب است که سازندگانی که تا چند ماه پیش هر روز قیمت‌ها را افزایش می‌دادند و حتی در زمان عقد مبایعه‌نامه خریدوفروش ملک، معامله را به هم زده و قیمت بالاتری پیشنهاد می‌کردند امروز خود به دنبال مشتری راه افتاده‌اند و حاضرند آپارتمان مورد معامله را به قیمت روز بفروشند.  وی با بیان اینکه چنین بازاری را نمی‌توان متهم به رکود تورمی کرد، افزود:  اگرچه تا این لحظه جزئیات هیچ یک از برنامه‌های جدید وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن اعلام‌نشده و فقط عناوین آنها از جمله مسکن اجتماعی، پرداخت 50درصد قیمت مسکن به‌صورت وام و... از سوی وزیر راه و شهرسازی طرح‌شده بااین‌حال باز هم بازار آرامش خود را حفظ کرده است.
پور شفیعی تاکید کرد: بیایید آرامش را از بازار مسکن نگیریم و اجازه بدهیم قیمت‌هایی که در چند سال اخیر بدون هیچ منطق و دلیلی افزایش پیدا کرده‌اند به‌تدریج به‌جای اول خویش بازگردند و اطمینان داشته باشید سازنده مسکن تحت هیچ شرایطی ضرر نخواهد کرد.
فروشنده‌ها  قیمت پیشنهادی شان را کاهش داده‌اند
سراجی- مشاور املاک- نیز در خصوص وضعیت حاکم بر بازار مسکن گفت: خریداران در حال حاضر می‌توانند واحد مورد نظر خود را با تخفیف مناسبی خریداری کنند، زیرا در بازار فروش، فروشندگانی هستند که حاضرند واحدشان را 10 میلیون تومان کمتر از نرخ پیشنهادی به خریدار عرضه کنند.
وی افزود: عده‌ای از فروشنده‌ها برخلاف سال گذشته نه تنها قیمت پیشنهادی فروش واحدشان را افزایش نداده‌اند، بلکه اندکی کاهش هم داده‌اند و اگر خریدار کلیه مبلغ خرید را نقدی و یکجا پرداخت کند به طور یقین از تخفیف هم برخوردار خواهد شد.
روند نزولی بهای مسکن ادامه دارد
شاهین تاج‌بخش – کارشناس مسکن، نیز در خصوص وضعیت فعلی بازار مسکن در کشور گفت: روند نزولی بهای مسکن همچنان ادامه دارد. وی با اشاره به اینکه بر اساس نظرسنجی از مشاوران املاک و مردم  76 درصد اعتقاد داشتند که قیمت‌ها در آستانه اسفندماه بازهم کاهش می‌یابد چرا که فروشندگان به نقدینگی نیاز دارند، افزود: حدود 10 درصد از مخاطبان نیز اعتقاددارند که قیمت‌ها در بازار هیچ تغییری نداشته است.
رونق  مسکن همراه با ثبات قیمت
محمد وطن‌پور- کارشناس مسکن- با بیان اینکه قیمت مسکن در ماه‌های اخیر با رکود و کاهش همراه بوده است، اظهار کرد: با نزدیک شدن به بازار شب عید به طور طبیعی بازار با رونق خریدوفروش همراه می‌شود. وی افزود: شاید به طور طبیعی بازار مسکن با بازار شب عید همراه شود اما افزایش قیمت  ندارد چرا که قیمت‌ها در حال حرکت به سمت ثبات هستند.
این کارشناس با اشاره به وجود تعداد قابل‌توجهی خانه خالی در تهران، تاکید کرد: درصورتی‌که این تعداد واحد مسکونی نیز به چرخه اقتصاد مسکن وارد شوند، ثبات قیمت نیز ایجاد می‌شود و به طور طبیعی قیمت مسکن رو به کاهش می‌رود. وطن پور با بیان اینکه همواره مسکن با صنایع دیگر مرتبط است و با فعال شدن صنعت ساختمان دیگر صنایع اقتصادی نیز فعال می‌شوند،‌ افزود: بهبود و رونق بازار مسکن فضای کسب‌وکار دیگر مشاغل را پر رونق می‌کند و باعث ورود سرمایه‌ها به بازار می‌شود.
بازار مسکن پررونق‌ می‌شود اما افزایش قیمت ندارد
هادی نظر‌پور- کارشناس مسکن- با اشاره به افزایش ساخت‌وساز مسکن در کشور به‌ویژه در کلان‌شهر تهران گفت: با افزایش ساخت‌وساز، عرضه و تقاضا در بازار مسکن هماهنگ می‌شود. به گفته‌ وی در حال حاضر بازار مسکن با رکود قیمت همراه است و این رکود نیز کاهش قیمت را در بر دارد.
 عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران افزود: به دلیل جهش ناگهانی قیمت مسکن در سال گذشته، امسال مسکن با رکود همراه شد که این رکود کاهش قیمت را در پی داشت و این روند تا پایان سال ادامه دارد. وی با اشاره به حضور متقاضیان مسکن و پول لازم‌ها در بازار خریدوفروش تصریح کرد: بازار مسکن همواره به‌عنوان محلی برای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شد اما امسال این بخش از سرمایه‌گذاری کمی فاصله گرفت و سرمایه‌گذاری‌ها به سمت بازار بورس و ارز پیش رفت.
نظرپور با بیان اینکه ؛ به نظر می‌رسد بازار مسکن پررونق‌ شود اما هیچ افزایش قیمتی نداشته باشیم و سرمایه‌ها در بخش مسکن باقی بماند،تاکید کرد: ملاک ساخت‌وساز باید در مناطق متوسط و برای اقشار متوسط جامعه باشد، نه در شمال شهرها و کلان‌شهرها. چرا که معیار، نیازمندان مسکن هستند و با افزایش ساخت‌وساز به سمت تساوی عرضه و تقاضا برای این قشر پیش می‌رویم.
سخن آخر
با آنکه همگان اذعان دارند که مبالغ در نظر گرفته‌شده برای وام خرید مسکن در کلان‌شهرها به‌هیچ‌وجه قدرت خرید مسکن را به طور چشمگیری افزایش نمی‌دهد اما باید گفت؛ علاوه بر اینکه وام های خرید در واقع کمک خرید مسکن محسوب می‌شوند و نباید انتظار داشت که بار خرید مسکن به دوش وام مسکن باشد اما آن چیزی که بیش از هر نکته‌ای قابل توجه می‌باشد این است که این تصمیم دولت به تحریک تقاضای خرید منجر شده که خود بارقه‌هایی از امید برای خروج بخش مسکن از رکود است. به اعتقاد نگارنده با کم رونق شدن بازارهای پر کشش ارز و طلا و حجم بالای نقدینگی، این تحریک‌ها اثرات مثبتی بر بازار مسکن خواهد گذاشت و باید با کمی تحمل در بهار و تابستان سال آینده منتظر تأثیر این تصمیمات باشیم.