هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تغییر نام اتحادیه مشاوران املاک


گروه بازار ساختمان:  مصطفی قلی‌خسروی، رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک کشور در گفتگو با پیام ساختمان از تغییر نام این اتحادیه به کمیسیون تخصصی املاک خبر داد و گفت: اتحادیه مشاوران املاک کشوری به « کمیسیون تخصصی املاک ایران» زیر نظر اتاق اصناف ایران تغییر نام داد.این تغییر نام دلیلی بر تغییر فعالیت‌ها نیست و برای ارتقای فعالیت اتحادیه‌ها این مرکز می‌تواند به‌عنوان کمیسیون تخصصی فعالیت‌ها را پیگیری کند که این امر باعث جلوگیری از ایجاد تخلفات می‌شود این اظهارات رئیس اتحادیه سابق واکنش های متفاوتی در پی داشته است که ما نیز در گفتگو با کارشناسان ،نظر تعدادی از آنها را جویا شدیم:
تغییر نام این اتحادیه شبیه طنز است
حبیبی – سر دفتردار-  با بیان این مطلب که تغییر نام این اتحادیه صرفاً جنبه طنز دارد، به پیام ساختمان گفت: در کدام بنگاه مشاور املاک کار تخصصی انجام می‌گیرد که این عنوان را به آن نسبت بدهیم. وی افزود: مشاوران املاک فقط در مرحله مذاکرات اولیه طرفین برای معامله و تنظیم قرارداد از سند مالکیت برای تکمیل قرارداد چاپی استفاده می‌کنند و سپس مالکیت را به فروشنده بر می‌گردانند. حبیبی ادامه داد: کجای این فعالیت تخصصی است ، کار تخصصی را به مشاغلی نسبت می‌دهند که دارای افراد متخصص باشد و این کمیسیونی که رئیس اتحادیه مشاوران املاک عنوان می‌کنند،یک کمیسیون تخصصی با کارمندهایی بی تخصص است .
می‌خواهند به‌دست درازی‌ها اضافه کنند
نویدی اصل- کارشناس مسکن- در این خصوص گفت : در اینکه مشاورین املاک یکی از اصناف جامعه است که در قبال ارائه خدمات، دستمزد دریافت می‌کند، شکی نیست و کسی تلاش نمی‌کند این صنف را حذف و یا ضرورت وجودی آنها را انکار کند اما اشکال کار جایی است که مشاوران املاک خارج از حیطه تخصص خود و در حوزه علم حقوق که حیطه فنی کارشناسان حقوقی است، اظهارنظر می‌کنند.وی با اشاره به اینکه مشاوران می‌خواهند با این تغییر نام به‌دست درازی‌ها اضافه کنند ،افزود : حرف بر سر تغییر یک کلمه نیست حرف بر سر عواقب این تغییر است زیرا با این تغییر مشاوران خود را واقعاً متخصص می‌دانند و موجب اشکالات زیادی در رویه معاملات می‌شوند.نویدی خاطرنشان کرد: به نظر من اتاق اصناف برای این تغییر نام اهدافی داشته است که این موارد باید روشن شود.
مشاوران اصطلاحات حقوقی را اشتباه تلفظ می‌کنند
جعفری – سردفتر دار- با بیان این مطلب که در طول بیست سال خدمتم، مشاور املاکی که بتواند صلاحیت تنظیم قرارداد را داشته باشد ندیدم ،گفت:  آیا با گذراندن حدود ۱۰۰ ساعت کلاس تخصصی توسط مشاور املاک می‌توان گفت این افراد متخصص هستند؟وی افزود: بیشتر مشاوران املاک اصطلاحات حقوقی را اشتباه تلفظ می‌کنند و در متن قراردادها اشتباه می‌نویسند ،ضمن اینکه امروزه انتخاب اول در تغییر شغل افراد مختلف،روی آوردن به شغل مشاور املاکی است . بنده به‌شخصه شاهد تغییر شغل از کبابی ، تعویض‌روغنی ، آرایشگری  و بقالی به مشاور املاک بوده‌ام . جعفری تاکید کرد : بدون غرض می‌گویم که اگر اتاق اصناف تغییر نام املاک را تأیید کرده باشند باید نگاهی جامع به تخصص و سواد املاکی‌ها داشته باشند .
این عنوان برازنده این اتحادیه است
باقری – مشاور املاک- با مناسب دانستن این تغییر نام از رئیس اتحادیه مشاوران املاک به خاطر حمایت های بی‌شائبه‌اش تشکر کرد و گفت : در حال حاضر مشاوران املاک ، بیشتر اشخاص باسواد حقوقی هستند که بدون ادعا برای تأمین مسکن مردم تلاش می‌کنند و این عنوان برازنده این اتحادیه است .وی افزود: این عنوان در جلوگیری از تخلفات بنگاه‌های املاک موثر است زیرا دیدگاه‌ها در مورد این صنف تغییر می‌کند .
در بنگاه‌های املاک تحول صورت می گیرد
شایان – مشاور املاک- نیز در مورد تغییر نام اتحادیه مشاوران املاک گفت :وقتی اسم کمیسیون تخصصی به میان می‌آید بی‌درنگ یاد فعالیت های تخصصی می‌افتیم. وی ادامه داد: مطمئناً با این تغییر نام رویکرد جدیدی در بنگاه‌های املاک صورت خواهد گرفت و ما شاهد کمترین اشتباه در امر نقل و انتقالات خواهیم بود .