لقمه چرب هدفمندی

شمار نشریه : 177

گروه بازار ساختمان: در خبرها خوانده بودم که کشورهای واقع در کرانه‌های قطب شمال از شادترین مردم دنیا هستند و جالب اینکه شرایط آب‌وهوایی آنها بسیار سخت یا بهتر بگویم سرد است. تصورم این بود که خاصیت مغناطیسی آنجا باشد اما زمانی فرصتی داشتم تا با متخصصی از کانادا گفتگو کرده و این سؤال را از وی بپرسم. پاسخ وی این بود که باور به تغییر در اقتصاد و بازار کار کشوری مانند کانادا از مهم‌ترین انگاره‌هایی است که هر شخصی فاقد آن باشد از فعالیت اقتصادی طرد می‌شود، در سوئد افسرده شناخته‌شده و در ایسلند اصولاً دیده نمی‌شود. به همین نسبت نیز مردم ایسلند سپس سوئد و آنگاه کانادا از شادترین مردم هستند. ازاین‌رو افراد در شرایط رفاه برای بهتر شدن شرایط خود امیدوارند و در بحران‌ها امید با امید جدی به تغییر یافتن شرایط فعالیت می‌کنند. جالب تر اینکه از فعالیت خود بیش از تفریح لذت می برند. بعد از صحبت با این شخصی کانادایی یاد این ضرب‌المثل افتادم که “در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد” ولی چند درصد از مردم به این نکته باور دارند و آن را در عمل به‌کار می‌گیرند.
باور یا امید به تغییر شرایط
در زمان رکود اقتصادی که همه از این روند می‌نالیدند، بودند صنایعی که بازارهای خوبی را به‌دست آورند و از تغییر شرایط بهبود وضعیت را برای خود و دیگران به ارمغان آوردند. با هدفمندی یارانه‌ها قیمت انرژی افزوده شد و این روند همزمان بود با انتقال فناوری‌ها و توسعه تولید صنعت upvc . مصرف‌کنندگان برای گریز از افزایش هزینه انرژی ، به صرفه‌جویی روی آورده بودند و یکی از مطرح‌ترین راه‌ها همین در و پنجره‌های دو جداره بود که اتفاقاً با upvc هم تولید می‌شود. با رویکرد مردم به این نوع تولیدات کیفیت تولید نیز بهبود یافت و زمینه برای انتقال فناوری تولید پروفیل نیز فراهم شد. پنجره‌هایی که ثبات رنگ نداشتند یا نمی‌توانستند به خوبی در قالب قاب پنجره خود را حفظ کنند برای همیشه بازار را ترک کرده و تغییر باز هم به سود کیفیت شد.
شرایط بد، شرایط خوب
در زمان ساخت پروژه های مسکن مهر، بیشتر در و پنجره‌ها فولادی و برخی هم آلومینیومی بودند، اما این فلز دوم به دلیل وارداتی بودن گران بود و پرداخت هزینه آن برای همه آسان نبود. از طرف دیگر به دلیل همین رشد ساخت‌وساز و نیاز به فولاد، قیمت این کالای اساسی افزایش یافت و دقیقاً در همین زمان بود که افزایش قیمت فولاد موجب رویکرد برخی از سازندگان به این کالا شد کالایی که می‌توانست ارزان باشد و اتفاقاً یک مزیت هم داشت؛  صرفه‌جویی انرژی. در سایر ساختمان‌ها هم همین روند با رویکرد دیگری دنبال می‌شد و تنها دو گزینه در بازار با  در و پنجره دو جداره تجانس داشت upvc  و آلومینیوم.
آلومینیوم گران تر بود و با تغییرات بی‌حساب‌وکتاب در صادرات و واردات، تعرفه‌های کلانی هم برای واردات پروفیل های آلومینیومی وضع شد چرا که این فلز در ایران تولید می‌شود اما غافل از اینکه پروفیل‌های خاص درو پنجره آلومینیومی یا در کشور تولید نمی‌شد یا تناسبی با تقاضای بازار نداشت. با کمبود واردات، بازار بیش از گذشته متوجه صنعت upvc  شد و این تغییرات زمینه رونق صنعت upvc  را فراهم کرد.
گسترش تحریم، تشدید رونق
با تشدید تحریم‌ها که برای بسیاری از صنایع ویرانگر بود باز هم تغییری در صنعت upvc  فراهم شد. حالا دیگر مقرون‌به‌صرفه تر این بود که نه تنها قاب درو پنجره و حتی پروفیل، که دستگاه‌های تولید پروفیل و درو پنجره بلکه مواد اولیه آن را نیز در داخل تولید کنند. ازآنجاکه تقاضای خوبی برای محصولات وجود داشت ، این صنعت باز هم توسعه یافت. بازار گسترش یافت و نیاز به افزایش کمی و کیفی ضرورتی دوچندان پیدا کرد. اما آنهایی که خود را هر لحظه با تغییر بیشتر آشنا می‌کردند و می‌توانستند باور به تغییر مثبت شرایط را در خود ایجاد کنند، پیروز میدان بودند.
لقمه چرب تغییر قیمت یارانه‌ای
باز هم این صنعت می‌تواند به آینده خوش‌بین باشد، می‌تواند به این نکته امیدوار باشد که با فاز دوم هدفمندی بخش بیشتری از ساختمان‌ها مزین به درو پنجره‌های upvc  شوند. اگر فاز اول هدفمندی به معنای آشنایی مردم و رویکرد فعالان ساخت‌وساز با در و پنجره بود، مرحله دوم هدفمندی که حول محور حامل های انرژی است و بیش از گذشته برق و گاز را همپوشانی می‌کند همه را به آشنایی با این بازار دعوت خواهد کرد. حالا حساب کنید ساختمان‌هایی را که نیازمند بازسازی هستند، ساختمان‌هایی که در بافت فرسوده قرار دارند و ساختمان های مسکونی ، اداری، تجاری، آموزشی، درمانی و صنعتی که اکنون دیگر مجبور خواهند بود به روش های صرفه‌جویی انرژی رویکرد کنند که یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای پیشگیری از اتلاف انرژی همان جلوگیری از تبادل حرارتی میان داخل و خارج ساختمان با استفاده از در و پنجره‌های دو جداره است.
ساختمان‌هایی که نیازمند تغییرند و تنها اشخاصی می‌توانند از این تغییر سود ببرند که بتوانند خود را تغییر دهند و از تغییر استقبال کنند و حتی به تغییر علاقه‌مند باشند .