نگاهی اجمالی به نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری

شمار نشریه : 177

گروه بازار ساختمان: ششمین نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مسکن، انبوه‌سازی، عمران و شهرسازی، در اولین روزهای بهمن‌ماه و در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کارکرد . مشارکت‌کنندگان در این نمایشگاه جدیدترین محصولات خود را در زمینه فناوری‌های نوین در زمینه صنعت ساختمان را در معرض دید علاقه‌مندان قراردادند.
توپ‌های پلاستیکی به جای تیرچه‌ بلوک
از کالاهای جالب که در این نمایشگاه عرضه شده بود گوی‌های پلاستیکی بود که به جای سفال و بلوک‌های پلی استایرن در شبکه‌ای از میلگرد قرار می‌گیرد تا بتن روی آن ریخته شود. به گفته تولیدکننده آن با این روش می‌توان عرض ستون‌ها را بیشتر کرد و قیمت آن نیز مقرون به صرفه‌تر است. تنها 50 هزار تومان برای هر مترمربع از این شبکه‌های فولادی و پلاستیکی؛ قیمتی که در مقایسه با تیرچه و مصالح دیگر مقرون به صرفه‌تر است. این محصول که برای اولین بار در ایران تولید می‌شود بر اساس انتقال فناوری از کشور دانمارک صورت می‌گیرد. مهندس مناجاتی، کارشناس عمران در خصوص اهمیت این کالای ساختمانی به خبرنگار ما گفت: از آنجا که به جای تیرچه و سفال در این روش از توپ‌ها یا گوی‌های درون تهی استفاده می‌شود می‌تواند وزن سازه را کاهش دهد. همچنین استفاده از این مصالح، این امکان را به معماران و طراحان می‌دهد که از تعداد ستون‌های کمتری در سازه استفاده کنند و این مزیت خوبی است.
سنگ‌های رنگارنگ
از دیگر کالاهایی که در این نمایشگاه عرضه شده بود، سنگ‌های مصنوعی بودند. شاید مزیت تولید چنین محصولی آن هم در کشوری که از نظر تولید سنگ اگر اول یا دوم نباشد حتماً سوم است، این باشد که شما می‌توانید طرح و رنگ‌آمیزی خود را با این محصول بر دیوار منزل یا محل کارتان زینت دهید؛ و البته برای این منظور باید برای هر مترمربع قیمتی معادل60 تا 300 هزار تومان بپردازید.
شومینه بدون گرما
یکی از غرفه‌ها اقدام به عرضه نوعی شومینه با کاربرد دکوراسیون کرده بود که در ظاهر دقیقاً شبیه شومینه بود اما در اصل نوعی ال ای دی بود؛ شومینه‌ای که نمایی زیبا برای تزئین داخل ساختمان به ارمغان دارد و گرما یا آلودگی تولید نمی‌کند. این شومینه به جای سوخت‌های فسیلی تنها به 15 آمپر برق احتیاج دارد.
بخش‌های دیگر
در این نمایشگاه علاوه بر کالاهای ساختمانی می‌توانستید شرکت‌هایی را که در زمینه خدمات فنی و مالی مربوط به ساختمان فعال هستند را نیز ببیند و با برخی از بزرگ‌ترین پروژه‌ها نیز آشنا شوید.