چالش‌ها بر سر راه سنگ

شمار نشریه : 177


گروه بازار ساختمان
 فعالان بازار و تولید سنگ تزئینی از رکود کار خود در برخی شهرهای شمالی کشور سخن می‌گویند. استخری، معدن دار در تماس با خبرنگار پیام ساختمان یکی از دلایل عدم تولید در معادن آذرشهر را سرمای هوا تا حد منفی 20 درجه سانتی‌گراد می‌داند.
درحالی‌که این محصول زیبای زینتی را برخی از سرمایه‌گذاران به نحو خوبی از مبادی تولید برای صادرات خریداری می‌کنند اما بدون ارزش افزوده این اقدام صورت می‌گیرد. آن‌هایی که برخی طرف تجارت با چین هستند و برخی صادرکننده به این کشور خریدار مواد اولیه و تنها تعداد اندکی از آن‌ها هستند که خود در بخش‌های بعدی فرآوری سنگ نقش اقتصادی دارند.
یکی از معدن داران در این زمینه به خبرنگار ما گفت: چینی‌ها گرانیت سوپر ممتاز آبرنگی را یک هزار تا 2 هزار و 200 دلار خرید کرده و بعد از فرآوری به آمریکا که از مشتریان چند دهه قبل کشورمان بود به قیمت هر متر اسلب یک هزار دلار می‌فروشند و سودی شگفت‌انگیز به دست می‌آورند.
البته برخی نیز کم کاری خود را در فرآوری سنگ‌های مرغوب در برش و پولیش و ... را به زرنگی چینی‌ها یا تحریم‌های خارجی مرتبط می‌کنند حال آنکه راحت‌طلبی در فروش سنگ‌های خام به جای تقبل زحمت فرآوری می‌تواند پاسخ باشد. همه این موارد در حالی است که هم وجود 5 هزار واحد سنگ‌بری  (فعال و نیمه فعال) در کشور از یک طرف، و هم توانایی مالی بالای برخی از معدن داران می‌تواند از این نکته حکایت کند که در بخش حمایت، دولت کم کاری نکرده اما این فقدان نظارت در دولت است که نتوانسته است بخش سنگ را به سمت کارهای خوب سوق دهد.
خرید سلف در بازار سنگ
از معادن شمال غرب کشور خبر می‌رسد روشی در میان فعالان این بازار مرسوم شده که درصدی از سنگ‌های مرمریت و تراورتن استخراج‌شده را برای مدت نسبتاً طولانی مثلاً برای چند سال خریداری می‌کنند روشی شبیه معاملات سلف در بازار فولاد یا پیش‌خرید ساختمان در بازار مسکن. عیب این کار چیست.
در این نوع معاملات، خریدار بیش از مثلاً 50 درصد از تولیدات معدن برای مدت چند ماه به خود اختصاص می‌دهد و به همین دلیل نیز به این روش معاملات،فروش مونوپولی می‌گویند. به گفته فعالان بازار مرمریت آذرشهر و گرانیت پیرانشهر و نیز تراورتن گردویی از بیش‌ترین نامزدهای مورد توجه برای این نوع معاملات هستند.