هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آیا پیمانکاران می‌توانند امیدوار شوند

  آیا پیمانکاران می‌توانند امیدوار شوند                                 
گروه بازار ساختمان: ظاهراً دولت یازدهم می‌خواهد بدهی های پیمانکاران را پرداخت نماید و از استقراض داخلی نیز استفاده نکند.  دولت برای این کار نمی‌تواند روی بودجه جاری یا عمرانی حساب کند و برای حل مشکل، رویکرد به بازار سرمایه را انتخاب کرده است. انتشار اوراق خزانه راهکاری است که قرار است مشکل بدهی دولت به پیمانکاران را برطرف کند. اگرچه می‌دانیم بازار سرمایه برای تأمین مالی بسیار بهتر از بازار پولی است اما بورس چگونه می‌تواند مفید واقع شود؟
 در این خصوص دکتر صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور نقش بازار سرمایه در فرآیند انتشار اوراق خزانه اسلامی را فراهم‌کردن بازار ثانویه مناسب برای معاملات این اوراق اعلام کرده و گفته است: پیمانکاران طلبکار از دولت، می‌توانند با دریافت اسناد خزانه اسلامی از دولت و فروش این اوراق در بازار ثانویه، علاوه‌بر تسویه مطالبات خود، منابع مالی مورد نیاز برای تداوم فعالیت‌ خود را نیز تأمین کنند.» اهمیت قضیه در این است که «اسناد خزانه اسلامی برخلاف اوراق مشارکت، کوپن پرداخت سود ندارند، بلکه با تنزیل فروخته می‌شوند و به‌این‌ترتیب، سود ناشی از این اوراق از محل تفاوت ناشی از ارزش اسمی و ارزش بازاری آنها به‌دست خواهد آمـد.»
حال باید پرسید آیا پیمانکاران با این روش که در نظریه درست است، موافق هستند یا این روش را به تداوم بدهکاری دولت به خود و بدهکاری آنان به دیگران و از جمله سیستم بانکی ترجیح می‌دهند. به‌هرحال اگر از این روش بتوان برای بخش عمرانی و ساختمانی کشور تأمین مالی کرد، می‌توان امیدوار بود در آینده نیز به‌جای وابستگی بخش های عمرانی به بازار پولی از ابزار‌های مالی متعدد بازار سرمایه بهره برد. همه این موارد در حالی است که میزان آشنایی پیمانکاران با این روش نیز مشخص نیست. بااین‌حال آنان بهتر از سایر بخش های کشور باید بتوانند در کمترین زمان ممکن خود را با ابزار های مالی جهت تأمین منابع در بازار سرمایه آشنا کنند و شاید این بدهکاری که زیان های بسیاری به همراه داشته می‌تواند با این رویکرد خوش‌یمن شود.