تشویق مالکان، استقبال مستاجران

شمار نشریه : 177

گروه بازار ساختمان: نخستین طرح وزیر راه‌ و شهرسازی در حوزه اجاره‌‌نشینی «کاهش مالیات برای مالکانی که قرارداد‌های دو یا چندساله با مستاجران خود می‌بندند» رقم خورد. آخوندی یکی از راه‌های موثر برای ساماندهی بازار اجاره‌نشینی را «تشویق مالکان» می‌داند.وی معتقد است؛ اگر مالکان مدت قراردادهای واحدهای اجاری خود را برای بیش از یک سال تنظیم کنند، کمک شایانی به مستأجران و در نهایت قدم بزرگی برای بهبود بازار اجاره برداشته‌اند. وزیر راه‌ و شهرسازی، پاداشی که برای این دسته از مالکان در نظر گرفته است، کاهش مالیات است و به همین خاطر پیش‌نویس‌هایی برای این طرح نوشته‌شده که فقط باید به هیئت دولت ارائه شود و پذیرش طرح و تعهد به اجرای آن، در حیطه وظایف بانک‌ مرکزی و وزارت اقتصاد است.
به‌منظور اطلاع بیشتر در خصوص چندوچون و تبعات اجرای این طرح، با تنی چند از کارشناسان مسکن و همچنین مشاوران املاک به بررسی تأثیر اجرای طرح «کاهش پلکانی مالیات »بر بازار اجاره و سازوکارهای اجرای آن» پرداختیم:
باعث کاهش تقاضا در بازار مسکن  می‌شود
حامد قادرمرزی، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پیام ساختمان با بیان اینکه اخذ مالیات پلکانی از واحدهای مسکونی اجاره‌ای راهکاری مناسب برای ساماندهی نرخ اجاره‌بها در کشور است، گفت: اولین تأثیر اجرایی شدن اخذ مالیات پلکانی از واحدهای مسکونی اجاره‌ای، کاهش تقاضا در بازار مسکن خواهد بود که این موضوع نیز بدون شک بر قیمت عرضه مسکن اثرگذار است.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی، افزود: پلکانی شدن اخذ مالیات از واحدهای مسکونی اجاره‌ای و اجرایی شدن چنین طرحی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد، ضمن اینکه قانونی شدن این موضوع نیازمند بسترسازی و انجام کارهای کارشناسی و دقیق است.
این طرح ضمانت اجرایی ندارد
یک کارشناس مسکن در گفت و گو با خبرنگار ما در واکنش به سخنان اخیر وزیر راه و شهرسازی در مورد طرح پلکانی کردن مالیات برای کاهش اجاره اظهار داشت: بحث اصلی این است که در حوزه اجاره مسکن،  وزارت دارایی هیچ‌گونه ضمانت اجرایی برای وصول مالیات خود در اختیار ندارد و ازآنجاکه عموماً قراردادهای اجاره مسکن در دفاتر مشاوران املاک منعقد می‌شود، طرح پلکانی کردن مالیات برای کاهش اجاره نمی‌تواند در کشور ما ضمانت اجرایی داشته باشد. وی در ادامه افزود: در حال حاضر وزارت دارایی ابزارها و اکیپ های اجرایی لازم را برای شناسایی و اخذ مالیات از قراردادهای اجاره مسکن در اختیار ندارد و در چنین شرایطی، طرح پلکانی کردن مالیات برای کاهش اجاره نیز مانند بسیاری از دستورالعمل‌ها و قوانین عقیم خواهد ماند.
حاجیان با بیان اینکه در حوزه مسکن برخی از مؤلفه‌ها به شکل جداگانه در نظر گرفته می‌شود، تصریح کرد: طرح‌هایی مانند پلکانی کردن مالیات برای کاهش اجاره در کنار تمهیدات دیگری مانند معافیت های مالیاتی، معافیت های خرید ملک، پلکانی کردن تسهیلات و ... از اثرگذاری لازم برخوردار می‌شود، زیرا یکی از این طرح‌ها به تنهایی قابلیت اجرا ندارد. وی با اشاره به اینکه طرح پلکانی کردن مالیات برای کاهش اجاره قابلیت رفع بخشی از مشکلات بخش مسکن را نخواهد داشت، اظهار کرد: تنها نکته مثبت اجرای چنین طرحی این خواهد بود که برای مالکان رغبتی جهت عقد قراردادهای چندساله با مستأجران ایجاد می‌کند.
اجرای این طرح در گروی اصلاح سیستم مالیاتی کشور است
دکتر بهروز ملکی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی  با اشاره به اینکه؛ تجارب جهانی در کشورهای توسعه‌یافته حاکی از آن است که مالیات بخش مسکن (ملکی و استیجاری) را نسبتی عکس از زمان تصرف در نظر می‌گیرند، افزود: بنده طرح جدید وزارت راه و شهرسازی که قصد دارد از ابزار مالیاتی در حوزه اجاره‌نشینی استفاده کند را مثبت ارزیابی می‌کنم.این استاد دانشگاه اظهار کرد: هم مالک و هم مستأجر به طور عقلایی به مسئله نگاه می‌کنند و لذا اگر نرخ مالیاتی نرخ مناسبی باشد موجران نسبت به عقد قراردادهای چندساله با مستأجران و بهره مندی از کاهش مالیات راغب می‌شوند.
ملکی خاطرنشان کرد: البته این طرح نیازمند پیش‌نیازهایی است که مهم‌ترین آن ایجاد بانک اطلاعاتی برای املاک است. قطعاً اگر چنین پایگاه اطلاعاتی ایجاد شود و نظام مالیاتی نیز اصلاح شود می‌توان طرح پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی را اجرا کرد. به‌عبارت‌دیگر اجرای این طرح در گرو اصلاح سیستم مالیاتی کشور است و در نهایت مجری این طرح سازمان امور مالیاتی خواهد بود.وی درباره فواید اجرای چنین طرحی گفت: حداقل فواید آن ایجاد نوعی آرامش فکری برای مستأجران است و البته از هزینه‌های مبادلاتی موجران و مستأجران برای عقد قرارداد سالانه هم کاسته می‌شود.
این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که آیا این طرح می‌تواند در کاهش نرخ اجاره‌بها نیز موثر باشد؟، گفت: من فکر نمی‌کنم با این طرح نرخ اجاره‌بها کاهش یابد زیرا اجاره‌بها از دو پارامتر اصلی متأثر است که یکی قیمت مسکن و دیگری نرخ تورم است. لذا با چنین طرحی نمی‌توان نرخ اجاره‌بها را کاهش داد یا جلوی افزایش آن را گرفت.
مشروط به ارائه مشوق‌هاست
ستار شریفی ، کارشناس مسکن و مشاور املاک با بیان این مطلب که تمام اعضای کمیسیون تخصصی املاک ایران(اتحادیه مشاوران املاک کشوری به نام کمیسیون تخصصی املاک ایران زیر نظر اتاق اصناف ایران تغییر نام داد) عقد قراردادهای اجاره برای چند سال متوالی را مشروط به ارائه پاداش از طرف نهادهای متولی به موجر می‌دانند، به پیام ساختمان گفت: اگر موجری بداند کمترین مالیات را برای مسکن خود می‌پردازد مطمئناً از این طرح استقبال می‌کند .این مشاور املاک اضافه کرد: بسیاری از مستأجران همیشه نگران نقل‌وانتقال‌ها و ضررهای احتمالی در این انتقال‌ها هستند اما می‌توان امید داشت با اجرای این طرح بیش از 50 درصد مستأجران از آرامش روحی روانی برخوردار شوند.
ضمانت اجرایی محکم می‌خواهد
حیدری، مشاور املاک با بیان این مطلب که راهکار های دولت جدید اگرچه دیر وارد عرصه بازار مسکن می‌شود  اما از عقلانیت خوبی برخوردار است، به پیام ساختمان گفت:  اصلاح نظام مالیاتی بخش مسکن می‌تواند در بهبود وضعیت اجاره‌نشین ها موثر باشد و مطمئناً بیشتر موجران از این طرح استقبال خواهند کرد.این مشاور املاک افزود: دراین‌بین دولت وظیفه خطیری دارد زیرا باید با جدیت این طرح را دنبال کند و در این مورد کوتاه نیاید. به عقیده بنده اجرای این طرح ضمانت اجرایی محکم می‌خواهد و اگر موجران بدانند که سود آنها در این طرح بیش از ضررشان است ،از این طرح استقبال خواهد کرد.
مالک و مستأجر از این طرح استقبال می‌کنند
ابراهیم پور ، مشاور املاک در این مورد گفت: از چند روز پیش که وزیر راه و شهرسازی این طرح را ارائه داده است موجران با بنگاه‌ها تماس می‌گیرند و در مورد کاهش میزان مالیات سؤال می‌کنند . وی افزود:  استقبال از طرح کاهش مالیات انگیزه موجران را برای عقد چندین ساله اجاره بالا می‌برد و دراین‌بین بیشترین سود را اجاره‌نشین ها می برند که بدون دغدغه و اسباب‌کشی می‌توانند برای چندین سال متوالی در یک مکان سکونت داشته باشند .